Domů > Interiér > Ložnice > Nábytek do ložnice > Zařídit ložnici? Žádný problém!
Zařídit ložnici? Žádný problém!
Kromě koupelny je i ložnice velmi intimní místností a její zařizování, či rekonstrukce, nám mohou přidělat nejednu starost. Řešíme především to, aby byla útulná, pohodlná, moderní – ale ne neosobní a zároveň by měla sloužit jako relaxační oáza našeho domova. Není to jednoduché, a proto pro vás máme několik rad na to, jak bez stresu a hlavně správně zařídit vaši ložnici.
Ložnice není obývák
Obvykle bývá pro interiér ložnice vyhraněn speciální prostor, často ne příliš velká místnost. I malý prostor je však lepší nežli žádný. V mnoha domácnostech se můžeme setkat například s tím, že kvůli prostorovým dispozicím a nedostatkům v interiérech spávají manželé na rozkládacím gauči, jen aby své ratolesti mohli poskytnout vlastní pokojík. Ráno sedací soupravu zase složí a ložnice se rázem přemění v obývací pokoj. Toto řešení s sebou nese každodenní přemísťování nábytku a manipulování s těžkou konstrukcí sedací soupravy. Sedačky navíc nejsou vyrobeny pro každodenní používání. Možnost rozložit je a získat tak lůžko je určena třeba pro případné návštěvy, které náhodou zůstanou přes noc.
V takovém případě se doporučuje (dovoluje-li to interiér) využít dělící příčky. Máte-li například podlouhlý, rozlehlejší obývací pokoj v němž spíte, „odkrojte“ jeho část skleněnou stěnou, posuvným blokem, nebo i klasickou zdí s posuvnými dveřmi. I tento maličký prostor, kam se vejde sotva postel a pár polic na stěnu vám dopřeje trochu soukromí a intimity. Ideální je, pakliže se vám povede rozdělit obývák tak, že jedno okno zůstane v něm a okno druhé bude náležet ložnicovému koutku.
Nepřehlédněte – velká galerie ložnic
Tisíc doplňků, jedna ložnice
Interiér ložnice je v podstatě možné vytvořit výhradně pomocí dekorací a doplňků – nepočítáme-li případy, kdy se bourá, přistavuje, předěluje apod… K tomu, abyste se stali hrdými majiteli osobité, snové ložnice vám vlastně stačí jen základní zařízení: postel (zcela obyčejná, jednoduchá), skříň, komoda a například noční stolek. Dále vše záleží jen na vaší zručnosti s představivosti. Oblíbené jsou například kusové koberce, které můžeme umístit do středu místnosti. Aby byl interiér ještě útulnější, můžeme do ní umístit různé sošky, obrazy, svíčky, fotografie a podobně. Nezajímavou a nudnou postel fádní barvy vyšperkujete například tak, že ji přemalujete barvou, polepíte tapetou, nebo pomocí frézy vytvarujete prvoplánové, obloukové čelo do rozličných tvarů. Také nohy postele můžete úplně zrušit – postel může stát na velmi nízko nad podlahou, jako je tomu v orientálních ložnicích. Nebo si smontováním několika nařezaných kousků dřeva, které následně vytvarujete a pomalujete do požadované podoby, můžete vyrobit vlastní podpěry postele.
Dalším, významným prvkem ložnice je osvětlení – můžete zvolit více drobnějších svítidel nebo jedno dominantní, jemuž budou už jen sekundovat bodovky, zabudované např. ve skříni, či nad zrcadlem. V ložnici však většina z nás uvítá spíše intimnější osvětlení, které můžeme snadno ovládat. Od věci není ani to, použijeme-li v tmavších interiérech (např. situovaných na sever či západ) optického klamu pomocí zrcadel. Naproti oknu stačí umístit větší zrcadlo v dekorativním rámu a hned se do místnosti dostane o několik slunečních paprsků více. Jednou z věcí, jichž bychom se naopak měli v ložnici vyvarovat jsou různé lapače prachu. Je sice krásné mít desítky různých maličkostí, které jsme buď dostali nebo si je koupili, ale pokud budou v ložnici, tak prach na nich usazený budete dýchat celou noc.
Kvalita masivu, odolnost kovu
Při výběru ložnicového nábytku často vybíráme například postel, která se nám zdá bytelná a mohutná. Pouhým okem však dnes skutečnou kvalitu nepoznáte, nejste-li odborník. Současné imitace dovedou díky speciálním povrchovým úpravám a množství použitého materiálu udělat z nekvalitní dřevotřísky i dubovou, masivní postel nejvyšší kvality. V takovém případě, ačkoliv prodejce skutečný materiál „přiznává“, je-li imitace skutečně vyvedená, si nejeden zákazník řekne: „Ale co, vypadá to kvalitně, nikdo to nepozná a nějaký ten rok to taky vydrží – a ještě ušetřím!“ To však rozhodně není správný přístup, pokud jste si dali za cíl zařídit si domov kvalitně. Kvalita – právě tu nám poskytuje nábytek z masivu. Pokud si chceme zajistit zdravý spánek, měli bychom do ložnice umístit právě nábytek z masivního dřeva. Je to materiál, který je plně obnovitelný, také je z ekologického hlediska nejvýhodnější a má i perfektní vlastnosti – vždyť na posteli strávíme třetinu života!
To kovový nábytek tak snadno nahraditelný není. Kov zkrátka hmatem a zrakem poznáte, ať už bude mít jakoukoliv barvu. Faktem je, že je-li v interiéru všechen nábytek z kovu, může ložnice působit trochu chladným dojmem. To však můžete utlumit, doplníte-li postel o nadýchané povlečení a polštářky, nebo k sofa přistavíte pár nápaditých taburetů.
Skříně, komody, stolky…
Právě noční stolky, různé skříňky, šatní skříně a podobné druhy ložnicového nábytku dotváří celkový vzhled a atmosféru ložnice. V módě je minimalistický styl, který však ne každému vyhovuje. I minimalismus se musí uchopit za ten správný konec – vkusně a přesto útulně bude vypadat ložnice, která nebude přeplněná nábytkem a dekoracemi. V místnosti kde spíte, nutně nepotřebujete mít i křeslo, stejně jako parapetu či poličce bude daleko více slušet jen jedna váza, nemusí jich tam být deset. Významná ložnicová skříň by měla splňovat několik základních kritérií. Rozhodně by měla být prostorná a rovněž by měla ladit s ostatním nábytkem. Prostorově úsporné jsou zabudované skříně, které působí velmi elegantně a díky tomu si můžete dovolit tento nábytek pořídit i ve větších rozměrech.
Text: Lucie Sýkorová
Foto: doutzenkroesblog.blogspot.com, blog.collingwood-bluemountain.com,6thstreetdesignschool.blogspot.com, maxwellhomeinteriors.com,razmatazblog.blogspot.com, craftingahome.com, livingdesignstudio.com,