Umyvadla v netradičních materiálech a tvarech

Thermowood, Corian a kov jsou populární materiály, ale už jste viděli, že by z nich bylo vyrobené umyvadlo? Už jsme si začali docela zvykat na dřevěné vany, které jsou velmi módní záležitostí, ale tvarově i materiálově netradiční umyvadla jsou u nás stále tak trochu tabu. Ale i umyvadla mohou být velmi neobvyklá a zároveň elegantní. Důkazem toho jsou následující vybrané designové kousky.

Prvním příkladem neobvyklého materiálu, kterého bylo využito při návrhu Aqua Vita umyvadla (obr. č. 1 – 3), je dřevo. Voda a dřevo se velmi dobře doplňují. A právě proto bude takovéto elegantní umyvadlo vypadat dobře v koupelně, v kuchyni i kdekoli jinde. Takto pojaté umyvadlo je možné označit doslova za umělecké dílo. Jeho tvar byl vymodelován tak, aby připomínal vodní vír. A moderní doslova leskem svítící baterie k němu vytváří úžasný kontrast.

Pokud máte v oblibě dřevěný zařizovací nábytek, mohl by vás oslovit i model Stan z kolekce studia Plavidesign (obr. 5 a 6). Je to kolekce, díky níž můžete obohatit svou koupelnu nejen o dřevěné skříně, ale také o elegantní umyvadlo. Jako materiál bylo použito teakové dřevo, které vypadá kouzelně v kombinaci s nerezovými prvky. Jeho jednoduchý tvar zvýrazňuje krásu přírodního dřeva. Kolekce Stan je spojením nejlepších minimalistických prvků s japonským stylem. Taková kombinace je ideální k vytvoření příjemné a přirozené oddychové atmosféry v koupelně.

Jestliže máte malou koupelnu, pak je pro vás ideální volbou rohové umyvadlo. Jedním z nejelegantnějších příkladů takových umyvadel je Piccolo by Lacava (obr. 7 a 8). Hladké a zakřivené linie se rozhodli designéři v tomto případě zpřesnit a zatraktivnit. Díky tomu, že má toto designové umyvadlo instalovaný velmi praktický držák na ručníky z leštěného chromu, nezabírá v koupelně zbytečně mnoho místa. Toto porcelánové umyvadlo má velmi kompaktní rozměry, ale i tak může být ozdobou jakékoli moderní koupelny. Kombinace tohoto umyvadla s tou správně zvolenou koupelnovou baterií může vytvořit pěknou a funkční součást vašeho koupelnového designu.

Tato neobvyklá umyvadlová konstrukce (obr. 9 a 10) je vyjádřením geologického příběhu o historii a vytrvalosti, ale samozřejmě také čistý rozmar. Penta vytváří vizuální formaci tekutin v kombinaci jasných a pevných materiálů, které ve výsledku mohou způsobit to, že budete váhat, zda vůbec otočit kohoutkem a pustit do takového umyvadla vodu. Netradiční pojetí umožňuje podtrhnout celkový design podsvícením. Směrové světlo procházející skrze průhledné části umyvadla vytváří dokonalou hru světla a stínu.

Dřevěné koupelnové předměty jsou dnes velmi v módě, právě proto, že dřevo je jako materiál použitý v koupelnách velmi neobvyklé. Dřevo také činí často strohý a chladně působící koupelnový prostor mnohem útulnějším. Toto doslova bláznivě vypadající umyvadlo (obr. 11 a 12) bylo inspirováno mapou ulic centrální části Londýna. Umyvadlo – mapa je dílem designérky Julie Kononenko, která záměrně zvolila podobu umyvadla evokující dojem topografických map, kde voda protéká nejrůznějšími kanály připomínajícími koryta řek. Tento kus je neobvyklým takřka sochařským dílem, vhodným do moderních koupelen.

A na závěr jsme si nechali specialitu v podobě stoupacího umyvadla, které je rovněž dílem designového studia tentokrát ze Švédska. Toto dvouúrovňové umyvadlo (obr. 13 a 14) či spíše stoupací nádrž je díky svému hornímu patru, které tvoří odnímatelná dřevěná terasa, velmi praktické. Je zároveň využitelné ke koupelím, tak i k sušení například ručníků nebo žínek. Design je jednoduchý, a elegantní a vzhledem k malým rozměrům je takové stoupací umyvadlo vhodné do každé moderní koupelny, zvláště pokud v ní máte odpovídající dřevěné doplňky.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: homedit.com, behance.net, digsdigs.com, massivedesign.pl, trendir.com, mocoloco.com, notedesignstudio.se

10.7.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist