Kousek voňavého jehličí využijete pro výrobu svícnu

K Vánocům patří různé věnce, svícny a další různé dekorace. Můžeme je vyrobit z pravých přírodnin – jako třeba svícen z tisu, nebo můžeme použít různé méně či více známé techniky pro tvoření. My zůstaneme u přírodnin a dnes se pustíme do jednoduchého svícnu, který nám krásně provoní byt.

Svícen z tisu přinese do interiéru přírodní prvky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Svícen z tisu přinese do interiéru přírodní prvky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Svícen z tisu dodá bytu přírodní prvek

Nevíte, jak si letos vyzdobit sváteční stůl? A co takhle svícen z tisu? Nejlépe, pokud si ho vyrobíte sami doma. Ale pozor, tisy jsou, jak se všeobecně ví, prudce jedovaté rostliny! Takže pokud máte doma malé děti nebo nenechavá zvířata, raději si pro výronu svícnu zvolte jinou dřevinu. Na výběr máte klasické túje, smrkové větvičky, buxus nebo cypřiš. 

Co budeme potřebovat?

  • tisové větvičky
  • kousek prkénka
  • vázací drátek
  • kalíšky s bodcem 
  • svíčky
  • dekorační předměty
  • stuhu
  • tavnou pistoli
  • zahradnické nůžky
Svícen dozdobíme vánočními dekoracemi
Svícen dozdobíme vánočními dekoracemi (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak postupovat při výrobě svícnu z tisu?

Nejprve si vezmeme k ruce prkénko. Délka i šířka je zcela na zhotoviteli, čím širší bude prkénko, tím stabilnější celý svícen z tisu bude. Pokud máme jen úzký hranolek, je lepší, pokud k sobě připevníme dva kusy a rozšíříme tak základnu. 

Z tisových větviček si odstřihneme zahradnickými nůžkami menší výhony. Pozor, tis je prudce jedovatý, proto je lepší při práci použít rukavice. I když je tis stálezelený jehličnan, jeho jehlice nepíchají, bude se s ním dobře pracovat. Vázacím drátem začneme od kraje připevňovat jednotlivé větvičky. 

Tis upevníme drátkem
Tis upevníme drátkem (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Postupujeme po celé délce prkénka, dokud nemáme vytvořený perfektní korpus, ze kterého vytvoříme svícen z tisu. Drát pevně utahujeme, jak bude rostlina sesychat, objem se zmenší a svícen by se mohl rozpadnout dřív, než bychom chtěli. 

Větvičky je potřeba pevně omotat
Větvičky je potřeba pevně omotat (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pro upevnění svíček použijeme kalíšky s bodcem. Na delší straně má špičku, takže se lépe zapíchne do materiálu. Pokud nebude snadné kalíšek do dřeva zabodnout, pomůžeme si kladívkem. Ovšem pozor, musíme ťukat nejprve opatrně, abychom bodec neohnuli a kalíšek nezničili. Postupně připevníme všechny 4 kalíšky. Na vrchní trny napíchneme svíčky. 

Co symbolizují 4 svíčky?

Na svícen z tisu umístíme 4 svíčky. Víte, proč se dávají 4? Tato tradice má hluboké kořeny v křesťanské liturgii. Svíčky reprezentují čtyři neděle adventního období, které jsou předchůdcem Vánoc. Každá neděle má svou vlastní specifickou tématiku, která se odráží v barvě svíčky.

První adventní neděle symbolizuje očekávání. Další tři neděle symbolizují přípravu. Postupné zapalování svíček na adventním věnci každou neděli symbolizuje postupné přiblížení světla Vánoc. Každá nová svíčka představuje narůstající radost a světlo, které přichází do světa s narozením Krista.

Další barvy svíček na svícnu

Barvy svíček mají svou vlastní symboliku. Červená barva symbolizuje lásku, očekávání, radost a také krev Ježíše Krista. Tato barva je často používána na třetí adventní neděli. Kromě červené jsou na adventním věnci běžně používány i další barvy, například tradiční fialová (nebo modrá) a růžová.

Fialová (popř. modrá) je barvou pokání, zbožnosti a očekávání. Bývá používána na první a druhou adventní neděli, symbolizující období přípravy na příchod Krista. Modrá je někdy také používána jako alternativa k fialové. Obě barvy mají podobnou symboliku spojenou s očekáváním a přípravou.

Růžová svíčka je tradičně zapalována na třetí adventní neděli, která se nazývá také Gaudete Sunday nebo Neděle Radosti. Tato barva symbolizuje radost a očekávání Vánoc, přerušuje období pokání a připomíná radost z příchodu Krista.

Někdy se vkládá bílá svíčka doprostřed adventního věnce. Tato svíčka symbolizuje narození Krista a světlo, které přichází do světa. Bílá barva je spojena s čistotou, světlem a radostí Vánoc.

V dnešní době však výběr barev podléhá nejen trendům, ale podřizují se barvám v interiéru i vkusu každého z nás. 

Dekorace svícnu z tisu

Pokud máme připravený základ svícnu z tisu, upevněné svíčky, blížíme se do finále. Zbývá už jen finální ozdobení svícnu. A zde opět záleží na fantazii každého tvořitele. K dozdobení můžeme použít různé další přírodniny, jako jsou sušené plody, šišky, plátky citrusů, voňavé koření nebo použijeme blyštivé kouličky, polystyrenové či dřevěné výseky, stuhu či krajku. Dekorace přichytíme ke svícnu tavnou pistolí. 

Při tvorbě svícnu z tisu si užijte relax a pohodu, oddychněte si na chvíli od každodenních příprav a shonu. Vánoce jsou obdobím klidu a míru, tak ať je všichni prožijeme hlavně ve zdraví.

Zdroj informací: Agnes Kantaruk; autorka článku; farnostfrenstat.cz; svicky.cz; zahradnictvi-flos.cz 

Publikováno: před 3 měsíci, Autor: Pavlína Wagnerová Málková

Mohlo by vás dále zajímat

Svícny z větví a kmínků

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Svícny z větví a kmínků

Vychytaný svícen ze starého svetru a zavařovačky

Svíčky dokáží vykouzlit teplo domova. Obzvlášť o Vánocích rádi pálíme svíčky, a proto potřebujeme vhodný svícen. Ze zavařovací sklenice a svetru ho vykouzlíme snadno.

Jak vyrobit svícen za sklenice

Jak si vyrobit jednoduše a za pár korun svícen? Zkuste použít starou sklenici a máte hotovo.

Jak vyrobit netradiční adventní svícny

Jak vyrobit netradiční adventní svícny

Jablková svíčka

Jablková svíčka

Adventní svícen

Návod na výrobu adventního svícnu.

ČTĚTE DÁLE

Příprava štědrovečerní tabule v moderním duchu i tradičně
Příprava štědrovečerní tabule v moderním duchu i tradičně

Vánoce

Štědrovečerní menu je klíčovým prvkem vánočních oslav, kdy rodiny a přátelé usedají ke společnému stolu, aby spolu sdíleli radostné chvíle a lahodné pokrmy.

Minimalistickým Vánocům bude slušet minimalistická dekorace
Minimalistickým Vánocům bude slušet minimalistická dekorace

Vánoce

I když nejsme vyznavači dekorací, minimalistická vánoční výzdoba nás může těšit celé vánoční svátky. Vánoce mohou vonět i zdobit zároveň.

Nápady na zdobení vánočního stromečku. Trendy pro tento rok
Nápady na zdobení vánočního stromečku. Trendy pro tento rok

Vánoce

Zdobení vánočního stromu je každoročně spojeno s otázkou, jak ho letos vyzdobit, aby se hodil do moderního interiéru? Tradičně, nebo podle posledních trendů?

Nechte se inspirovat na Vánoce
Nechte se inspirovat na Vánoce

Vánoce

Vánoce jsou svátky rodinných setkání, ale i dobrého jídla a pití. Jaký si zvolit trendy jídelní set pro letošní Vánoce, aby byl přímo pro vás?

Užijte si svátky v duchu pohádkové romantiky
Užijte si svátky v duchu pohádkové romantiky

Vánoce

Trendem jsou o vánočních svátcích i barvy Festive Ballroom. Pokud si chcete užít svátky ve stylu romantiky, pohádek a něžných barev, je to pro vás to pravé.

Kousek voňavého jehličí využijete pro výrobu svícnu
Kousek voňavého jehličí využijete pro výrobu svícnu

Vánoce

Svícen z tisu nám přinese do interiéru kousek přírody, a to nejen díky zelené barvě, ale také díky vůni, která se z větviček bude linout.

Vánoční dekorace oken moderně i udržitelně
Vánoční dekorace oken moderně i udržitelně

Vánoce

Vánoční dekorace oken z přírodních materiálů jsou vkusnější než jásavě barevní sobi, Santové a další dekorace, které si v podstatě na dekorace jen hrají.

Oblékněte si ložnici do vánočního stylu
Oblékněte si ložnici do vánočního stylu

Vánoce

Vánoční atmosféru může navodit v ložnici slavnostní povlečení, které může být v zajímavých vzorech i barvách doplněné o vánoční doplňky.

Na vánoční stůl patří živé květiny
Na vánoční stůl patří živé květiny

Vánoce

Vánoční aranžmá z růží můžeme umístit do obyčejné papírové krabice. Přinášíme tip, jak vyrobit dekoraci, která vydrží svěží po téměř celý advent.

Vdechněte interiéru o svátcích nádech elegance
Vdechněte interiéru o svátcích nádech elegance

Vánoce

Jedním ze stylů, které vévodí letošním svátkům, je vánoční styl All About Stars. Co s sebou přináší? Jsou to typické barvy i styl, které můžou vládnout i u vás.

Vytvořte si doma pohádkové Vánoce
Vytvořte si doma pohádkové Vánoce

Vánoce

Pohádkový les je jedinečný vánoční trend, který se inspiruje pohádkami. Máte i vy chuť vrátit se do svého dětství, jen nevíte jak? Poradíme vám.

O Vánocích ozdobte stůl dekorací z živých květin
O Vánocích ozdobte stůl dekorací z živých květin

Vánoce

Vánoční dekorace z růží ozdobí stůl po téměř celý advent. Výroba přitom není složitá, není potřeba ani mnoho materiálu. Zde je návod na výrobu.