Grilovací sezona je za dveřmi. Připravte se!

První teplé dny každého určitě potěšily, zároveň nám také připomněly, že se blíží grilovací sezona a měly bychom se na ni pomalu připravit. Ze všeho nejdříve je potřeba zkontrolovat a případně vyčistit to nejdůležitější – gril.

(Zdroj: Outdoorchef.cz)

Klasické venkovní grilovačce se nic nevyrovná. Na báječnou chuť a vůni grilovaného masa, ryb nebo zeleniny a také příjemnou atmosféru se určitě všichni milovníci grilování těší.

Na grilovací sezonu bychom se měli včas připravit. Vyhneme se tak zbytečným problémům, které by nám mohly třeba už první letošní grilování znepříjemnit. Nejdůležitější je samozřejmě gril…

Grilovací sezona je za dveřmi. Připravte se!
Grilovací sezona je za dveřmi. Připravte se! (Zdroj: Bonami.cz)

Grily a jejich příprava

Tomu, kdo byl na konci minulé grilovací sezony alespoň trochu pečlivý, bude příprava grilu trvat opravdu jen chvíli. Pokud jste ale svůj gril po posledním jeho použití jen někam postavili, bude to poněkud náročnější.

Gril na dřevěné uhlí

Z topeniště grilu na dřevěné uhlí je potřeba pečlivě odstranit všechen popel a ostatní různé nečistoty. Na čištění jsou nejlepší speciální přípravky a jemný kartáč, v případě silnějšího zašpinění se používá plechová škrabka a drátěný kartáč.

Pokud jsou na grilu uzavíratelné větrací otvory, je potřeba vyzkoušet a případně rozpohybovat jejich kryty. Vlhkost může během zimy způsobit korozi grilovacího roštu. V takovém případě pod roštem rozdělejte oheň, ohřátý rošt pak důkladně očistěte drátěným kartáčem a čistý rošt namažte slabou vrstvou oleje. Stačí, když zmačkáte několik kuchyňských papírových utěrek, namočíte je do rostlinného oleje a rošt pak ze všech stran potřete.

Nezapomeňte zkontrolovat všechny šrouby a úchyty! Tím zabráníte třeba případnému upadnutí víka, převrácení grilu a případným dalším nepříjemnostem.

Elektrický gril

Pokud máte menší elektrický gril a používali jste ho i v zimě doma, tak ho kontrolovat ani moc nemusíte. Velké elektrické grily, používané jen v sezoně, je už ale potřeba také vyčistit, zkontrolovat přívodní kabel, zapnout a vyzkoušet všechny jejich funkce. I v tomto případě překontrolujte všechny spoje na konstrukci.

Grilovací sezona je za dveřmi. Připravte se!
Grilovací sezona je za dveřmi. Připravte se! (Zdroj: Traeger)

Plynový gril

Grily na plyn jsou nejvíce složité a jejich kontrola by se z hlediska bezpečnosti měla provádět nejen před sezonou, ale i průběžně. Gril se nejdříve zbaví důkladně všech nečistot a velkou pozornost je potřeba věnovat především hořákům. Malé otvory v hořáku se nejsnadněji vyčistí například hrotem spínacího špendlíku. Ventily všech hořáků se musí otáčet skutečně lehce, k uvolnění stačí prostříknutí univerzálním WD-40.

Důkladně je nutné zkontrolovat i všechny přípojky a hadičky. K tomu je nejlepší směs vody a Jaru nebo tekutého mýdla v poměru 1 : 1. Gril se pak připojí na plyn, všechny regulátory musí být zavřené. Lahev s plynem se mírně otevře – maximálně na 1 otočení, a roztokem se pak potřou všechny spoje. Bubliny naprosto spolehlivě označí, kde dochází k úniku plynu a pak už je potřeba dotáhnout spoje, případně vyměnit těsnění nebo hadičky. Pokud je únik plynu větší nebo se základní oprava nepodaří, gril odpojte a raději ho svěřte odbornému servisu.

U některých větších zahradních grilů jsou i různé odkapávací misky, odkládací skříňky a různé plochy – i ty by samozřejmě měly být čisté.

Samozřejmostí by měla být i kontrola všech konstrukčních spojů.

Grilovací sezona je za dveřmi. Připravte se!
Grilovací sezona je za dveřmi. Připravte se! (Zdroj: Living)

Dřevěné uhlí a grilovací náčiní

Gril je základ, ale pro vydařené grilování budete potřebovat i další potřeby a vybavení.

V případě klasického grilu na dřevěné uhlí si v současnosti můžeme vybírat z mnoha druhů, ale z pohledu výhřevnosti a množství popela jsou velmi výhodné tzv. grilovací brikety. Před zahájením grilovací sezony se navíc uhlí dá koupit i poměrně výhodně. Pokud chcete mít jistotu, že uhlí nebo brikety zapálíte snadno a rychle, pořiďte si i speciální dřevěné třísky, které potraviny na roštu navíc báječně provoní.

Při grilování se neobejdeme ani bez různých grilovacích pomůcek. Základem jsou grilovací kleště, grilovací vidlička a štětec na potírání.
Přípravu na grilovací sezonu nepodceňujte! Netrvá dlouho a není v podstatě ani nijak složitá nebo náročná – vyhnete se tak případným zbytečným nepříjemným problémům, které vám mohou pokazit už první grilovačku…

Text: Zdeněk Urban

Publikováno: 15.07.2022

Mohlo by vás dále zajímat

Láďa Hruška - gril BefHome

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Grilování s kvalitním grilem a návodem od Ládi Hrušky je opravdu hračka.

Gril na zimu

Pan Modelský představuje gril, na kterém jde grilovat i v zimě. A navíc se dá využít i jako trouba nebo udírna.

Jak si vyrobit domácí gril

Máte rádi grilování, ale nechcete si kupovat předražené grily? Můžete si z plechovky od broskví a alobalu jednoduše vyrobit svůj vlastní gril.

Výroba roštu na grilování

Grilujete jako o život a pořád to není ono? Vyrobte si svůj vlastní rošt a budete za krále grilovaček.

Skvělý recept na špízy na grilování

Vychytaný recept na špízy na grilování od Ládi Hrušky

Gril na vodní pohon

Pan Chylík představuje vlastní zlepšovák na grilování. Otáčení grilem je poháněno mlýnským kolem

ČTĚTE DÁLE

Na terase využijete univerzální venkovní nábytek
Na terase využijete univerzální venkovní nábytek

Zahrada

Patříte mezi ty, kteří se navzdory letnímu počasí stále ještě nerozhodli, jaký typ venkovního nábytku na terasu si pořídit? Máme pro vás malou inspiraci.

Nebojte se zakomponovat mramor do svého interiéru
Nebojte se zakomponovat mramor do svého interiéru

Zahrada

Mramor je od pradávna spojený s nadčasovostí, kvalitou a luxusem. V moderním interiéru je mramor opět v módě. Pojďme se inspirovat, jak mramor používat.

Jak odstranit řasy ze zahradního jezírka?
Jak odstranit řasy ze zahradního jezírka?

Zahrada

Pokud máme zahradní jezírko, péče o něj nikdy nekončí. V zimě je potřeba dodat pod hladinu kyslík, v létě pak řešit problém s přemnoženými řasami.

Vyrobte si sáčky na sušené bylinky do zásoby
Vyrobte si sáčky na sušené bylinky do zásoby

Zahrada

Uchovávat bylinky v igelitovém pytlíku není to pravé. A skladovat množství různých sklenic a dóz také ne. Vyrobila jsem proto sáčky na sušené bylinky.

Minimalisticky zařízenému domu vládne bílá
Minimalisticky zařízenému domu vládne bílá

Zahrada

Mladý manželský pár si oblíbil minimalismus, na němž oceňují především jeho nadčasovost a čistotu linií. Zvolenou koncepci potrhuje všudypřítomná bílá barva.

Žít, pěstovat a konzumovat na malé ploše
Žít, pěstovat a konzumovat na malé ploše

Zahrada

Vertikální pěstování se stává čím dál populárnějším způsobem, jak efektivně využívat omezený prostor ve městech pro pěstování rostlin.

Tipy, jak uskladnit ovoce a zeleninu
Tipy, jak uskladnit ovoce a zeleninu

Zahrada

Správné uskladnění ovoce a zeleniny je klíčové pro zachování jejich čerstvosti, chuti a nutričních hodnot. Každý druh má specifické požadavky na skladování.

Zimní zahrada a slunná terasa v jednom. Majitelé jsou nadšeni!
Zimní zahrada a slunná terasa v jednom. Majitelé jsou nadšeni!

Zahrada

Zimní zahrada nabízí možnost prodloužit si léto a pobyt venku, umožňuje kochat se pohledem na zahradu i za nevlídného počasí nebo při nízkých teplotách.

Léto patří i do interiéru. Víte, jak na to?
Léto patří i do interiéru. Víte, jak na to?

Zahrada

Barvy se v přírodě mění v závislosti na ročním období. A teď přichází léto, které je plné zářivých barev, slunečních paprsků a teplých modročerných nocí. Interiéry pod taktovkou letních dní by měly být módní, sexy a svěží. Uvidíte, že každý kus nábytku, každá dekorace zvolená v tomto duchu dodá vašemu domovu nový šmrnc.

Možnosti zastřešení terasy a pergoly
Možnosti zastřešení terasy a pergoly

Zahrada

Čím zastřešit a jaké krytiny venkovních staveb použít? V podstatě obdobné jako při zastřešování velkých obytných staveb. Jen nepotřebujete stavební povolení.

Vánoční zahrada snese i trochu extravagance
Vánoční zahrada snese i trochu extravagance

Zahrada

Výzdoba sváteční zahrady v předvánočním čase vykouzlí tu správnou atmosféru a nadšené budou nejen děti, ale i dospělí, kteří se rádi vrátí do dětských let.

Ze šípků si můžeme připravit zdravý čaj nebo originální věnec na stůl
Ze šípků si můžeme připravit zdravý čaj nebo originální věnec na stůl

Zahrada

Věnec ze šípků dodá do interiéru přírodní prvek. Plody šípku jsou nejen zdravé, ale báječně se hodí i pro vytvoření zajímavého aranžmá.