6 tipů jak vybírat nábytek „z druhé ruky“

Dříve byly vysoké ceny nábytku odůvodňovány tím, že jeho koupě je dlouhodobou investicí, dnes zase mnohdy astronomické částky podmiňuje design, renomé značky a použité materiály. Najít nový, pěkný a navíc laciný nábytek je velmi obtížné, ale v bazarech se dá narazit i na skutečné „perly“, člověk si jen musí umět správně vybrat!

111054-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Bazary, starožitnictví, antiq-shopy – říká se jim všelijak, faktem však zůstává, že mezi nábytkem „z druhé ruky“ si  skutečně může vybrat každý. Mnozí se však obávají investovat do použitého nábytku, protože netuší na co se zaměřit. Někteří prodejci často nabízí i silně poškozené kusy, držící pohromadě jen díky sekundovému lepidlu. Na co si tedy dát pozor?

1) V případě bazarového nábytku nekupujte nic, co si nebudete moci detailně prohlédnout a osahat! To samozřejmě vylučuje nákup přes internet. Takové kupování „zajíců v pytli“ by se vám skutečně nemuselo vyplatit!


2) Otestujte si nábytek přímo před očima prodejce a pozorujte jeho reakce. Pořádně se opřete o komodu, ozkoušejte zásuvky, nezdráhejte se pohoupat na židli – prodejce vám tak jako tak bude tvrdit, jak je nábytek kvalitní, proč to tedy nevyzkoušet přímo před jeho zraky. Jakmile mu začnou cukat koutky, aby obhájil případný nedostatek, je zřejmé, že jeho chvála na produkt byla přehnaná.

3) Na použitém nábytku se snadno pozná, zda je náchylný k budoucímu poškození i to, má-li nějaké okem nepostřehnutelné nedostatky. Například v místech, kde se jednotlivé části spojují (štěrbinky, koutky, nýty, apod.)  je snadno viditelná vlhkost – místa jsou tmavá a mnohdy se zde objevují hlubší póry (hovoříme-li o dřevě). Rovněž plíseň je u dřevěného nábytku snadno rozpoznatelná, stačí si jen k nábytkudůkladně čichnout.

Velká fotogalerie stylového nábytku4) Tvrdé dřevo, jako je javor a dub je známé svou pevností a odolností, proto vždy upřednostňujte raději tyto masivní materiály před křehčími druhy (bříza, smrk a obvyklá dřevotříska). Ani sebelepší imitace nebude mít takovou hmotnost jako originál, proto se nebojte zkontrolovat i váhu nábytku.

5) Při výběru postele či válendy „z druhé ruky“ si dejte pozor především na čalouněné části, textilní potahy či matrace. Tyto měkké materiály jsou semeništěm bakterií, hub a roztočů. Konec konců, nikdy nevíte, co byl původní majitel zač.

6) Nezapomeňte si vyžádat možnost reklamace výrobku. Jinak totiž riskujete, že například novou židli donesete domů a v momentě, kdy se na ni budete chtít pohodlně usadit zjistíte, že právě přišla její poslední hodinka, neboť se drolí opěradlo a z původních čtyř nohou jsou rázem jen tři.

Text: Lucie Sýkorová
Foto: images.com, g2g.org.uk, vancouverconsignmentstore.com, carrotandstick.webs.com, antiquesdiva.com

2.3.2011 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist