Kouzelná atmosféra orientu, přímo u vás doma

Orientální země mají bezpochyby svou neodolatelnou atmosféru, provoněnou specifickým kořením a jsou prostoupeny jakýmsi přitažlivým tajemnem, které nám, cizincům, dokáže učarovat natolik, že bychom si jej někdy trochu chtěli přinést domů. Pakliže patříte k orientálním nadšencům i vy, pak vás jistě následující článek mile potěší.

128525-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

Neodolatelná harmonie Japonska

Ladění interiérů do japonského styluje specifické nejen svou harmonií, ale především také návratem k naturální přirozenosti, tedy v podstatě k přírodě. Z tohoto faktu vychází i základní aspekty interiérového zařízení, jako například materiály. Dřevo je rozhodně materiálem, který je ale bohatě zastoupen nejen ve výrobě zařízení samotného, ale je také velice vhodné pro samotnou výstavbu celého domu. Japonské stavitelství velmi striktně dodržuje přímé rozdělení pokojů, což se v našich podmínkách, především při rekonstrukcích, kdy nehodláme rozbourat celý dům od jeho základů, dá důmyslně řešit pomocí posuvných stěn a paravánů.

japanese-interior-design1.jpg

Zdroj: archiv redakce

V případě menších prostorových dispozic se japonský styl přímo nabízí, jelikož stoupenci tohoto etnika spí převážně na speciálních matracích, nikoliv na postelích. Matraci je tedy možné ráno jednoduše srolovat a danou místnost používat například jako obývák. Zmíněné matrace mají takzvanou futonovou úpravu-v podstatě se jedná o vytvrzenou vložku, díky níž matrace drží tvar, je vyrobená z přírodních materiálů a ručně zdobená orientálními motivy. Úložný nábytek bývá velmi skromný, a pokud se vám v poslední době zalíbila nějaká válenda, či sedací souprava, chcete-li bydlet v japonském stylu, pak na ni také zapomeňte, sedí se totiž na zemi, na speciálních bambusových, či rákosových podložkách, kterým se říká tatami. Romantické osvětlení zajistí drobné kované lampičky, či lampiony. Co do barevnosti japonského designu, převažují střízlivé tóny bílé, černé, červené a různé odstíny hnědé, většinou s jemným zlatým zdobením. Doplňkovými prvky pak bývají kameny a oblázky seskupené do mozaikových obrazců, bambusové podstavce, většinou podpírající okrasné květiny, jako například bonsaje a orchideje.

Velká fotogalerie stylového nábytku

Barevná Indie

Indický styl dosyta poskytne vaší fantazii vyžití, co se barevnosti týká. Odstíny oranžové, žluté, červené, růžové, zelené, modré a fialové rozhodně nic nezkazíte. Sárí je nejstarší stále běžně nošený oděv na světě, zdobený zlatými a stříbrnými nitěmi. Nikdo vás nebude nutit tento tradiční oděv nosit, ale naopak je velice vkusnou dekorací na zeď, a to především v případě, nejste-li fanoušky těžkých indických koberců. Samotné stěny bývají potom odlehčeny bledými odstíny šedomodré.

I v tomto případě vévodí masivní dřevo, z něhož bývají vyhotoveny zárubně, okenice i nábytek. Také podlaha bývá vyrobena ze dřeva, což se v našich podmínkách dá nahradit kvalitní napodobeninou z laminátu. Podobně jako v případě japonského interiéru, jsou i zde lavice, křesla, stoly a židle výrazně sníženy. Nábytek bývá také doslova zasypán množstvím barevných polštářů různých tvarů a velikostí, které dodají interiérům měkkost. Kožené taburety slouží buďto k sezení nebo jako opěrka pod nohy. Neopomenutelným doplňkem bývají sochy bohů a bůžků ve zlatých i přírodních odstínech.

Pozor na Čínu

Ze všech orientálních stylů je právě čínský design tím nejbarevnějším, což ovšem bohužel bývá evokátorem kýčovitosti. Dominantou mezi barvami bývá často červená. Příliš mnoho barev prostor opticky zmenšuje – dávkujte je proto opatrně. Typickým zdobným prvkem je pochopitelně čínský porcelán a bohatě zdobené koberce, jak na zdech, tak i na zemi. Osvětlení bývá opět zajištěno lampičkami a lampiony.

Toužíte-li si tedy po dovolené zařídit své interiéry tak, aby na vás každý den dýchala ta nezapomenutelně kouzelná atmosféra orientu pak vězte, že to není tak nesplnitelný sen, jak by se mohlo zpočátku zdát.

Lucie Sýkorová
Foto:arhzine.com, juvandesign.com, inter1or.com

14.10.2010 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist