Do moderní koupelny patří moderní sprchový kout

Ekvivalentem pro koupelnu současnosti jsou především parametry jako je elegance, jednoduchost, praktičnost a snadná údržba. Abychom všech těchto cílů dosáhli a současně si neudělali díru do rodinného rozpočtu, je dobré zamyslet se nad tím, zda nezbytně potřebujeme masážní hydro-vanu, anebo zda zvolníme sprchový kout…

121443-1100x618.jpg Celá galerie 23 Zdroj: archiv redakce

Jaký, že tedy vládne ve světě koupelnových armatur a zařízení trend? Rozhodně jsou to modely sprchových koutů, opatřené takzvanými bezrámovými posuvnými stěnami. Zpravidla se jedná o „dveře“ sprchového koutu, jejichž výplň tvoří průzračné sklo a nerezové panty. I na snadnou údržbu myslí moderní design ve všech ohledech – právě ono čiré sklo je na povrchu speciálně upravené tak, aby odpuzovalo vodní kámen i zaschlé kapky vody. Bohužel tato vymoženost není doživotní. Sklo je třeba ošetřovat různými speciálními ochrannými prostředky, nicméně jejich aplikace se nevyžaduje častěji nežli jedenkrát do roka.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie koupelen

Z pohledu materiálového zpracování samotné sprchové vany stále vládne akrylát. V poslední době se ale ve značné míře také rozmáhá mramor nebo pravý porcelán. Nutno říci, že tyto materiály jsou znatelně dražší, a proto nejsou tak dostupné. Tvary sprchových van se z různě pokroucených a zohýbaných, vrací zpět k jednoduchosti. Kromě prostých vyvýšených sedáků nebývají nikterak speciálně tvarovány. Pro seniory a osoby se sníženou schopností pohybu jsou však na trhu k dispozici sprchové vaničky s prohloubeným vstupem do sprchového koutu, nebo se speciálními úchyty po stranách vanového sedáku, což je praktické s ohledem na stabilitu. Takového sprchové vany pak bývají uvnitř opatřeny protiskluzovým povrchem po celé užitné ploše.

Pakliže bychom měli hovořit o sprchových zástěnách, pak bychom měli rozhodně zmínit, že moderním trendům vévodí úzké , elegantní profily a průhledné sklo. Zástěny se dají implementovat na samostatné sprchové vaničky, vany přizpůsobené na sprchování, ale také přímo do kolejniček, integrovaných rovnou v podlaze.

Podlahové zástěny sprchových koutů jsou velmi praktické i z hlediska údržby. Jejich nespornou výhodou je integrované těsnění, které zabraňuje unikání vody z prostoru ohraničeného sprchovým koutem. Drážky, ve kterých se posuvný mechanismus pohybuje  jsou chráněny plastovou vložkou s vynikajícími kluznými vlastnostmi. Vyrovnání nerovností stěn umožňují nastavovací a rohové profily. Celý sprchový kout, včetně zavíracího mechanismu musí odolávat vlhkému prostředí v koupelně , dveře navíc i mechanické zátěži spojené se zavíráním a otevíráním. Právě podle lehkého, plynulého chodu dveří se dá poznat kvalita sprchového koutu.

Velká inspirativní galerie sprchových koutů

Funkce sprchových koutů se mohou různit – od vestavěných audio systémů, přes barevné osvětlení, masážní trysky až po složité masážní systémy. Faktem je, že před pořízením takového sprchového koutu byte si měli velmi dobře rozmyslet, zda všechny tyto funkci využijete a zda jsou skutečně nezbytné. U sprchových koutů totiž víc než u čehokoliv jiného platí, že čím více funkcí sprchový kout má, tím náročnější bude údržba a tím častěji může mít daná funkce poruchu. Navíc se na plastických tryskách mají tendenci usazovat nežádoucí plísně a vodní kámen.

Lucie Sýkorová

Foto: nixgear.com, knoxvilleplumbinginc.com, innovatebuildingsolutions.com, nixgear.com, axsoris.com, quadrantshowerenclosure.org.uk, decoration-ideas.org, designboom.com

16.9.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist