Exotické barvy v interiéru – léto se blíží!

Mnozí již netrpělivě očekáváme hřejivé a prosluněné léto, které nám svou barevností a radostnou atmosférou dodává energii. My však pro vás máme super tip, jak tolik očekávané letní dny přitáhnout přímo k vám domů a třeba hned!

115982-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Máte byt či dům situovaný na chladnější stranu a sluníčko se do vašeho domova horko těžko dostává i uprostřed léta? Ani to  vám nemusí být nutně překážkou, abyste si vytvořili svůj domácí tropický ráj. Stačí si jen umět pohrát s barvami! Vybírejte veselé a svěží odstíny – například žlutou, jako sluneční paprsky, modré a tyrkysové odstíny exotických moří nebo jasně červené tóny letní lásky.


Jak to vzít za „správný konec“
Nebojte se využít vlastních zkušeností.  Stačí jen zavřít oči, trochu se zasnít a zavzpomínat na dávnou exotickou dovolenou – no a inspirace je na světě. Pokud si stále ještě nejste jisti, jaké že barvy by mohly přesně specifikovat exotickou pohodu  a zároveň dokonale vyjadřovaly vaši osobnost, nechte se inspirovat fotografiemi z dovolené, obrázky z katalogu apod. Abyste zabránili jednolitému efektu poněkud fádně zabarveného interiéru (byť bude vámi vybraná barva sebevíc zářivá), chce to jen nebát se trochu víc odvázat!

Díky široké nabídce moderních tapet můžete kreativně vytvářet vlastní kombinace divokých vzorů. Zkuste například podmalovat stěnu zářivě růžovou barvou a malbu po uschnutí přelepte tenkou tapetou ve světlejším tónu. Jakmile vše dokonale proschne, začněte nepravidelně strhávat kousky tapety – čím více tapet v různých barvách přes sebe nalepíte a nepravidelně protrháte, tím originálnější a živější budou stěny vašeho interiéru, a to nakonec dodá i vám tu správnou letní náladu.

Nemusí pršet, stačí když kape
Velmi výrazný efekt mohou udělat například i správně zvolené textilie, látkové dekorace nebo textilní doplňky. S textiliemi však není radno si zahrávat! Když se to přežene, mohou z vašeho domácího exotického ráje snadno udělat barevný cirkus.  Obavy jsou však zbytečné – základní rada zní: Pokud si s výběrem barev a materiálů a barev nebudete jisti, spolehněte se na párování kontrastů. A co to znamená? Rozhodnete-li se pro lesklé povlečení v barvě písečné pláže, nemusíte se zdráhat sáhnout po pestrých a veselých polštářích. Rovněž při výběru kusového koberečku můžete povolit uzdu fantazii, máte-li dřevěnou podlahu (platí i v případě jakékoliv podlahové krytinypřírodního materiálu). Jistě sami uznáte, že pro strakaté linoleum s divokým vzorováním by ještě více divoký koberec znamenal naprostý barevný chaos, po kterém netouží  asi nikdo.

Dekorace, klíč k tropickému domovu
Když trochu zapátráte ve svých „pokladech“, možná se vám podaří najít třeba staré mušle a lastury, které jste si vylovili ze dna oceánu na loňské dovolené. To vám značně ušetří námahu, jelikož ulity mořských korýšů jsou sami osobě nádherné. Ale v případě, že takovéto cennosti nevlastníte, zkuste si udělat vlastní obří mušli, přímo na stěně! Můžete zvolit  již zmíněnou techniku odtrhávání tapet (v případě, že budete tvořit mušli, snažte se opatrně odtrhávat jeden kus tapety jakoby do tvaru spirály). Pokud si na pracnou „tapetovou skulpturu“ netroufnete, vystřihněte si šablony z papíru a po přiložení na zeď je postříkejte obyčejným barevným sprejem.

Velká fotogalerie malování a barevných stěn

Uvidíte, že i váš, obvykle chladný interiér se najednou rozzáří, jako kdyby jím prostoupilo letní slunce, stačí si jen  pohrát s barvami a nebát se experimentů. Konec konců, nepovedený umělecký pokus můžete vždycky přelepit, přemalovat nebo rafinovaně přetvořit v nějakou supermoderní avantgardu.

Text: Lucie Sýkorová

Foto: freshome.com

2.3.2011 12:30

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist