Přístřešek pro auto: Nenechávejte svůj vůz na pospas živlům!

Přístřešek pro auto je jednoduché, levné a elegantní řešení, které nahradí garáž. Stavba navíc není složitá a u určitých typů se dá zvládnout i svépomocí, nebo si můžete pořídit některý ze stavebnicových systémů!

(Zdroj: Hobbytec.cz)

Proč auto schovat

Automobil stejně jako cokoliv jiného trpí náhlými výkyvy teplot, vlhkostí a přímým slunečním zářením.

Necháte-li v létě stát auto na slunci, může v něm stoupnout teplota až na 60 °C. Že do takto přehřátého vozu nemůžete ihned nastoupit a odjet, je jasné. Málokdo si uvědomuje, že tak vysoké teploty mohou také poškodit jednotlivé části auta. UV záření nedělá dobře ani laku karoserie, která po pár letech na slunci ztratí svůj původní lesk a vybledne.

Oproti klasické garáži má dokonce přístřešek jedno velké plus. Protože v něm neustále proudí vzduch, nedochází ke kondenzaci par a následné korozi.

TIP LIVING.CZ: Při ochraně před slunečními paprsky záleží na volbě střechy. Pokud toužíte po nenápadném přístřešku, který nebude působit těžkopádně, je ideální volbu střecha z průhledného materiálu. V tom případě doporučujeme Lexan, což je kvalitní polykarbonát připomínající sklo, který disponuje vysokou ochranou proti UV záření a díky tomu zabraňuje blednutí laku i přehřívání interiéru.

Přístřešek pro auto: Nenechávejte svůj vůz na pospas živlům!
Přístřešek pro auto: Nenechávejte svůj vůz na pospas živlům! (Zdroj: Hobbytec.cz)

Jaký přístřešek zvolit?

Máte prakticky nekonečný výběr možností – jak do velikosti, tvaru či materiálů. Ti šikovnější si ho jistě zvládnou postavit sami, nebo si najmou šikovného montéra.

Pro stavbu přístřešku na auto si dobře vyberte materiál a podle dispozic a místních klimatických poměrů svůj návrh zkonzultujte se statikem. Stavbu můžete založit na vrutech nebo na patky. V tom případě doporučujeme na prodávané patky přivařit železnou tyč alespoň 80 cm dlouhou a zabetonovat je do této hloubky. Zdá se to hodně, ale konstrukce se střechou něco váží a rozhodně nechcete, aby se zřítily na váš vůz.

Obecně by pro jeden vůz měl stačit přístřešek s půdorysem cca 3,2 x 5,1 metru.

Další možností je zakoupit si stavebnici, kterou si doma sami smontujete. Tyto přístřešky se dají pořídit od několika tisíc korun v závislosti na materiálu a kvalitě zpracování. Konstrukce obvykle bývají dřevěné, hliníkové nebo z pozinkované oceli. „Klientům doporučujeme především hliníkové přístřešky, které vynikají svou variabilitou, kvalitou materiálu, odolností a snadnou údržbou. Lze je využít i jako pergoly či prostor pro skladování náčiní a dalšího vybavení,“ říká Miroslav Zelený, jednatel společnosti Hobbytec.cz.

Při skládání stavebnice se nejčastěji využívá zemních vrutů, díky nimž jste schopni přístřešek zhotovit během pár hodin. Pokud se na to necítíte, většina firem nabízí montáž za příplatek.

Co před stavbou?

Pří stavbě přístřešku pro auto nezapomeňte na pravidlo o minimální vzdálenosti dvou metrů od hranic pozemku. Vyhnete se zbytečným průtahům a případně i narušení sousedských vztahů.

Tím nejjednodušším způsobem, jak se zbavit strastí se stavební povolením, je nechat přístřešek realizovat rovnou s novostavbou. Pokud ho zahrnete do prvotních plánů, lze vše vyřídit společně při jedné návštěvě úřadu.

Při realizaci u již hotového domu platí, že u staveb se zastavěnou plochou do 25 m2, maximální výškou 5 m, jedním nadzemním podlažím a podsklepením nejvýše do hloubky 3 m, stavební povolení, ohlášení ani rozhodnutí o umístění stavby či územní souhlas nepotřebujete.

V každém případě ale kontaktujte příslušný Stavební úřad a ověřte si, že skutečně plánovaná stavba žádnou z těchto náležitostí nevyžaduje. Poradí vám také, zda nebudete potřebovat souhlas sousedů.

Publikováno: 06.04.2020, Autor: autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu
Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu

Dům

Úsporné vytápění je díky mobilním aplikacím velmi jednoduché na ovládání a ušetří spoustu peněz. Díky němu budete mít doma vždy správnou teplotu.

Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením
Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením

Dům

Moderní chytré osvětlení je nejoblíbenějším vynálezem z éry inteligentních domů. Máte je i vy? Nevíte, proč? Rádi vás seznámíme s jeho výhodami.

Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti
Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti

Dům

V domácnostech se dají jako pomocníci využít různé druhy spotřebičů. Moderní chytré spotřebiče vám zpříjemní práci i váš odpočinek.

Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače
Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače

Dům

Robotický vysavač je pomocník, který pracuje za nás. Jaké parametry jsou však pro koupi nového vysavače zásadní a co nesmíme přehlédnout?

Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu
Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu

Dům

Automatický kávovar bývá někdy neprávem podceňovaným přístrojem, přitom i s jeho pomocí připravíte vynikající kávu, stačí vybrat ten správný.

Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?
Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?

Dům

Zabezpečení domácnosti je stále pro mnoho majitelů tabu. Základní problém spočívá hlavně v ceně a mnohdy také ve složitosti daného řešení. Není se tak čemu divit, že mnoho rodin prostě tiše spoléhá na to, že zrovna jejich majetku si nikdo všímat nebude. Vy však neriskujte a svůj domov si chraňte, poradíme vám, jak na to.

Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek
Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek

Dům

Okap na střeše nemusí být vždy půlkulatý. Hlavně na minimalistických domech by klasický okapový systém vypadal moc okatě. Jaké jsou nové trendy?

Vůně dřeva v celém domě
Vůně dřeva v celém domě

Dům

Dřevo je velmi kvalitním stavebním materiálem už po staletí. Jako ryze přírodní surovina disponuje mnoha přívlastky. Je to materiál obnovitelný, plně recyklovatelný a při rozumném hospodaření má téměř nevyčerpatelné zdroje. Dřevostavby postupně získávají tzv. navrch a v mnoha zemích jsou velmi oblíbené.

Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?
Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?

Dům

Tzv. dřevodomy nejsou žádné sruby pro lesní muže, ale sofistikované ekologické a často provozně nízkonákladové stavby. Jejich projekty, konstrukce, technologie výroby i montáže pokročila dnes natolik, že i v tak konzervativní zemi, jako Česko ve výběru stavebních materiálů je, rok od roku roste obliba bydlení v dřevodomech.

Jak snadno udržovat pěkný trávník
Jak snadno udržovat pěkný trávník

Dům

Máte rádi krásně upravený trávník kolem vašeho domu či chaty, ale sekačka vám bohužel už dosluhuje? Plánujete nákup nového modelu? Přečtěte si pár základních pravidel, která se při výběru vhodné sekačky rozhodně neztratí.

Stojací podlahové lampy v moderním designu a stylu
Stojací podlahové lampy v moderním designu a stylu

Dům

Chcete, aby vaše interiérové lampy vystupovaly z davu, byly tak trochu jiné, originální a zajímavé, pak jste zde na správném místě. Přinášíme vám přehlídku interiérových podlahových lamp, které dokážou váš byt doslova i obrazně rozsvítit, dodají mu punc originality a nevšednosti a vzbudí zájem o váš nevšední bytový design.

Romantika, kde ji ani nečekáte
Romantika, kde ji ani nečekáte

Dům

Světelná pohoda se většinou řeší (tedy měla by) ruku v ruce s praktičností a dobrou funkcí. A přece vedle všech moderních jednoduchých svítidel pořád žijí, existují a vzbuzují zájem i ta druhá. A překvapivě sluší jednoduchým interiérům.