Koupelnové proměny pro každého

Oživit, zrekonstruovat, zkrátka předělat koupelnu je nelehký úkol. Mnohdy se zde objevuje řada nepříjemností v podobě umakartového jádra, vadné instalace potrubí a nebo vás překvapí totální rozklad staletých stoupaček. I koupelna s takovými nešvary se však může proměnit v ozdobu vašeho domova a my vám povíme, jak na to!

110357-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Aby vaše stará koupelna došla kýžené proměnymodernípohodlný ráj relaxace, budete muset učinit nejeden kompromis. Především však uvažujte reálně a své fantazie a představy omezte do takové míry, aby je bylo možné skutečně realizovat.

Odvážnému štěstí přeje
Hodláte vzít proměnu vaší koupelny opravdu „z gruntu“? Žádný problém! Směle se dejte do bourání a propojování. Ideální je zkombinovat koupelnuložnicí, popřípadě s obývacím pokojem (za předpokladu, že by zde figurovala např. malá šatní místnost coby propojovací prvek). Dostanete tak moderní vzhled otevřeného prostoru, který provzdušní a rozsvítí váš domov. Také získáte větší a flexibilnější prostor s lepšími možnostmi na jeho vybavení. Pro rodinné bydlení, ale ani obydlí, kde žijí více než dva lidé ,není však tato varianta koupelnové proměny nejvhodnějším řešením (propojená koupelna neposkytuje tolik soukromí).

Decentnější nemusí nutně znamenat nevýrazný
Krůček po krůčku, střídmě a s rozmyslem – i tak se dá přistupovat k proměnám koupelny. A rozhodně to neznamená nějaké omezení nebo snad méně nápadný efekt, spíše naopak!

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie koupelen

Čarování s barvami: Starou koupelnu vymalujte zcela odlišnou barvou, než jaká byla ta původní. Nemusíte se obávat ani kombinování malbytapety. Budete-li se chtít přeci jen trochu „odvázat“ vyzkoušejte samolepící tapetové motivy s lesklou, voděodolnou povrchovou úpravou či plastickou texturou.

Pakliže máte v plánu změnit i barvy koupelnového nábytku, pak dodržujte kombinace maximálně 3 barevných odstínů, nebo zvolte tóny zcela kontrastníbarvám stěn a v případě, že toužíte po koupelně jedné určité barvy, vždy dbejte na rozmanitost daného odstínu (střídejte sytost, světlé a tmavé prvky) a nebojte se vybranou barvu doplnit černými, bílými nebo šedými doplňky (zabráníte tak jedolitému efektu).

vipp-accessories.jpg

Zdroj: archiv redakce

Světelné efekty: Ve většině koupelen kraluje jedno centrální osvětlení, které je nudně doprovázeno maximálně dvěma bodovkami u zrcadla. Zrušit a to kompletně. Místo osvětlení uprostřed koupelny, nepravidelně rozvěste po celé ploše jejího stropu například LEDky trubicovitého tvaru, nebo se nechte zlákat širokou a rozmanitou paletou nástěnných svítideldoplňkového osvětlení. Od věci není ani barevně tónované světlo.

Nezapomínejme na doplňky: Dekorace, doplňky, nápadité vychytávky, to je přímo koňská dávka jakéhosi koupelnového životabudiče. Zaměřte se na multifunkčnost koupelnového zařízení (taburety jako koše na prádlo, sprchový kout zkombinovaný s vanou, imitace rybářské sítě upevněná ke stropu a sloužící jako odkládací, nedbale elegantní prostor pro koupelnový textil, apod…).

Dostatečně velké zrcadlo bez rámu, umístěné přímo vně obkladu dokáže s prostorem divy. Nahraďte dřevěné dveře, zástěny a případně i stěny mléčným, matným či jinak dekorovaným sklem, dokonale tak odlehčíte celou místnost. Starodávně vypadající medailony, vodotěsné obrázky nebo třeba koupací kachničku do vany stačí pověsit na hřebíček a docílíte tak osobité dekorace.

Nebo seberte všechny mušle, lastury a škeble co najdete  a buď  je přilepte na stěnu (např. do podoby nějakého obrazce) nebo lepidlem upevněte jen  část a zbytek pověste na hřebíky (klidně ať každá mušle visí na rozdílném a jinak dlouhém provázku).

 

Text: Lucie Sýkorová
Foto:frontdoor.com,redgolgi.com,alkemie.blogspot.com,architecdesign.com,roomsofinspiration.blogspot.com, neathome.net,interiordesignmodern.com,trendir.com,neathome.net

22.3.2011 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist