Realizace elegantní koupelny – jak to dělají profesionálové

Při realizaci koupelny se designéři zaměřují nejen na nové módní trendy, ale hlavně na prostor a jeho nejlepší využití, a také na běžné aktivity rodiny. Pokud se členové rodiny neradi koupou, není potřeba, aby byla do designu koupelny zařazena vana. Kvalitní sprcha vytvoří prostor pro skříňku nebo ještě jedno umyvadlo. Jak realizují elegantní koupelnu profesionálové ?

128420-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

Tento týden vám představíme vydařenou realizaci luxusní koupelny se zajímavou nábytkovou sestavou s umyvadlem. Výrazným kvalitativním prvkem koupelny je i její zdařilé dispoziční rozložení.

Prostor pro osobní hygienu

– slouží k mytí, koupání, sprchování a uspokojování ostatních potřeb osobní hygieny všech členů domácnosti
•    musí umožňovat instalaci pračky
•    průchod mezi vanou nebo umývadlem a stěnou nebo otopným tělesem 650 mm
•    vzdálenost mezi stěnou a osou umývadla nebo záchodové mísy 400 m
•    světlá výška min. 2,30 m

Prostor pro umístění WC

•    nesmí být přímo přístupný z obytných místností ani z prostoru pro vaření, pro stolování, pro   uskladnění potravin nebo z prostoru, který plní některé funkcí obytných místností
•    snažíme se navrhovat dveře otvírané ven

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie koupelen

Jak navrhnout koupelnu:

Důvodem otevírání dveří ven je skutečnost, že se předpokládá, že na toaletě je nedostatek prostoru a v případě omdlení člověka by bylo velikou chybou takové dveře vyrážet a tím ho ještě případně více zranit. Dle mého názoru je nejdůležitějším aspektem pro kvalitní návrh koupelny tzv. první pohledové místo. Tedy to, co uvidíte jako první, když přiotevřete dveře. Pokud v průzoru uvidíte postavu na míse, ve sprše s průhledným sklem, nebo vysokou stěnu skříně, která navodí dojem tunelu, je návrh nevydařený. Uživatel by měl mít příležitost říct obsazeno ve chvíli, kdy dveře nejsou ještě zcela otevřené.

Elegantní bydlení: inspirativní fotogalerie

elegantni-bydleni-fotogalerie-inspirace.jpg

Zdroj: archiv redakce

Provoz:

Provoz této koupelny je zaměřen na mytí u umyvadla, ve vířivce a ve sprše. Tato koupelna nemusí řešit toaletu a praní. Z provozního hlediska je výhodou množství úložných prostorů, přímé větrání oknem a umístění poličky pod zrcadlem, které brání jeho špinění. Pokud otevřete dveře, jako první uvidíte sestavu s umyvadlem a vířivnku. Za dveřmi je topný žebřík pro ručníky, který je správně ukrytý. Jedním z posledních pohledových míst je sprchový kout. Sestava s umyvadlem je pojata jako hlavní design koupelny. Skříňky jsou řešeny tak, aby vytvářely zajímavý design a přitom nabídly dostatek úložných prostorů. 

Barevnost:

Koupelna je pojednaná kombinací bílého a hnědorezavého obkladu s bílo – tmavěhnědým dřevěným nábytkem. Podlaha je, stejně jako stěny, kombinací dvou barev obkladu. Střed koupelny je zjemněn světlým kusovým kobercem. Barevnost a celkový design je oživen různou velikostí obkladů. 

Podlaha:

Klasická dlažba je v případě koupelny nutností. Zajímavým designovým prvkem je vyvýšený schod ve tmavším odstínu dlažby. Pro příjemnější užívání je vždy vhodné umístit do podlahy v místě před umyvadlem podlahové topení, nebo jako v tomto případě kusový koberec. 

Osvětlení:

Osvětlení v koupelnách se řeší vždy jako centrální ve střední části stropu a pak intimní u zrcadla. Osvětlení zrcadla je řešeno bodovými světly v římse, která je podsvícená i směrem ke stropu. 

Dekorace oken:

V této koupelně je okno zastíněno klasickou římskou roletou s přírodní dekorační látky. Římská roleta se skládá z profilu římské rolety a dekorační látky. Roleta je uchycena nad okno do stěny pomocí stěnových konzolek.

Autor: Ing.K.Smejkal Ph.D.
Foto:

atelierstyltex.cz

Realizaci elegantní koupelny vám přinesl Atelier Styltex, který se zabývá komplexním řešením interiérů a exteriérů budov.

20.9.2010 1:41

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist