Umyvadlová mísa versus klasické umyvadlo

Je tomu už pár let, co na koupelnovou skříňku posadil slavný interiérový designér Phillipe Starck umyvadlo. Bílou keramickou obdobu, dříve tak populárního, klasického lavoru. V případě moderních umyvadel však není důvod, aby stála zastrčena v koutě, jako dřívější „necky“. Přestože za královnu sanity se považuje vana, umyvadlo si dominantní pozici v koupelně zaslouží.

Klasika, nebo umyvadlová mísa?

Co že je to vlastně ta umyvadlová mísa? Ačkoliv to laikové příliš nerozlišují, odborníky bývá za umyvadlovou mísu označováno umyvadlo, jehož stanovištěm je samostatná deska, stolek či koupelnová skříňka. Podstatným rozdílem je například to, že umyvadlová mísa, vyrobená většinou z keramiky a přírodního kamene, má na rozdíl od běžných umyvadel zbroušenou spodní hranu. Díky této úpravě těsně dosednou na podkladovou desku, což zajišťuje větší stabilitu a zároveň brání vodě v zatékání.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie umyvadel

Pravda je ale taková, že moderní umyvadla dle vlastního výběru je dnes prakticky možné posadit na desku či jakýkoliv kus koupelnového nábytku.  Umyvadlo je potom připevňováno pomocí silikonu nebo vyrovnávací hmoty tak, aby k takzvané „podkladovce“ perfektně sedlo. Nutno podotknout, že tato instalace vyžaduje notnou dávku zručnosti, jelikož zmíněné přípravky nesmějí zanechat na podkladu jakékoliv stopy. Dalším důležitým aspektem této instalace je nosnost a zátěže-schopnost podkladové desky v poměru ke hmotnosti umyvadlové mísy. V případě, že deska tuto hmotnost bez problému unese, může být umyvadlová mísa na dané ploše pouze postavena. V opačném případě se nejčastěji připevňuje do zdi pomocí šroubů. Zkrátka, jistota je jistota.

Kam s ním?

Umyvadlovou sanitární techniku lze posadit na jednoduchou desku, případně na vhodný kus koupelnového nábytku. K výrobě těchto „podkladovek“  se využívají nejrůznější materiály, jako například hliník, laminát nebo sklo. Nelehkou nosnou roli obstojně zvládají i materiály, které se osvědčují i v nteriérech kuchyní, jakožto pracovní desky. Jde například o přírodní či umělý kámen a masivní dřevo. Často jsou využívány i desky obložené keramickým, popř. skleněným obkladem. Při výběru je dobré zohlednit následující – Pakliže umyvadlo postavíte na podložku, jež nesnese vodu, musí mít voděodolnou povrchovou úpravu! Nejčastěji se jedná o nejrůznější druhy fólií, laky, oleje a vosky.

Na designu vždycky záleží

Jsou to právě designově zajímavé umyvadlové mísy, u nichž je vhodné se zamyslet nad jejich umístěním na podkladové desce, či nábytkové skříňce. To, kde přesně bude na podkladu mísa situována hraje významnou roli ve výsledném estetickém vzezření.  Jedná se například o keramická umyvadla zajímavého tvaru, ale i umyvadlové mísy ze skla, přírodního a umělého kamene či dřeva.  Takzvané „lavory  třetího tisíciletí“ na rozdíl od svých předchůdců nemusí být již nutně kulaté. Na trhu jsou k dostání i umyvadlové mísy oválné a hranaté, jež patří mezi nejaktuálnější módní záležitosti v oblasti sanitární techniky. Velice líbivá jsou také umyvadélka ve tvaru trojúhelníku. Na desku se dnes v koupelnách instalují  i takzvaná dvojumyvadla, a ještě častěji dvě stejná umyvadla vedle sebe, což skýtá nadstandardní komfort obzvláště v případě, je-li vaše rodina z těch početnějších.

Na co si dát pozor!

Zcela zásadní při výběru umyvadlové mísy je nejenom její vzhled, ale je také nezbytné brát v úvahu její funkčnost. Je třeba zvážit, ještě lépe vyzkoušet, zda vám umyvadlo odpovídá hloubkou, zda se voda po otočení kohoutkem nebo pákou, nerozstřikuje po celé koupelně a podobně. Obdobně, jako u každého druhu umyvadla, je nutné i v případě umyvadlové mísy postavené na desce, zajistit dostatečný prostor pro odkládání nejnutnějších věcí. V neposlední řadě se nevyplácí pouštět ze zřetele ani náročnost na údržbu.
Pokud se tedy budete pouštět do rekonstrukce koupelny, nebo jen řešíte výběr nové sanitární techniky, zvažte, zda pro vás bude výhodnější zvolit umyvadlovou mísu, či klasické umyvadlo.
Text: Lucie Sýkorová
Foto: premierevanities.com, jogjatec.com, kitchenlav.com, lockbridgepottery.com, geekologie.comnews.stonebtb.com,craziestgadgets.com

8.11.2010 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist