Fondue jako kouzlo společenského aspektu i výjimečný zážitek

Fondue set do kuchyně je skvělý pomocník, díky kterému se staneme úžasným hostitelem domácí rodinné oslavy či společenské akce. Fondue je populární prakticky po celém světě a mnoho lidí si tento obřad oblíbilo natolik, že si ho dopřávají velmi často nejen v kruhu svých nejbližších. Tento pokrm si můžeme samozřejmě dopřávat i bez speciálního náčiní, ale jestliže si jej chceme užít se vším všudy, je více než vhodné pořídit si celou sadu na tento rituál.

Fondue set do kuchyně je zárukou nevšedního zážitku
Fondue set do kuchyně je zárukou nevšedního zážitku (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Fondue do kuchyně zkrátka patří

Proč si pořídit fondue do kuchyně? Rodinné i společenské akce jsou již od nepaměti spjaty s pohoštěním. Fondue set je pro takové akce přesně to pravé. Kouzlo spočívá v originálním způsobu podávání pokrmů.

Fondue set do kuchyně je skvělý spotřebič. Využijeme jej především na tavení čokolády a sýrů. Není však žádným převratným objevem, že v něm můžeme připravovat také maso či ryby. Původ fondue je sporný. Připisuje si jej jak Španělsko, tak i oblast Savojska. I když se tito rivalové a jeho původ přou, výjimečnosti zážitku to nijak neubírá – své oblíbence si našel úplně v každém koutu světa.

Jak takový set vypadá? Jedná se o přístroj, který se jednoduše umístí doprostřed stolu a vloží se do něj potravina, kterou potřebujeme roztavit či ohřát. Nejčastěji to je sýr nebo čokoláda. Strávník si pak sám namáčí např. pečivo, ovoce, zeleninu či maso do tohoto tavu. 

Fondue je zárukou výjimečného zážitku
Fondue je zárukou výjimečného zážitku (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Suroviny můžeme nejprve roztavit na sporáku a následně je přelít do příslušné nádoby, výjimkou však bývají sety elektrické – v nich můžeme připravovat pokrm přímo na stole.

Jaké druhy fondue vybrat do kuchyně?

Podle suroviny, kterou chceme roztavit, volíme i materiál nádoby. Každý z nich se totiž chová při přípravě jídla trochu jinak. Do kuchyně vybíráme fondue podle několika kritérií. Na výběr máme sýrové fondue, jež představuje původní variaci jídla, kdy se do roztaveného sýru namáčí kousky pečiva. Pro jeho přípravu je vhodné použít litinové či karmické nádoby.

Litina dobře snáší vysoké teploty a teplo rozvádí rovnoměrně. Perfektně se hodí pro všechny druhy přípravy jídla. Jestliže je litinová mísa fondue potažená smaltem, nemusíme s ní již nic dělat. V opačném případě ji před použitím vymažeme olejem, aby nám nezačala rezivět. Litina je celkem těžký materiál – manipulace může být náročnější. Na druhou stranu se však nemusíme obávat nechtěného převrhnutí.

Sýrová variace je původní
Sýrová variace je původní (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Druhou variantou je čokoládové fondue, které se perfektně hodí jako oblíbený dezert jak pro velkou party, tak i pro romantické chvíle ve dvou. Tento pokrm se podává v malých keramických miskách. Materiál je zpravidla potažen glazurou, aby byl chráněn. Výhodou je pomalejší ohřev a rovnoměrný rozvod tepla, jídlo uvnitř nádoby se nepřipaluje. Je však náchylný na rozbití – keramika je křehký materiál.

Čokoládové fondue je oblíbený dezert
Čokoládové fondue je oblíbený dezert (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Méně známou variací je masové fondue, které se v poslední obě doplnilo také o ryby. Kousky masa se tepelně upravují v rozpáleném oleji nebo vývaru. Pro tento pokrm používáme nerezové nádoby.

Masové fondue nabírá na oblibě
Masové fondue nabírá na oblibě (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kromě nerezu a keramiky existují navíc kombinace plastu a kovu pro fondue set do kuchyně. Tělo spotřebiče je plastové a nádoba na tavení pak bývá z kovu. Největší výhodou je snadná manipulace. Toto fondue bývá používáno i při zdobení dortů.

Způsob ohřevu fondue

Námi zvolený materiál pro fondue set do kuchyně velice úzce souvisí se způsobem, čím kotlík zahříváme. Jako zdroj tepla můžeme použít např. svíčku, která se nejčastěji používá u malých setů z keramiky. Využije se pro udržení čokolády v tekutém stavu, pro zahřátí sýra či oleje rozhodně nestačí.

Svíčka se používá pro udržení čokolády v tekutém stavu
Svíčka se používá pro udržení čokolády v tekutém stavu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pro ohřev nerezové či litinové nádoby na fondue do kuchyně můžeme použít hořák, kde je zdrojem plyn nebo líh. Hořák bývá zpravidla součástí zakoupené sady.Další možností ohřevu je elektrická energie. Jedná se o nejpohodlnější způsob ohřevu, který umožní silnější zahřívání kotlíku a snadnou regulaci teploty.

Hořák zajistí ohřívání kotlíku
Hořák zajistí ohřívání kotlíku (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Podle čeho vybrat fondue set do kuchyně

Při výběru vhodného spotřebiče bereme v úvahu několik kritérií:

  • druh taveného pokrmu
  • zdroj tepla
  • madla nádoby
  • velikost samotné nádoby
  • konstrukce setu

Fondue set do kuchyně můžeme zakoupit jako celek či spotřebič, kde můžeme oddělit vrchní nádobu od zbytku konstrukce, což umožňuje lepší manipulaci i samotné čištění. Součástí elektrického fondue setu bývá termostat, kterým jednoduše regulujeme teplotu při přípravě pokrmu. Vrchní nádoba pak bývá oddělitelná.

Existují různé konstrukce fondue setů
Existují různé konstrukce fondue setů (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Příslušenství k fondue sadě do kuchyně

Součástí setů pro fondue do kuchyně bývají napichovátka a vidličky pro podávání ovoce, zeleniny, pečiva i masa a následné namáčení v roztavené směsi. Stejně tak v balení najdeme i misky a talíře různých velikostí. 

Bezpečnost při práci s fondue do kuchyně

  • Fondue velice často připravujeme pomocí otevřeného ohně, proto u něj nikdy nenecháváme děti samotné, mohly by se snadno popálit nebo na sebe převrhnout nádobu s horkým pokrmem.
  • Při manipulaci dbáme zvýšené opatrnosti a chráníme si ruce nad otevřenou nádobou, ve které může být prskající olej.
  • Jestliže připravujeme pokrm v keramické nádobě, nikdy ji nezahříváme, pokud je prázdná, nádoba by mohla prasknout. Stejnou opatrnost musíme věnovat i stabilitě nádoby.

Zdroj informací: www.arecenze.cz, www.chytryvyber.cz, www.spotrebitelskytest.cz

Publikováno: před 1 měsícem, Autor: Beata Boháčová

Mohlo by vás dále zajímat

Výroba aviváže

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak si doma jednduše namíchat vlastní aviváž na prádlo.

Pěstování a množení Anturií

Mgr. Jiří Haager představuje Anturii, její pěstování a množení.

Zámek Nové Hrady-zahrada

Již jsme nahlédli do obytné části Nových Hradů. V následující reportáži se podíváme do zahrady

Anýzový čaj proti nadýmání

Jak si uvařit anýzový čaj?

Údržba velkých travnatých ploch

Jak udržovat travnaté plochy.

Lavička z dřevěných židlí

Výroba lavičky ze židlí

ČTĚTE DÁLE

Home office plný pohody a spokojenosti
Home office plný pohody a spokojenosti

Interiér

Pracovní zákoutí i velké pracovny, které si zařizujeme doma, si můžeme přizpůsobit svým potřebám a našemu vkusu, takže se v něm budeme cítit skvěle.

Udělejte si čas na kávu a pořádně si ji vychutnejte v jedinečném interiéru
Udělejte si čas na kávu a pořádně si ji vychutnejte v jedinečném interiéru

Interiér

Pauza na kávu čili fika je fenomén o tom, jak si Švédové užívají svou siestu. A jak se odráží v samotném interiéru? Pojďte se podívat a inspirovat.

Růžová dekorace na stůl nejen pro romantiky
Růžová dekorace na stůl nejen pro romantiky

Interiér

Růžové květiny doplníme především zelenými rostlinami, které podtrhnou sladkou barvu, ale zároveň jí dodají svěží vzhled. Dekoraci umístíme na stůl.

Chcete chutný, zdravý mléčný výrobek? Vyrobte si jej v jogurtovači
Chcete chutný, zdravý mléčný výrobek? Vyrobte si jej v jogurtovači

Interiér

Zdravá výživa hýbe světem. Jogurtovač je skvělý pomocník, díky kterému si v kuchyni vyrobíme z mléka svůj vlastní domácí jogurt. Vždy víme, co přesně jíme.

Pochopte sílu barev a jejich vliv na naši pohodu při tvorbě interiérového designu
Pochopte sílu barev a jejich vliv na naši pohodu při tvorbě interiérového designu

Interiér

Psychologie barev vás může mnoho naučit. Každá barva totiž ovlivňuje náladu člověka, produktivitu i chování. Poradíme, jak ji využít v interiérovém designu.

Multifunkční hrátky v interiéru pro soukromí i společné chvíle
Multifunkční hrátky v interiéru pro soukromí i společné chvíle

Interiér

Variabilní bydlení reflektuje dynamicky měnící se svět a nabízí způsob, jak co nejvíce trávit čas společně, přitom si nijak nepřekážet.

Gotický styl přinese do interiéru mystiku a tajuplnost
Gotický styl přinese do interiéru mystiku a tajuplnost

Interiér

Gotický styl v interiéru je jedinečnou kombinací luxusu a mystiky, která rozhodně osloví všechny příznivce originality a kreativity. Zkuste si jej zamilovat.

Věnec ze sušených rostlin pověsíte na dveře v kterékoliv roční době
Věnec ze sušených rostlin pověsíte na dveře v kterékoliv roční době

Interiér

Vyrobte si věnec na dveře pro každé roční období. Hlavními komponenty budou sušené rostliny, které, pokud se vám neomrzí, vydrží dlouho pěkné.

Tapety s interiérem dokážou hotové divy
Tapety s interiérem dokážou hotové divy

Interiér

Interiér s tapetami vypadá mnohem atraktivněji než prostá výmalba. Nevěříte? Podívejte se, co všechno dokáží tapety a proč byste si je měli pořídit.

Vaření ve vakuu ušetří místo a potěší mlsné jazýčky
Vaření ve vakuu ušetří místo a potěší mlsné jazýčky

Interiér

Sous-vide vaření pochází z Francie a nabízí netradiční a luxusní způsob přípravy pokrmů, které neztratí vynikající chuť, jsou šťavnaté a hlavně zdravé.

Jak se uplatní juta v interiérovém designu?
Jak se uplatní juta v interiérovém designu?

Interiér

Objevte široké použití juty jako textilie v interiéru i dekorace, floristického zboží nebo materiálu pro další tvoření v přírodním stylu v každém ročním období.

Bydlení budoucnosti
Bydlení budoucnosti

Interiér

Futurismus je styl v interiéru, který lze považovat za bydlení budoucnosti. Tento styl má až sci-fi prvky, které se uplatňují v bydlení i v architektuře.