Dřevo v domácnosti

Ve chvíli, kdy se lidé přestěhovali z chladných jeskyní do domků, stalo se dřevo nedílnou součástí jejich života. A naštěstí pro nás je tomu tak dodnes. Dřevo je totiž neskutečně dekorativní, praktický a snadno udržovatelný materiál, který navíc dodá vašemu domovu nádech přírody.

Zapomeňte na diktát módy, zapomeňte na barevné plasty nebo chladný kov, chcete-li mít opravdu útulný domov, pak sáhněte po dřevu. A je jedno, jestli to bude ve formě stolu, žaluzií nebo dekorace.  Dřevo je v domácnosti jedinečný prvek. Budí teplý, hřejivý dojem, je to přírodní, antialergenní materiál a v neposlední řadě je stále moderní.

 

A kde všude jej můžete použít? Lze říci, že prakticky úplně všude. Jako první nás asi napadne nábytek. Dřevěný nábytek si můžete pořídit i za přijatelnou cenu, ovšem ne vždy jde o dřevo opravdu kvalitní a pro výrobu bytelného nábytku určené, proto dobře vybírejte. U velmi levných kousků jde zpravidla o výrobky z borového nebo smrkového dřeva. Tyto druhy dřeva jsou poměrně měkké a tudíž i podstatně méně odolné, ať už vůči otěru, nebo zubu času. Proto je podstatně vhodnější investovat do dřeva tvrdého. Vyzkoušejte třeba dub, buk nebo olši. Pro každý typ dřeva je typická zcela jiná barva, takže můžete vybrat přesně podle svého vkusu. Pokud tak neučinil výrobce, mějte na paměti, že každé dřevo je nutné ošetřitbuď mořením, nebo lakováním. Jen tak se o něj budete moci dobře starat a v neposlední řadě se prodlouží podstatně také jeho životnost.

Dřevo v interiéru: inspirativní fotogalerie

Nepatříte-li mezi vyznavače technicistního stylu a kovová kuchyň vám nic neříká, pak docela určitě sáhněte po lince ze dřeva. Odmění se vám nejen dlouhou životností, ale také útulností a nadčasovostí.  Pokud už jste do linky investovali a není ve dřevě, pak nevadí. Dolaďte jí dřevěnými doplňky, třeba v podobě prkének, dřevěných mlýnků na kávu, kořenek nebo vařeček. Bavit vás budou i různě velké dřevěné mísy, které využijete na salát nebo na ovoce.

Skuteční milovníci dřeva mohou pokračovat v jeho využití i na podlaze, ale také na stěnách nebo stropě a vrátit se tak do časů našich babiček, kdy dřevem byly obložené celé místnosti. Dřevo je totiž nejen nadčasové a dekorativní, ale také jde o velmi dobrou tepelnou i zvukovou izolaci, lze jej snadno opravovat a zároveň není složité na údržbu.

Když dřevo, pak rozhodně i na oknech a dveřích. I když jsou stále častěji nahrazována plastovými, stále dává mnoho lidí přednost dřevěným. Vybírat můžete mezi dýhovanými, masivními, s vyřezávanými reliéfy i bez nich, s prosklením nebo hladké. Volit můžete nejen mezi různými druhy, ale také mezi barvami. Dřevěné dveře lze barevně namořit a sladit tak s nábytkem nebo s podlahou.

Dřevo můžete použít i jako solitér, velmi dobře se k tomu hodí trámy, které místnost skvěle doladí a zároveň do nich můžete zabudovat osvětlení, případně je použít jako prostor pro zavěšení nejrůznějších dekorací. Chcete-li si navodit atmosféru staré Anglie, pak doplňte tmavé dřevo černým kovem.

 

Text: Petra Martišková
Foto:  archdeco.net, homes-design.net, decocrate.com, mariajju.com

7.5.2012 2:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist