6 tipů, jak proměnit tmavou chodbu na útulnou předsíň

Je předsíň u vás doma mezi ostatními místnostmi spíše Popelkou? To je ale přece škoda. Vždyť je to velmi důležitý prostor, kterým procházíte několikrát denně a který vás reprezentuje před každou návštěvou. Vyzdobte si svou chodbu stejně jako zbytek domu – uměleckými díly, zajímavými kousky nábytku, pěknými podlahovými krytinami a designovými lustry. Vždyť prostory, které spojují obytné zóny s intimními a s exteriérem, jsou stejně důležité jako ložnice, obývací pokoje a kuchyně.

Vyberte si do předsíně nábytek, který je nejen praktický, ale i esteticky přitažlivý. Lavice, botníky, věšáky nebo konzolové stolky mohou být elegantním a funkčním doplňkem
Vyberte si do předsíně nábytek, který je nejen praktický, ale i esteticky přitažlivý. Lavice, botníky, věšáky nebo konzolové stolky mohou být elegantním a funkčním doplňkem (Zdroj: Pixabay.com)

Ať už pracujete s krátkou, nebo dlouhou chodbou nebo širokou, či úzkou, můžete se v nich nakonec cítit stejně dobře jako ve zbytku domu. Vytvořte si chodbu s vestavěnými prvky, dostatečným osvětlením, barevnými koberci a dekoracemi.

1. Koberce

Když do chodby přidáte úzký běhoun, okamžitě tento prostor získá zajímavý styl. Horizontální pruhy na koberci způsobí, že úzká chodba vypadá širší, zatímco vertikální pruhy širokou chodbu prodlužují. Dlouhý koberec, který sahá od jednoho konce chodby ke druhému, vzbuzuje pocit luxusu. Pokud nemůžete sehnat koberec, který je dost dlouhý, můžete třeba sešít několika stejných koberců dohromady, a vytvořit tak dostatečně dlouhý běhoun.

Podlaha je jedním z prvních prvků, kterého si lidé při vstupu do domu všimnou
Podlaha je jedním z prvních prvků, kterého si lidé při vstupu do domu všimnou (Zdroj: Brabbu Design Forces)

2. Soukromá galerie

Když máte hodně dlouhou chodbu, vypadá docela dobře, když na stěnách vytvoříte jakousi soukromou galerii. Můžete tam pověsit řadu zarámovaných rodinných fotografií nebo obrázků či grafik. Zatímco stejné rámečky budou vypadat spořádaně a elegantně, eklektická směs barev a velikostí dodá prostoru útulnost.

Umělecká díla mohou předsíň výrazně oživit a dodat jí osobitý šmrnc
Umělecká díla mohou předsíň výrazně oživit a dodat jí osobitý šmrnc (Zdroj: Abstract House)

3. Nábytek

Prostor v široké chodbě můžete využít jako úložný prostor. A nemáme teď na mysli vyloženě praktickou vestavěnou skříň. Co si třeba povolit trochu nepraktičnosti a pořídit si malou skříňku nebo konzolový stolek? Získáte prostor vystavení různých dekorací, sběratelských předmětů nebo místo na odkládání klíčů apod.

Nezapomeňte na detaily, které vaši předsíň dotvoří
Nezapomeňte na detaily, které vaši předsíň dotvoří (Zdroj: Pixers)

4. Závěsná a nástěnná svítidla

Většina vnitřních chodbiček nemá skoro žádná okna, což znamená, že je zde umělé osvětlení nezbytně nutné. Zkuste přidat závěsné lustry namísto standardních stropních svítidel. Nebo si pořiďte nástěnné svítidlo či stojací lampu. Místnost tak můžete zajímavě a zároveň příjemně nasvítit. Navíc sem přibude nový dekorační prvek.

Osvětlení hraje klíčovou roli v každém prostoru, a předsíň není výjimkou
Osvětlení hraje klíčovou roli v každém prostoru, a předsíň není výjimkou (Zdroj: Hunt Furniture)

5. Obložení stěn

Obkladové panely jsou velmi dekorativní a zároveň pomáhají chránit stěny před poškrábáním a nárazy, o což právě v předsíni není většinou žádná nouze. Nicméně obložení stěn má ještě další výhodu. Funguje také jako tepelná izolace, což se zvláště v chodbě, kde bývá většinou poměrně chladno, docela hodí.

Vyzdobte předsíň stejně pečlivě jako zbytek domova
Vyzdobte předsíň stejně pečlivě jako zbytek domova (Zdroj: Covet House)

6. Zrcadla

Pro ty, kteří milují galerii, ale nevědí, co mají vložit do svých rámů, může být několik zarámovaných zrcadel skvělým řešením. Ale stačí třeba jen jeden nebo dva kousky a vstupní prostor dostane větší šmrnc, báječně se prosvětlí a navíc si před odchodem z domova můžete ještě zkontrolovat svou vizáž.

