Designové lustry dominují každé místnosti

Příjemná pohoda v interiéru hodně souvisí se světlem. A to nejen s tím přirozeným, které do něj dopadá během dne, ale také s tím umělým, které můžete sami ovlivnit. Prostě vhodně vybraná a umístěná svítidla se ve finále značně podepíšou vyznění celého prostoru. A stále platí, že místnosti prostě dominuje především lustr. A co teprve takový designový lustr.

Designové lustry dominují každé místnosti
Designové lustry dominují každé místnosti (Zdroj: Nedgis)

Nechte ho, ať září

Sice už dávno není pravda, že lustr je jediným zdrojem umělého světla v místnosti, ale přesto mu pořád patří hlavní role nejen mezi osvětlovacími tělesy, ale často se zároveň stává atraktivním designovým kouskem.

Většinou sice jeho úloha i vzhled korespondují s dalšími zdroji umělého světla, ale klasický lustr zavěšený většinou uprostřed jídelny, obýváku, dětského pokoje, ložnice nebo třeba i vstupní haly je stálou jistotou při navrhování světelné pohody v interiéru. Vždyť je to jedna z prvních věcí, které si všimnete při vstupu do místnosti. Zároveň tvoří designový základ pro stolní a stojací lampy, které se většinou volí ve stejném nebo alespoň hodně podobném stylu.

Lustr je jedna z věcí, které si všimnete hned, jak vstoupíte do místnosti
Lustr je jedna z věcí, které si všimnete hned, jak vstoupíte do místnosti (Zdroj: DelightFULL, Essential Home, Nedgis)

Místo žárovek zdroje LED?

Dobré osvětlení je také důležité při různých činnostech. A každá z nich si žádá své. Proto jsou velmi praktické nastavitelné lustry s reflektory. Díky moderním technologiím si můžete také zvolit potřebnou intenzitu světla. K tomu přispívá možnost plynulé regulace, která je schopná průběžně reagovat na momentální situaci.

Mezi moderní trendy patří kromě halogenových žárovek a kompaktních zářivek také stále větší využívání zdrojů LED, které jsou úsporné a zároveň mají dlouhou životnost.

LED jsou úsporné a zároveň mají dlouhou životnost
LED jsou úsporné a zároveň mají dlouhou životnost (Zdroj: DelightFULL, Essential Home, Nedgis)

Zelenou dostává přírodní a industriální styl

Také při navrhování svítidel a tím pádem i lustrů hledají designéři inspiraci v přírodě. Lustry mají organické tvary, takže připomínají například listy, květy, ale třeba i kapky vody.

Zároveň se však v interiérovém designu dostává do popředí industriální styl. V módě je renovovat různé tovární haly a další průmyslové prostory za účelem loftového bydlení nebo jako restaurace či kavárny. A to se promítá také do výroby svítidel, jejichž součástí se kromě kovu stávají i betonové prvky.

V interiérovém designu se dostává do popředí industriální styl
V interiérovém designu se dostává do popředí industriální styl (Zdroj: Nedgis)

Frčí plast i proutí

Neznamená to však, že neseženete klasický lustr či nějaký luxusní křišťálový kousek. Naopak. Právě křišťálové lustry se stávají vyhledávaným kontrastním prvkem do industriálně laděných interiérů.

Nabídka lustrů na trhu je skutečně bohatá. Samozřejmě se jedná o varianty s moderními konstrukčními a technickými prvky, které se přizpůsobují trendům používání žárovek LED. K dostání jsou však třeba také lustry, které jsou místo běžné „tyče“ zavěšené na „neviditelných“ vlascích, takže vypadají jako by levitovaly v prostoru.

Přestože lustry v klasické kombinaci sklo a kov rozhodně nevycházejí z módy, používají se na jejich výrobu také plasty a výjimkou není ani papír. Objevují se však i lustry z proutí, bavlny nebo s dřevěnými či betonovými prvky.

Zdroj: Ivana Kukalová, Nedgis, DelightFULL, Essential Home

Publikováno: před 2 týdny, Autor: autor: Ivana Kukalová

Mohlo by vás dále zajímat

Vyrobte si industriální lustr

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Industriální lustr

Lustr

DIY

Upečte si stylový a vychytaný lustr pomocí trouby

Lustr upečený z vinylových desek perfektně doplní klasický i retro prostor.

Výměna lustru s Minutovým manželem

Na minutku se zastavil Minutový manžel na výměnu lustru. Ovšem instalovat bude doslova cylindr.

