Vizitka před dveřmi domu – poštovní schránka

Jsou věci, které nám slouží bez povšimnutí dlouhá léta. Teprve když přijde chvíle, kdy je třeba pořídit nové, uvědomíme si, že jsou nejen podstatnou součástí našeho života, ale také nás reprezentují před naším okolím. Poštovní schránka tak může být tím, co kolemjdoucím o vás utvoří první dojem.

Nový dům, nový byt, nový plot – to jsou chvíle, kdy přichází ke slovu také nová poštovní schránka. Vůbec to nemusí být uniformní hnědá krabička, do které se ostatně nevejdou ani noviny a časopisy, a tak přestože je nejobvyklejší, není vlastně vůbec praktická.

Na slunci i v dešti
Máte domek se zahrádkou? Pak vám jistě pošťák vhazuje dopisy do schránky zavěšené na brance nebo na plotě. Je tady vystavená střídání počasí a musí tedy něco vydržet. Ideální je tedy buď plechová s ochranným nátěrem nebo plastová. Dobré je vybrat takovou, která má otvor pro vhazování dobře chráněný nejen záklopkou, ale také stříškou. Co v ní právě leží byste měli vidět vy a ne kolemjdoucí – takže pokud má nějaké otvory, měly by být otočené na stranu směrem k domu.

Pohodlně dovnitř i ven
Schránku vybírejte nejen dostatečně rozměrnou, ale také podle toho, jestli i štěrbina pro vhazování pošty umožňuje vložení objemnější zásilky, třeba vašeho oblíbeného předplacené časopisu. Elegantní a praktické jsou také schránky, které sice pojmou jen listovní zásilky, ale pod nimi je tubus na zastrčení srolovaných novin a časopisů. Taková schránka třeba v nerezovém provedení vypadá velmi elegantně, pamatujte ale na to, že musí být schovaná před deštěm – patří tedy spíš do vstupní haly bytového domu nebo pod stříšku závětří před vchodem do domu. Vybírejte i podle pohodlného otvírání – schránka by měla být dostatečně hluboká, aby když ji otevřete, nevypadla vám pošta ne zem. Nejlepší jsou dvířka otvíraná do strany a hloubka schránky alespoň pět centimetrů. Výklopná dvířka na schránce profilované do oblouku s úzkým dnem sice mohou vypadat dobře, ale když schránku otevřete, všechno se z ní vysype, což vás brzy omrzí.

Materiál a styl
Poštovní schránka je malý domeček, který by měl kopírovat styl vašeho velkého domu. U jednoduchých staveb s nezdobenou fasádou se bude nejlépe vyjímat stejně střízlivá schránka, sladěná s barvou plotu, ale také třeba okapů – ostatně materiál může být právě stejný jako okapy – od pozinkovaného plechu přes ušlechtilou měď až po dnes často používané plasty v nejrůznějších barvách. U starších domků se bude pěkně vyjímat třeba schránka dřevěná, u stylových dobových vil pak i těžká mosazná nebo železná s ozdobnými odlitky nebo kováním. Když zvolíte zdobení, může o vás něco napovědět. Na plastové schránky si jednoduchou technologií můžete dát přenést třeba obrázek vašeho domácího mazlíčka nebo oblíbené květiny. Kované schránky pak může zdobit právě tak malé autíčko nebo motorka před domem milovníka rychlých kol, jako kapřík tam, kde bydlí vášnivý rybář.

Číslo nebo jméno
V bytovém domě nemáte na výběr – pokud chcete svou poštu dostávat v pořádku, musíte schránku označit jménem a příjmením. U rodinného domku to není nezbytné. Zato můžete schránku opatřit pěkně provedenou číslicí, nejlépe jak pořadovou tak popisnou. Usnadníte tak pošťákovi práci. Pokud přidáte i jmenovku, je to pro něj samozřejmě ještě lepší, zvlášť pokud vás v domku bydlí víc a máte třeba každý svou schránku. Pěkně provedená tepaná jmenovka je pak vší skutečnou vizitkou před veřejností.

Vchodové dveře – inspirativní fotogalerie

TIP
Americké schránky

Ve Spojených státech, Kanadě, ale také v Austrálii se u domků  poštovní schránky zpravidla nevěší na plot, ale umísťují se na podstavec na hranici pozemku. Ve čtvrtích rodinných domků totiž nebývá zvykem oplocovat předzahrádky a na farmách zase bývá od obecní komunikace, kudy jezdí pošta, k obytnému stavení pěkný kus cesty. Takovou schránku si ale můžete umístit i u vašeho domu. Může to být jednoduchý tubus, ale také třeba domeček jako pro panenky. Co má americká schránka vždycky? Dřevěný nebo kovový červený praporek na tyčce, která se dá sklopit. Když vám pošťák něco do schránky vhodí, praporek se sklopí – a vy tak na dálku poznáte, že se máte jít podívat, co důležitého a zajímavého k vám poštou dorazilo.
Text: Gabriela Koulová
Foto: merkur-online.de, tolle-geschenke.com, ardengates.co.uk, concona.de, openport.de, gartenfreuden.com, endemicworld.com, endemicworld.com, aucklanddailyphoto.com

11.3.2011 11:59

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist