Pasivní domy a jejich expozice na ostravském výstavišti

Pod pojmem „pasivní dům“ se ještě stále představuje většina potenciálních stavebníků něco výstředního, bez komfortu a nebo je dotazovaným takový pojen jednoduše cizí. Ekologické chování není obecným trendem nebo módou a lidé tak nemají často ani šanci se dozvědět, že třeba právě pasivní domy jsou tedy nejen ohleduplné k vyčerpatelným přírodním zdrojům, ale mají také ve srovnání několikanásobně nižší provozní náklad a jejich provoz je tedy výrazně levnější. V Areálu MINIUNI na ostravském výstavišti probíhá od 14. 7 do 7.8. výstava o pasivních domech spojená s promítáním filmů a prezentací tohoto fenoménu, který se na rozdíl od ČT stává standardem v okolní Evropě.

(Zdroj: archiv redakce)

Pasivní dům je takový dům, který velmi efektivně nakládá s různými formami energie, zejména s teplem a elektrickou energií a dokáže minimalizovat svou energetickou spotřeba spotřebu až na desetinu původních provozních nákladů. Chová se tedy nejen ekonomicky, ale současně nezatěžuje své okolí a omezené přírodní zdroje.

Pořizovací náklady na takovou ekonomicko ekologickou stavbu jsou ve srovnání se standardem o cca 20 % vyšší. Tento rozdíl ale bude rychle vyrovnán radikálním snížením provozních nákladů. Jinými slovy, uživatel si zvýšenou cenu stavby obydlí (cca do deseti let) a pak už bude plně využívat veškerého komfortu za zlomek běžné ceny. Základní principy fungování pasivních domů, je možné shrnout do několika bodů

Tepelná ochrana

Většina soudobých budov vyzařuje teplo do okolí, pasivní dům si jej chrání. Pilířem pasivního domu je účinná, několik desítek centimetrů tlustá izolace, která takřka likviduje tepelné ztráty. (součinitel prostupu tepla je v takovém případě U 2K))

 

Vzduchotěsnost

Do pasivního domu nikudy „netáhne“ dokonce ani větrání okny není nutné. Výměna vzduchu je řízená a odcházející vzduch při tom předává teplo vzduchu čerstvému. Při montáži stavebních prvků je proto cílem vysoká a maximální vzduchotěsnost celého pláště budovy (celková neprůvzdušnost n50 -1).

Pasivní zisk

Orientace hlavních oken pasivních domů by měla být pokud možno jižní, aby okna, konstruovaná jako solární kolektory, měla co nejvyšší tepelné zisky. Cílem je, aby případné tepelné zisky byly být vyšší než ztráty (součinitel celkové propustnosti slunečního záření  g > 50 %).

Větrání

Jestliže jednou nohou pasivního domu je izolace, druhou je bezpochyby rekuperace. Zatímco při větrání oknem vypouštíme i teplo a s čerstvým vzduchem do místnosti nasáváme prach a pyl, rekuperace vydýchanému vzduchu teplo odebírá a předává ho přefiltrovanému vzduchu čerstvému. To po většinu roku stačí na vytápění celého domu (účinnost rekuperátoru

Energeticky efektivní spotřebiče

Hlavním smyslem pasivního domu je minimalizace spotřeby energie. Užíváním úsporných ledniček, praček či sporáků (energetické třídy A+)lze snížit spotřebu elektřiny až o 50 procent.

Obnovitelné zdroje

Závislost pasivního domu na dodávkách energií, které se proti běžnému domu zredukovaly na pouhých 15 procent, lze ještě snížit využitím obnovitelných zdrojů. Např. solární panely mohou ušetřit až 60 procent tepla potřebného na ohřev teplé vody.
Petr Haas

Zdroj a foto: Centrum pasivního domu, www.pasivnidomy.cz

Publikováno: 26.09.2016

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu
Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu

Dům

Úsporné vytápění je díky mobilním aplikacím velmi jednoduché na ovládání a ušetří spoustu peněz. Díky němu budete mít doma vždy správnou teplotu.

Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením
Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením

Dům

Moderní chytré osvětlení je nejoblíbenějším vynálezem z éry inteligentních domů. Máte je i vy? Nevíte, proč? Rádi vás seznámíme s jeho výhodami.

Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti
Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti

Dům

V domácnostech se dají jako pomocníci využít různé druhy spotřebičů. Moderní chytré spotřebiče vám zpříjemní práci i váš odpočinek.

Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače
Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače

Dům

Robotický vysavač je pomocník, který pracuje za nás. Jaké parametry jsou však pro koupi nového vysavače zásadní a co nesmíme přehlédnout?

Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu
Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu

Dům

Automatický kávovar bývá někdy neprávem podceňovaným přístrojem, přitom i s jeho pomocí připravíte vynikající kávu, stačí vybrat ten správný.

Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?
Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?

Dům

Zabezpečení domácnosti je stále pro mnoho majitelů tabu. Základní problém spočívá hlavně v ceně a mnohdy také ve složitosti daného řešení. Není se tak čemu divit, že mnoho rodin prostě tiše spoléhá na to, že zrovna jejich majetku si nikdo všímat nebude. Vy však neriskujte a svůj domov si chraňte, poradíme vám, jak na to.

Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek
Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek

Dům

Okap na střeše nemusí být vždy půlkulatý. Hlavně na minimalistických domech by klasický okapový systém vypadal moc okatě. Jaké jsou nové trendy?

Vůně dřeva v celém domě
Vůně dřeva v celém domě

Dům

Dřevo je velmi kvalitním stavebním materiálem už po staletí. Jako ryze přírodní surovina disponuje mnoha přívlastky. Je to materiál obnovitelný, plně recyklovatelný a při rozumném hospodaření má téměř nevyčerpatelné zdroje. Dřevostavby postupně získávají tzv. navrch a v mnoha zemích jsou velmi oblíbené.

Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?
Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?

Dům

Tzv. dřevodomy nejsou žádné sruby pro lesní muže, ale sofistikované ekologické a často provozně nízkonákladové stavby. Jejich projekty, konstrukce, technologie výroby i montáže pokročila dnes natolik, že i v tak konzervativní zemi, jako Česko ve výběru stavebních materiálů je, rok od roku roste obliba bydlení v dřevodomech.

Jak snadno udržovat pěkný trávník
Jak snadno udržovat pěkný trávník

Dům

Máte rádi krásně upravený trávník kolem vašeho domu či chaty, ale sekačka vám bohužel už dosluhuje? Plánujete nákup nového modelu? Přečtěte si pár základních pravidel, která se při výběru vhodné sekačky rozhodně neztratí.

Stojací podlahové lampy v moderním designu a stylu
Stojací podlahové lampy v moderním designu a stylu

Dům

Chcete, aby vaše interiérové lampy vystupovaly z davu, byly tak trochu jiné, originální a zajímavé, pak jste zde na správném místě. Přinášíme vám přehlídku interiérových podlahových lamp, které dokážou váš byt doslova i obrazně rozsvítit, dodají mu punc originality a nevšednosti a vzbudí zájem o váš nevšední bytový design.

Romantika, kde ji ani nečekáte
Romantika, kde ji ani nečekáte

Dům

Světelná pohoda se většinou řeší (tedy měla by) ruku v ruce s praktičností a dobrou funkcí. A přece vedle všech moderních jednoduchých svítidel pořád žijí, existují a vzbuzují zájem i ta druhá. A překvapivě sluší jednoduchým interiérům.