Originální lustr ze starého klobouku

Jestli jste i vy designový gurmán a chcete něco neotřelého, tak nastražte uši a bedlivě poslouchejte Josefa Libického, který vyrobí lustr z klobouku.

Návod na výrobu kvetoucího lustru

Jak si vyrobit dekorativní kvetoucí lustr z hrníčků

ČTĚTE DÁLE

Vytvořte si svůj rodinný strom života
Vytvořte si svůj rodinný strom života

Interiér

S blížícím se příchodem podzimních a zimních svátků má řada z nás nutkání intenzivněji myslet na své blízké. Dny se krátí, hladina rtuti na teploměru neúprosně klesá, ale vzpomínka na chvíle strávené s rodinou zahřeje i v těch nejtužších mrazech. Tak proč nemít své milované pořád na očích?

Vytvořte si malované kachličky s dětskými motivy
Vytvořte si malované kachličky s dětskými motivy

Interiér

Dětskými kachlíky s barevnými motivy můžeme vyzdobit třeba dětský pokojíček nebo koutek v koupelně. Zkuste si kachlíky vyrobit sami.

Používáte ve svém interiéru dekorační textilie? Jaké jsou trendy?
Používáte ve svém interiéru dekorační textilie? Jaké jsou trendy?

Interiér

Dekorační textilie dokážou výrazně ovlivnit celkovou atmosféru v každé místnosti, a proto je nutné jim věnovat náležitou pozornost. Jaké jsou současné trendy?

Stříbrný dekor ozvláštní každý interiér
Stříbrný dekor ozvláštní každý interiér

Interiér

Stříbrné odstíny jsou vděčným ozvláštněním všech typů interiérů. Může se jednak jak starožitný stříbrný servis, tak i o nerezový konferenční stolek či obrazový rámeček nebo dokonce vodovodní baterii. Stříbrná se tedy hodí nejen do jídelny, obývacího pokoje či ložnice, ale i do koupelny a kuchyně.

Jaký je život na kolečkách v luxusní maringotce?
Jaký je život na kolečkách v luxusní maringotce?

Interiér

Chtěli byste svůj život trávit v maringotce? Dříve se hledělo na kočovníky s opovržením, dnes jde o moderní životní styl. Život na kolečkách může být luxus.

Vytvořte krásný prostor pro děti školou povinné
Vytvořte krásný prostor pro děti školou povinné

Interiér

S věkem přichází nové potřeby. Je tomu tak při výběru oblečení nebo u uspořádání pokoje pro školáka. Máme pro vás pár tipů, jak takový pokojíček vylepšit.

Toužíte po sluníčku? Vytvořte si z terasy letní obývák!
Toužíte po sluníčku? Vytvořte si z terasy letní obývák!

Interiér

Máte u bytu či domu pěknou velkou terasu? Pak vám nic nebrání v tom se na ni na léto tak trochu přestěhovat. Z terasy si vytvořte letní obývací pokoj.

Zahrada na stěně bude originální dekorací
Zahrada na stěně bude originální dekorací

Interiér

Potrpíte si na originální dekorace? Pak vás určitě zaujmou rozličné kreace se zelenými rostlinami, jimiž oživíte svou kuchyň, obývák nebo třeba i koupelnu.

Designové lustry dominují každé místnosti
Designové lustry dominují každé místnosti

Interiér

Příjemná pohoda v interiéru hodně souvisí se světlem. A to nejen s tím přirozeným, které do něj dopadá během dne, ale také s tím umělým, které můžete sami ovlivnit. Prostě vhodně vybraná a umístěná svítidla se ve finále značně podepíšou vyznění celého prostoru. A stále platí, že místnosti prostě dominuje především lustr.

Renovace vany? Nebo raději vanu novou?
Renovace vany? Nebo raději vanu novou?

Interiér

Koupání se ve vaně je stále oblíbené. Když je vana stará, tak co s ní? Jsou dvě možnosti. Renovace vany nebo pořízení vany nové. Záleží, do čeho se pustíte.

Moderní stolování? Kameninové nádobí, barevné příbory a černá barva
Moderní stolování? Kameninové nádobí, barevné příbory a černá barva

Interiér

Kolik talířů, misek a dalších kusů potřebujete? Jaká je vaše finanční představa o novém stolním nádobí? Při výběru jídelní soupravy zvažte několik faktorů.

6 tipů, jak proměnit tmavou chodbu na útulnou předsíň
6 tipů, jak proměnit tmavou chodbu na útulnou předsíň

Interiér

Předsíň je vizitkou vašeho domova a zaslouží si stejnou péči a pozornost jako ostatní místnosti. Nechte svou kreativitu volně plynout.