Eurofasáda – materiál nové generace

K nejčastěji používaným tepelným izolantům fasád, hned po minerální vlně (Orsil, Rockwool atd.), patří polystyren. Přesněji materiály na jeho bázi, představující na stavebním trhu asi 35% podílu všech tepelných izolací.

(Zdroj: archiv redakce)
Technologie výroby předurčila materiálu dvojí provedení – expandovaný (APS) a extrudovaný (XPS) polystyren. Je to právě extruze (vytlačování), která finálním výrobkům dala do vínku nejen vysokou odolnost v tlaku, ale také vynikající tepelněizolační vlastnosti a téměř zanedbatelnou nasákavost. Jen pro názornost, desku lze zatížit 18t/m2 aniž by došlo ke snížení její stability nebo dalších vlastností. Pro tyto vlastnosti je XPS vhodný nejen jako izolační materiál, ale stavbaři ho využívají také jako komponent pro průmyslové podlahy a plochy s vysokým statickým či dynamickým zatížením. K zachování technických vlastností není rozhodující objemová hmotnost materiálu, ale schopnosti uzavřené buněčné struktury. Ovlivňuje rozměrovou stálost a nízkou objemovou hmotnost. Na fasádách se polystyren kombinuje se speciálními omítkami a nátěry. V případě, že nelze provést zateplení z vnější strany budovy, XPS je optimálním „vnitřním řešením“ s malým nárokem na zmenšení prostoru. Pro vyšší přilnavost omítek a obkladů se vyrábí se speciální povrchovou úpravou.

Velká inspirativní galerie fasád

Kombinovaná fasáda

Fasádní zateplení je především opatřením k úsporám energií. Plní však také funkci izolace proti vlhkosti a zamezení následného výskytu plísní v interiéru. Technický vývoj vede k tomu, že zateplovací systém se stává univerzálním systémovým řešením pro fasádu objektu jako celku. Složitý obvodový plášť budovy tak vzniká v rámci jednoho systému (jeden výrobce = celková garance), s použitím nejrůznějších prvků, detailů i technologických postupů. Trend vyjadřuje nový pojem – kombinovaná fasáda. Při projektování a navrhování obvodového pláště se dnes uplatňuje více konstrukčních systémů zároveň. Musí splňovat požadavky funkčnosti, fyzikálně-mechanických vlastností, požární bezpečnosti, estetické náročnosti a některé další. Zejména při rekonstrukcích se často potýkáme s řešením styku nových materiálů s ostatními konstrukcemi stavby. V tomto smyslu pomůže škála konstrukčních prvků s možností vzájemné kombinace. Od omítkového systému přes obklady, zateplovací systémy až po odvětrání. Takováto řešení jsou známa jako „fasáda z jedné ruky“.

Nepřehlédněte! Fasády rodinných domů fotogalerie

Organická fasáda

Například systém Alprotect Quattro (výrobcem je společnost Alsecco) sestává z lepicích tmelů, omítek a výztužných stěrek bez podílu cementu (proto organická). Jako izolant slouží speciální desky z expandovaného polystyrenu se zvýšeným tepelným odporem. Fasádní produkty se vyrábějí v konzistenci pasty. Vzhledem k tomu, že desky Quattro vykazují výrazně nižší součinitel tepelné vodivost než běžný polystyren, i při menší tloušťce dosahují stejných tepelných norem. Výhodou je i podstatně nižší váha prvků a komponentů. Odolnost materiálu vůči vnějším vlivům nebo vzniku trhlin zajišťuje armovací vrstva tmele a výztužné tkaniny ze skelných vláken. Kvalitní povrch dává vodoodpudivá silikonová omítka s nátěrem Alsikolor. Voda po ní stéká, proto je velmi odolná i vůči plísním a mikroorganismům. Fasádní vrstvu lze nanášet ručně, rychlejší je ovšem aplikace pomocí strojní pumpy. Výrobce dodává hmotu v kontejnerech (One Way), šestibokých hranolech s trychtýřovitým dnem z recyklovatelného kartonu. Obsah balení je asi 800 kg. Pasta je v plastovém pytli s výpustným ventilem, na který se přímo na staveništi připojí sací čerpadlo s kompresorem a soustavou tlakových hadic. Vrstva se nanáší přímo na stěnu nebo na izolační desky. Pumpa dokáže dopravit až 12 litrů hmoty za minutu do výšky 50 metrů. Metoda je rychlejší a čistší, dochází při ní k minimálním ztrátám a navíc se ušetří počet pracovních sil. Odpadá rovněž doprava vratných kontejnerů do výrobního závodu.
Pavel Hluchý
Foto Orsil, Rockwool

Publikováno: 15.07.2022

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu
Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu

Dům

Úsporné vytápění je díky mobilním aplikacím velmi jednoduché na ovládání a ušetří spoustu peněz. Díky němu budete mít doma vždy správnou teplotu.

Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením
Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením

Dům

Moderní chytré osvětlení je nejoblíbenějším vynálezem z éry inteligentních domů. Máte je i vy? Nevíte, proč? Rádi vás seznámíme s jeho výhodami.

Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti
Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti

Dům

V domácnostech se dají jako pomocníci využít různé druhy spotřebičů. Moderní chytré spotřebiče vám zpříjemní práci i váš odpočinek.

Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače
Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače

Dům

Robotický vysavač je pomocník, který pracuje za nás. Jaké parametry jsou však pro koupi nového vysavače zásadní a co nesmíme přehlédnout?

Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu
Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu

Dům

Automatický kávovar bývá někdy neprávem podceňovaným přístrojem, přitom i s jeho pomocí připravíte vynikající kávu, stačí vybrat ten správný.

Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?
Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?

Dům

Zabezpečení domácnosti je stále pro mnoho majitelů tabu. Základní problém spočívá hlavně v ceně a mnohdy také ve složitosti daného řešení. Není se tak čemu divit, že mnoho rodin prostě tiše spoléhá na to, že zrovna jejich majetku si nikdo všímat nebude. Vy však neriskujte a svůj domov si chraňte, poradíme vám, jak na to.

Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek
Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek

Dům

Okap na střeše nemusí být vždy půlkulatý. Hlavně na minimalistických domech by klasický okapový systém vypadal moc okatě. Jaké jsou nové trendy?

Vůně dřeva v celém domě
Vůně dřeva v celém domě

Dům

Dřevo je velmi kvalitním stavebním materiálem už po staletí. Jako ryze přírodní surovina disponuje mnoha přívlastky. Je to materiál obnovitelný, plně recyklovatelný a při rozumném hospodaření má téměř nevyčerpatelné zdroje. Dřevostavby postupně získávají tzv. navrch a v mnoha zemích jsou velmi oblíbené.

Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?
Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?

Dům

Tzv. dřevodomy nejsou žádné sruby pro lesní muže, ale sofistikované ekologické a často provozně nízkonákladové stavby. Jejich projekty, konstrukce, technologie výroby i montáže pokročila dnes natolik, že i v tak konzervativní zemi, jako Česko ve výběru stavebních materiálů je, rok od roku roste obliba bydlení v dřevodomech.

Jak snadno udržovat pěkný trávník
Jak snadno udržovat pěkný trávník

Dům

Máte rádi krásně upravený trávník kolem vašeho domu či chaty, ale sekačka vám bohužel už dosluhuje? Plánujete nákup nového modelu? Přečtěte si pár základních pravidel, která se při výběru vhodné sekačky rozhodně neztratí.

Stojací podlahové lampy v moderním designu a stylu
Stojací podlahové lampy v moderním designu a stylu

Dům

Chcete, aby vaše interiérové lampy vystupovaly z davu, byly tak trochu jiné, originální a zajímavé, pak jste zde na správném místě. Přinášíme vám přehlídku interiérových podlahových lamp, které dokážou váš byt doslova i obrazně rozsvítit, dodají mu punc originality a nevšednosti a vzbudí zájem o váš nevšední bytový design.

Romantika, kde ji ani nečekáte
Romantika, kde ji ani nečekáte

Dům

Světelná pohoda se většinou řeší (tedy měla by) ruku v ruce s praktičností a dobrou funkcí. A přece vedle všech moderních jednoduchých svítidel pořád žijí, existují a vzbuzují zájem i ta druhá. A překvapivě sluší jednoduchým interiérům.