Venkovní omítky Ytong udělají radost vám i vašemu domu

Svůj k svému a u venkovní omítky Ytong to platí také: ostatně byla vyvinuta speciálně pro omítání stěn z tepelněizolačních tvárnic Ytong. I když ji můžete použít i na vnitřní stěny, jak už napovídá její jméno, primárně je určena k provedení venkovní omítky a zejména na pórobetonovém zdivu Ytong.

Venkovní omítky Ytong udělají radost vám i vašemu domu, zdroj: Xella CZ, s.r.o.
Venkovní omítky Ytong udělají radost vám i vašemu domu (Zdroj: Xella CZ, s.r.o.)

Důvodů pro radost je hned několik: venkovní omítky Ytong zvyšují tepelněizolační vlastnosti hotových stěn (což poznáte po nastěhování na nižších nákladech na energie), navíc chrání stavební konstrukce a stavbu před povětrnostními vlivy. Díky své odolnosti  esteticky vylepší vzhled vašeho domu, omezí akustický hluk, sníží riziko šíření požáru a usnadní údržbu fasády vašeho domu. Potěší také její vynikající zpracovatelností, díky svým hydrofobním a paropropustným vlastnostem napomáhá odstranit vlhkost, čímž zamezuje vzniku plísní na povrchu stěn a uvnitř konstrukce..

Při práci s venkovní omítkou dodržujte doporučené postupy

Venkovní omítka se celoplošně armuje Ytong výztužnou tkaninou a je určena pro ruční i strojní zpracování. Při aplikaci venkovní omítky Ytong na tvárnice Ytong/Silka, beton nebo keramické materiály je nutné z povrchu odstranit prach. Podklad není nutné penetrovat. V případě, že je podklad přesušený, postačuje jeho navlhčení čistou pitnou vodou. Při aplikaci omítky na tepelně-izolační materiály (EPS, XPS, MW, PIR desky ...) musí být pod omítku vytvořen podklad na cementové nebo vápenocementové bázi.

Omítky Ytong
Venkovní omítky Ytong udělají radost vám i vašemu domu (Zdroj: Xella CZ, s.r.o.)

Výběr venkovní pohledové  omítky

U vnějších jednovrstvých stěn (bez fasádního zateplovacího systému) Ytong a Silka se v praxi výborně osvědčila skladba se dvěma vrstvami tepelněizolační vnější vápenocementové omítky Ytong, doplněné o výztužnou tkaninu a penetrační nátěr. Jako vnější krycí a pohledová vrstva se v těchto případech používá silikonová nebo silikátová omítka. Pokud budete dům zateplovat fasádním zateplovacím systémem (ETICS), lze na vnější stěny použít společně s izolačními deskami Multipor lehkou minerální maltu Multipor.

Omítky Ytong Kalkfeinputz
Venkovní omítky Ytong udělají radost vám i vašemu domu (Zdroj: Xella CZ, s.r.o.)

Silikátové venkovní omítky mají vynikající paropropustnost a lze je použít u všech druhů zateplovacích systémů. Mezi možné nevýhody patří nižší pružnost a vodoodpudivost. Jejich finální kvalita může být někdy velmi závislá na přípravě podkladu a pečlivé aplikaci, v opačném případě může u některých odstínů dojít k tvorbě tónově odlišných polí. Na druhé straně je omítka díky velmi zásaditému pojivu přirozeně odolná proti plísním a mechům (na rozdíl od silikonových a akrylátových omítek, do nichž se algicidní a fungicidní látky přidávají uměle a působí v nich pouze po omezenou dobu).

Silikonové omítky patří ke špičce mezi šlechtěnými omítkami, mezi jejich přednosti patří téměř neomezený výběr barev, pružnost, vodoodpudivost, paropropustnost a nižší špinivost. I do tohoto typu omítek mohou být přidávány fungicidy pro zvýšení odolnosti omítky proti biotickému napadení. Úprava je však opět časově omezená, dokud se přípravky nevyplaví deštěm.

Publikováno: před 1 měsícem, Autor: Redakce

Mohlo by vás dále zajímat

Jak vybrat omítku

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak vybrat omítku

Povrchové úpravy fasády

Povrchové úpravy fasády

Stavba dostane nový kabát, bude se natahovat chytrá omítka, dozvíme se jak při aplikaci postupovat a na co si dát pozor

Fachmani stojí před volbou, jakou omítku zvolit. JJprostředí dům stojí, zda je ve městě, u vody, apod. Pokud by dům stál více v prašném prostředí, zvolili by omítku s fotoanalýzou, ale jelikož je Karlův dům kousek od řeky, budeme v Tišicích aplikovat omít

Jak vypadá renovace břízolitu?

Podívejte se jak probíhá renovace omítky. Z břízolitu na úplně novou fasádu podle Pepy Libického!

Jak opravit omítku pomocí sádrové stěrky

Jak opravit omítku pomocí sádrové stěrky

Jak opravit vytrženou omítku

Vytržená omítka není nic neobvyklého pro nikoho z nás. Pepa vám ale ukáže, že ji zvládnete jednoduše a efektivně opravit za pomoci špachtle a šlehaného tmelu během pár minut.

ČTĚTE DÁLE

Víte, kam vyhodit CD, toner a další kancelářské odpady?
Víte, kam vyhodit CD, toner a další kancelářské odpady?

Komerční prezentace

Tonery, které používáme v tiskárnách, a ostatní kancelářský odpad mohou mít významný dopad na životní prostředí, pokud nejsou správně recyklovány.

10 tipů, jak zvládnout rekonstrukci kuchyně
10 tipů, jak zvládnout rekonstrukci kuchyně

Komerční prezentace

Rekonstrukce kuchyně je vzrušujícím, ale náročným projektem, který může zásadně změnit srdce vašeho domova. Víte, jak ji správně naplánovat?