Wengé – exotické dřevo ve vašem interiéru

Dřevo je odolný materiál, jež je využíván při stavbě domů i bytů, výrobě nábytku, pro dekorativní účely, a také je nejimpozantnější podlahovou krytinou. Exotické dřevo je navíc velmi luxusní a má nezaměnitelné vlastnosti, které nám běžné dřeviny mnohdy poskytnout nemohou. Velmi oblíbeným exotickým druhem pro využití v oblasti bydlení je dřevo Wengé. Proč asi?

112197-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Wengé (Millettia laurentii) je tvrdá a velmi těžká dřevina z čeledi Leguminosae. Stromy exotického jehličnanu dosahují výšky 18m a průměru 0,6m. Domovem této dřeviny je střední a východní Afrika. Tamní domorodé kmeny tohoto kontinentu, stejně jako obyvatelé Kamerunu či Gabunu, používají dřevo Wengé k výrobě obřadních masek a sošek bohů, jež jsou součástí zaklínacích obřadů, již přes tisíc let.

Jak vypadá?
Wengé je v jádru čokoládové či kávové barvy s fialovým nádechem. Bělové dřevo Wengé je světlé a je jasně odlišeno od jádrového. Dřevo je rovnovláknité a má nepravidelnou, hrubou texturu. Atraktivní dekorativní kresba výrazným vrásněním je chloubou tohoto materiálu. Co se týká barevného provedení, s dekorativním žilkováním a tmavou barvou Wengé, vypadají velmi esteticky kontrasty matu a lesku.

Vlastnosti
Životnost dřeva Wengé je velmi dlouhá proto je tento materiál ideální pro výrobu podlah se zvýšenou provozní zátěží (například pro hotely, banky, kavárny a bary). Má špatné předpoklady pro ohýbání, ale je vysoce odolné proti oděru. Toto trvanlivé dřevo se dobře opracovává ručně i strojně, ale břity by měly být udržovány velmi ostré. Pro spoje hřebíky vyžaduje předvrtání. Buňky obsahující pryskyřici mohou způsobit problémy při lepení a lakování – řešením je vyplnění povrchových nerovností.

Dřevo v interiéru: inspirativní fotogalerie

Využití
Wengé vytvoří nádherně prokreslenou a dekorativní podlahu, jež ohromí každou návštěvu. Na tmavohnědém povrchu se ztratí stopy po znečistění, a nepoškodí jej ani případné stěhování nábytku. Díky své odolnosti proti oděru je vynikající na podlahové krytiny ve veřejných budovách nebo tam, kde je hustý pěší provoz.

 

Kromě podlahy je možné tento jehličnan využít jako základní materiál pro luxusní kuchyňské sestavy, jídelní stoly a židle, zahradní nábytek nebo bytové doplňky, jakož i různé soustružné výrobky, či rukojeti nožů.

Používá se pro všechny typy interiérových a exteriérových truhlářských prací a pro stavební účely. Wengé je ideální pro dřevosochařství. Jeho dýha se používá hlavně na nábytek.

 

Svým decentním zabarvením efektně doplňuje minimalisticky řešené interiéry. Milimetrové pláty dřeva Wengé jsou vhodné i pro výrobu tapet. Lepení je stejné jako u běžných vinylových tapet a nevyžadují žádné speciální nástroje nebo postupy.

Pakliže se rozhodnete vnést do svého interiéru právě tento druh, pak vězte, že společně s „vůní“ exotiky, přinášíte do svého interiéru také jakousi mystickou atmosféru.

Text: Lucie Sýkorová
Foto: akvabutik.com, archiexpo.de, leoque.com, puertapurchena.com, furnifurnish.com, uniquewood.eu

13.1.2011 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist