Toužíte mít doma šatnu? Poradíme vám, jak ji vytvořit i jak ji uspořádat

Úložných prostor není nikdy dost, ale málokdo jich má alespoň tolik, aby se mu tam pohodlně vešly všechny věci. Skvělým řešením je samostatná šatna, díky které nemusíte mít v bytě žádné skříně, a prostor pak působí mnohem vzdušněji. Krom toho se i do malé šatny vejde opravdu hodně – nejen oblečení.

Větší šatny mohou zahrnovat i malý pracovní prostor nebo kosmetický stolek
Větší šatny mohou zahrnovat i malý pracovní prostor nebo kosmetický stolek (Zdroj: J.A.P.)

Botníky, komody a skříně – to jsou nejčastější místa, kam dáváme své oblečení a obuv. Ideálním místem, které se dá dobře uspořádat a kde budete mít o všem hned přehled, je přece jen šatna. Pokud patříte mezi ty šťastnější, kteří už doma šatnu mají, budou se vám možná hodit naše rady, jak do ní vnést lepší řád. Jestli ji ale zatím nemáte, možná vám bude tento článek inspirací k tomu, abyste si ji vytvořili.

Vnitřní vybavení šatny

Podlaha, výmalba stěn a celkové materiálové i barevné ladění šatny by mělo korespondovat se stylem preferovaným v ložnici či přilehlé místnosti, kterou může v některých případech být i například chodba.

V obchodech jsou k dostání různé standardizované úložné systémy, které si můžete do své šatny pořídit. Většinou jsou variabilní, což vám umožní si sestavit šatnu podle svých představ, aniž byste zruinovali rodinný rozpočet.

Systém polic, věšáků a zásuvek zajistí, že vše bude mít své místo
Systém polic, věšáků a zásuvek zajistí, že vše bude mít své místo (Zdroj: Touched Interiors)

Samozřejmě je daleko lepší, když si necháte zařízení do šatny udělat na míru přímo od truhláře. V tom případě nic neuspěchejte a zvolte si takový systém, který přesně splňuje vaše požadavky. Předem si promyslete, které druhy oblečení budete do šatny ukládat. Důležité také je, kolik kousků dohromady vlastníte.

Dobrý světelný systém zajistí, že v šatně bude vždy dostatek světla, což usnadní výběr oblečení
Dobrý světelný systém zajistí, že v šatně bude vždy dostatek světla, což usnadní výběr oblečení (Zdroj: Touched Interiors)

Nezapomeňte na dostatečné osvětlení a zrcadlo

Při plánování si uvědomte, kolik vlastníte například večerních šatů, které zaberou poměrně dost velký prostor. Naprosto odlišným a úspornějším způsobem budete asi ukládat džíny, trička nebo mikiny. Každopádně při zařizování šatny zvažte pořízení doplňkových, vestavěných světel. Oceníte je zvláště v tom případě, je-li váš šatník plný černého oblečení.

Šikovným doplňkem v šatně je stůl. Ten se vám ale bohužel asi do většiny šaten nevejde, proto se snažte tam najít místo alespoň pro malý taburet a dostatečně velké zrcadlo, které zachytí celou postavu. Aby vám před odchodem z domu neunikla ani jediná chybička na vašem vzhledu, je potřeba zrcadlo nasvítit jasným světlem.

Šatna je multifunkční prostor
Šatna je multifunkční prostor (Zdroj: Touched Interiors)

Jednoduchý tip, jak si udělat doma novou šatnu

Nikde není psáno, že postel musíte umístit pouze ke zdi. Co ji třeba dát dopředu a do středu místnosti? Volný prostor za hlavou pak stačí oddělit velkou pohyblivou stěnou, a rázem budete mít samostatnou šatnu.

Můžete k tomu využít například velkoformátové posuvné dveře. Jsou k dostání i v nenápadném, subtilním hliníkovém rámu, který však velice bezpečně a pevně drží skleněnou výplň velkých rozměrů. Když budou navíc z kaleného skla, získáte vkusný designový doplněk, a přitom budete mít i v šatně dostatek světla.

Zdroj informací: Ivana Kukalová

Publikováno: před 1 týdnem

Mohlo by vás dále zajímat

Jak si zkrátit kalhoty nebo upravit prošoupané lokty? Pro rady a tipy jsme navštívili švadlenu Adélu Havlíčkovou

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak si zkrátit kalhoty nebo upravit prošoupané lokty?

Využití bylinek v boji proti kuchyňským škůdcům

Bylinky lze využít jako odpuzovače hmyzu v kuchyni.

Malá škola žehlení

Žehlení není jen pro vyhlazení oblečení. Díky napařování a vyšší teplotě se materiál změkčí, vydesinfikuje a odstraníme také nepohodlné pachy.

Jak prakticky zrenovovat stěnu v šatně

Jak na renovaci šatny poradí Pepa Libický

Sněhulák ze starého oblečení

Jak si doma vyrobit sněhuláka doslova za babku?

Víceúčelový paraván

Jak si postavit jednoduchý paraván?

ČTĚTE DÁLE

Okouzlil vás severský styl? Vsadili jste na správnou kartu
Okouzlil vás severský styl? Vsadili jste na správnou kartu

Interiér

Severský styl interiéru je ideální volbou pro ty, kteří preferují čisté linie, funkčnost a přirozenou krásu. Je oblíben díky svému minimalistickému přístupu.

Tip na deštivé odpoledne: Pohrajte si textiliemi
Tip na deštivé odpoledne: Pohrajte si textiliemi

Interiér

Možná nepatříte mezi ty, kteří se vyžívají v neustálých proměnách vlastního domova, ale mírná změna občas nezaškodí, co říkáte? Obětujte třeba deštivou sobotu.

Napodobenina, nebo originál? Většinou to na první pohled ani nepoznáte
Napodobenina, nebo originál? Většinou to na první pohled ani nepoznáte

Interiér

Dnes se klade důraz na originalitu a jedinečnost. Jedním z nejlepších způsobů je využití originálních uměleckých děl a designových prvků.

Toužíte mít doma šatnu? Poradíme vám, jak ji vytvořit i jak ji uspořádat
Toužíte mít doma šatnu? Poradíme vám, jak ji vytvořit i jak ji uspořádat

Interiér

Šatna je důležitou součástí domova – nejen poskytuje prostor pro uložení oblečení, ale může sloužit i jako multifunkční místo pro organizaci a uskladnění věcí.

Jak si udělat levandulové dekorace
Jak si udělat levandulové dekorace

Interiér

Kromě toho, že je levandule oblíbenou rostlinou v zahradách, její stonky se používají v interiérových dekoracích a její nádherná vůně provoní každý prostor.

Ložnice jako na zámku
Ložnice jako na zámku

Interiér

Možná jste zatoužili po nádherně zařízené ložnici. I mnoho známých osobností si svá luxusní sídla vybavilo nábytkem v zámeckém stylu.

Upcyklujete? Možná to ani nevíte
Upcyklujete? Možná to ani nevíte

Interiér

Upcyklace je kreativní a ekologický způsob, jak dát starým věcem nový život. Místo aby končily na skládce, mohou být přeměněny na něco užitečného a krásného.

Praktické tipy, jak doma přežít letní vedra
Praktické tipy, jak doma přežít letní vedra

Interiér

Léto přináší slunce, teplo i horka, což může být pro mnohé výzvou, zejména pokud nemají možnosti ochlazení. V takových případech může být klimatizace záchranou.

Jak si udělat dekorace – ptačí budky
Jak si udělat dekorace – ptačí budky

Interiér

Jaro klepe na dveře a my se ho už nemůžeme dočkat. Zkoušíme ho tedy přivolat různými symboly jara – ranými cibulovinami, kočičkami ve váze nebo rozličnými dekoracemi. Zkuste si podle našeho návodu vyrobit něžné ptačí budky, které můžete zavěsit na okno.

Dekorujte ložnici pomocí povlečení. Víme, co teď frčí!
Dekorujte ložnici pomocí povlečení. Víme, co teď frčí!

Interiér

Napadlo vás někdy, že právě povlečení je tou nejproměnlivější a zároveň nejvýraznější dekorací v ložnici? Upoutává na sebe pozornost, protože zabírá poměrně velkou plochu, a přitom se dá snadno přizpůsobit náladě, ročnímu období i ostatnímu zařízení místnosti. A nabídka je opravdu široká. To se týká nejen barevných kombinací, ale i použitých materiálů.

Home office plný pohody a spokojenosti
Home office plný pohody a spokojenosti

Interiér

Pracovní zákoutí i velké pracovny, které si zařizujeme doma, si můžeme přizpůsobit svým potřebám a našemu vkusu, takže se v něm budeme cítit skvěle.

Udělejte si čas na kávu a pořádně si ji vychutnejte v jedinečném interiéru
Udělejte si čas na kávu a pořádně si ji vychutnejte v jedinečném interiéru

Interiér

Pauza na kávu čili fika je fenomén o tom, jak si Švédové užívají svou siestu. A jak se odráží v samotném interiéru? Pojďte se podívat a inspirovat.