Zrcadla opticky zvětší prostor a přidají světlo
Zrcadla opticky zvětší prostor a přidají světlo (Zdroj: Daniel Čáha)

Zdroj informací: Ivana Kukalová

Publikováno: před 3 týdny

Mohlo by vás dále zajímat

Renovace chodby od podlahy? Ne, od stěn

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Renovace chodby

Jak vyrobit originální rohožku

Jak vyrobit originální rohožku

Vhodný koberec do interiéru

Kdo chce domu koberec, určitě by měl zvážit kvalitní přírodní materiály.

Dýňová plantáž: kobercemi proti plevelu

Dýňová plantáž: kobercemi proti plevelu

ČTĚTE DÁLE

Vytvořte si svůj rodinný strom života
Vytvořte si svůj rodinný strom života

Interiér

S blížícím se příchodem podzimních a zimních svátků má řada z nás nutkání intenzivněji myslet na své blízké. Dny se krátí, hladina rtuti na teploměru neúprosně klesá, ale vzpomínka na chvíle strávené s rodinou zahřeje i v těch nejtužších mrazech. Tak proč nemít své milované pořád na očích?

Vytvořte si malované kachličky s dětskými motivy
Vytvořte si malované kachličky s dětskými motivy

Interiér

Dětskými kachlíky s barevnými motivy můžeme vyzdobit třeba dětský pokojíček nebo koutek v koupelně. Zkuste si kachlíky vyrobit sami.

Používáte ve svém interiéru dekorační textilie? Jaké jsou trendy?
Používáte ve svém interiéru dekorační textilie? Jaké jsou trendy?

Interiér

Dekorační textilie dokážou výrazně ovlivnit celkovou atmosféru v každé místnosti, a proto je nutné jim věnovat náležitou pozornost. Jaké jsou současné trendy?

Stříbrný dekor ozvláštní každý interiér
Stříbrný dekor ozvláštní každý interiér

Interiér

Stříbrné odstíny jsou vděčným ozvláštněním všech typů interiérů. Může se jednak jak starožitný stříbrný servis, tak i o nerezový konferenční stolek či obrazový rámeček nebo dokonce vodovodní baterii. Stříbrná se tedy hodí nejen do jídelny, obývacího pokoje či ložnice, ale i do koupelny a kuchyně.

Jaký je život na kolečkách v luxusní maringotce?
Jaký je život na kolečkách v luxusní maringotce?

Interiér

Chtěli byste svůj život trávit v maringotce? Dříve se hledělo na kočovníky s opovržením, dnes jde o moderní životní styl. Život na kolečkách může být luxus.

Vytvořte krásný prostor pro děti školou povinné
Vytvořte krásný prostor pro děti školou povinné

Interiér

S věkem přichází nové potřeby. Je tomu tak při výběru oblečení nebo u uspořádání pokoje pro školáka. Máme pro vás pár tipů, jak takový pokojíček vylepšit.

Toužíte po sluníčku? Vytvořte si z terasy letní obývák!
Toužíte po sluníčku? Vytvořte si z terasy letní obývák!

Interiér

Máte u bytu či domu pěknou velkou terasu? Pak vám nic nebrání v tom se na ni na léto tak trochu přestěhovat. Z terasy si vytvořte letní obývací pokoj.

Zahrada na stěně bude originální dekorací
Zahrada na stěně bude originální dekorací

Interiér

Potrpíte si na originální dekorace? Pak vás určitě zaujmou rozličné kreace se zelenými rostlinami, jimiž oživíte svou kuchyň, obývák nebo třeba i koupelnu.

Designové lustry dominují každé místnosti
Designové lustry dominují každé místnosti

Interiér

Příjemná pohoda v interiéru hodně souvisí se světlem. A to nejen s tím přirozeným, které do něj dopadá během dne, ale také s tím umělým, které můžete sami ovlivnit. Prostě vhodně vybraná a umístěná svítidla se ve finále značně podepíšou vyznění celého prostoru. A stále platí, že místnosti prostě dominuje především lustr.

Renovace vany? Nebo raději vanu novou?
Renovace vany? Nebo raději vanu novou?

Interiér

Koupání se ve vaně je stále oblíbené. Když je vana stará, tak co s ní? Jsou dvě možnosti. Renovace vany nebo pořízení vany nové. Záleží, do čeho se pustíte.

Moderní stolování? Kameninové nádobí, barevné příbory a černá barva
Moderní stolování? Kameninové nádobí, barevné příbory a černá barva

Interiér

Kolik talířů, misek a dalších kusů potřebujete? Jaká je vaše finanční představa o novém stolním nádobí? Při výběru jídelní soupravy zvažte několik faktorů.

6 tipů, jak proměnit tmavou chodbu na útulnou předsíň
6 tipů, jak proměnit tmavou chodbu na útulnou předsíň

Interiér

Předsíň je vizitkou vašeho domova a zaslouží si stejnou péči a pozornost jako ostatní místnosti. Nechte svou kreativitu volně plynout.