Jak chytře a elegantně zařídit malou ložnici!

Ložnice je intimní interiér, kde bychom měli odpočívat a relaxovat. V případě, že však vlastníte byt malých rozměrů, nebo zbyl nevelký prostor zrovna právě na ložnici, je složité odpočívat tam, kde se „rvete“ o prostor s nábytkem. Ale nezoufejte, máme pro vás pár chytrých tipů, jak chytře a komfortně zařídit malou ložnici.

133096-1100x618.jpg Celá galerie 8 Zdroj: archiv redakce

Obecně platí, že ložnice (ložnicová místnost) pro dvě osoby by měla mít minimálně 12 metrů čtverečních, což může být ovšem pro mnohé nemalý problém. Zařízení lze vyřešit elegantně a dokonce i vzdušně, ale musíte počítat s tím, že se mohou vyskytnout menší komplikace, kam uložit všechny věci (sezónní oblečení, ložní prádlo a podobně). Jako náhradní prostorová rezerva se zde nabízí místo pod postelí a nad ní.

Nepřehlédněte – velká galerie ložnic

Co se týká přikrývekpolštářů, daleko hygieničtější je nezastýlat, ale naopak je nechat „dýchat“. Ekonomické je tedy do úložného prostoru pod postelí umístit věci, které nepotřebujeme denně. Pod dřevěnou postel si stačí nechat vyrobit nebo přikoupit samostatné a často i uzavíratelné zásuvkyProstor nad postelí je označován jako takzvaný mrtvý bod. Na ukládání jej však lze využít vybudováním sníženého podhledu, který je tvořen jednotlivými dvířky, na nichž je zevnitř připevněn drátěný koš. Velmi elegantní řešení úložných prostor také nabízí okrasné boxy (mnohdy zakomponované do textilního závěsného systému), které vám poskytnou úložiště pro mnoho drobných „zbytečnůstek“ a zároveň dodají vaší mini ložničce šmrnc!

Elegantní bydlení: inspirativní fotogalerie

elegantni-bydleni-fotogalerie-inspirace.jpg

Zdroj: archiv redakce

Na výběru postele záleží!
Pakliže zařizujete ložnici, kterou je z nějakého důvodu nezbytně nutné propojit s jinou místností,  existuje také několik důmyslných možností. Nabízí se například postelové patro, tolik populární rozkládací pohovka s úložným prostorem nebo sklopná postel. Na trhu je široký výběr i těch, které jsou určeny pro každodenní komfortní používání. Díky variabilitě provedení je lze umístit v jakékoliv místnosti, neboť jsou přes den skryty v jakési „falešné skříni“. Pokud se nám do místnosti nehodí velká skříň, zvolíme postel s vitrínami nebo s policemi. Sklopnou postel lze začlenit do nábytkové sestavy, kterou si většinou můžete objednat přímo u výrobce vašeho nábytku.

Co do mini ložnice rozhodně nepatří
Jedním ze základních prvků, které do ložnice rozhodně nepatří, je vše, co je spojeno s prací. Kromě toho, že jsme tím z vaší ložnice vytěsnili počítač, připravíme vás i o televizor. Bohužel, právě sledování televize z pohodlí postele neprospívá klidné mysli. Před spaním si raději pusťte hudbu, která pozitivně naladí vaše vnímání. K poklidné atmosféře velkou měrou přispěje i vhodné osvětlení. Ideální je nepřímé světlo. Tedy to, které se do místnosti odráží od stropu nebo stěn. Zvolit můžeme některá přisazená stropní svítidla, nástěnné modely nebo speciální lišty (z LED diod, halogenových světel a jiné), které se zabudují do stropního podhledu. Co se týká dekorativního vybavení ložnice malých rozměrů, nebude se vám dobře usínat ani v momentě, když bude nad vaším lůžkem viset velký těžký obraz či masivní police.  V mini ložnici by se naopak zabydlelo zrcadlo, a to i přesto, že jeho funkce zde není zvlášť vítaná.

Jaké barvy se hodí do malé ložnice?
Světlé barvy opticky zvětšují pokoj. Naopak tmavá barva má tendenci místnost ještě zmenšovat. Proto při výběru barvy nespěchejte a nechte si dostatek času, protože i mezi světlými barvami je rozdíl. Můžete použít také jednoduché pravidlo. Vyberte bílou jako hlavní barvu pozadí a k ní přidejte jakýkoli tón, který je zajímavý, ať už se jedná o barvu růžovou, žlutou, nebo dokonce modrou. Existuje mnoho variací bílé, které můžou být využity k mnoha účelům. Bílá s nádechem jemně žluté může poskytovat teplý, příjemný pocit a měkká modrá barva chladí.

A co dodat na závěr? Pamatujte na to, že skleněné plochy, jako jsou zrcadlasvětlé barvy opticky zvětšují prostor, tmavé jej naopak zmenšují a jsou sto navodit úzkostný dojem! Zařiďte se proto raději vesele! Maličká ložnice bude také potřebovat dostatečné větrání a hlavně… základní a také zásadní pravidlo, které je nutno dodržovat a ctít v případě, že jste majiteli mini ložnice, zní – Zachovávat čistotu a pořádek a nedělat si vaší mini ložnice maxi skladiště!

Text: Lucie Sýkorová
Foto:besthomegallery.com, collegelifestyles.org, ergonomicofficefurnitures.com, homesickdesigns.com,designwagen.com

1.2.2011 11:33

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist