Vánoční dekorace oken moderně i udržitelně

V období prvního adventu je zvykem nejen pořádný úklid domova, ale také výzdoba. Zvykli jsme si, že vánoční dekorace oken jsou koupené, povětšinou plastové prefabrikáty, více či méně vkusné. Ty naštěstí pomalu ustupují přírodním materiálům, které se pro tento čas hodí nesrovnatelně lépe, nejsou křiklavě barevné a symbolizují čistotu a čas rozjímání. Podívejte se na moderní dekorace oken, které se nemusí kupovat, a při jejich výrobě lehce zužitkujete spoustu materiálu, který máte doma nebo na zahradě.

Vánoční dekorace oken by měly být střídmé a mít hřejivý podtext (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vánoční dekorace oken by měly být střídmé a mít hřejivý podtext (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vánoční dekorace oken, co skoro nic nestojí

A je tu zas ten vánoční čas. V našich obydlích se smýčí, myje a leští, běhá se po nákupech a shánějí se dekorace. A u tématu vánoční dekorace oken se dnes zastavíme. Proč se vlastně okna zdobí? A jaká je symbolika dekorací?

Prapůvodní symbolika zdobení oken a příbytků celkově vycházela pravděpodobně z potřeby ozvláštnit ve sváteční čas své okolí. Než se ke slovu dostaly Vánoce křesťanské, naši dávní předkové coby pohané oslavovali konec roku, resp. zimní slunovrat, a s ním spojené oslavy Slunce a nového života. 

Neměla by chybět lucernička nebo svícen
Neměla by chybět lucernička nebo svícen (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Rostliny

Dekorace, které naši předkové používali, byly ryze přírodního charakteru. Používali rostliny, které jsou námi dnes poněkud opomíjené nebo upozaďované – příbytky zdobili tújemi, cypřišky, jalovci, zeravy, borovicí, břečťanem nebo zimostrázem. O zimním slunovratu přidali jmelí a cesmínu. Stálezelené rostliny jako vánoční dekorace oken symbolizují věčnost, jmelí je ochranou proti zlým vlivům a rudé bobule cesmíny značí slunce. A rostliny s ostrými trny či jehlicemi navíc chrání dům proti uřknutí a zlým úmyslům.

Věnce

Od prostých větviček se přešlo k symbolice věnců, které značí věčný život, protože kolo či kruh je nekonečný. Věnec jako vánoční dekorace oken je ostatně oblíbený dodnes. Dnes věnce zavěšujeme nejen na okna, ale i na dveře a klademe je v podobě adventních věnců s tradičními svíčkami na stoly.

Nezapomeňte na tradiční symbolický věnec
Nezapomeňte na tradiční symbolický věnec (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Světýlka

Nejen kouzelně mihotavé světlo svíček, které jako vánoční dekorace oken zdobí naše parapety, ale i modernější (a rozhodně bezpečnější) jsou elektrická světýlka na řetězech nebo girlandách. V případě světýlek bychom se ale měli držet střídmosti. Blikající barevná světla v oknech na vesnicích působí jemně a romanticky, ovšem ve městech, kde takto září každé druhé okno, si můžeme připadat jako v Las Vegas.

Ozdoby

Vánoční dekorace oken, to jsou také barevné ozdoby, kterými zdobíme vánoční stromečky. Několik volně položených nebo zavěšených ozdob na oknech dodá celému prostoru slavnostní ráz. 

V jednoduchosti je síla, netřeba okna "přeplácat" komercí
V jednoduchosti je síla, netřeba okna "přeplácat" komercí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Mezi ozdoby se dnes řadí i vánoční skřítkové. Ani ty nemusíte kupovat, protože se dají lehce vyrobit ze zavařovací sklenice a zbytků látek. Jsou spojování se slunovratem, předky a ochranou obydlí i domácích zvířat a symbolizují duchy ochránce. Jako vánoční dekorace oken jsou velmi oblíbení.

Dekorace

Zajímavým nápadem jsou vánoční vesničky, papírové domky, znovunavrácení miniaturních betlémů. Z papíru vystříhané domečky jako vánoční dekorace oken, které symbolizují zasněžené domy, jsou příjemným pohlazením na duši.

Samotné betlémy se opět vracejí do módy. Je důležité si uvědomit, že Vánoce jsou především křesťanský svátek, nikoliv marketingový. Betlém není potřeba kupovat, ale s dětmi si jej můžete vyrobit z papíru, mechu, dřeva nebo jiných materiálů, které máte po ruce. Každoročně pak můžete třeba přidávat další figurku nebo nechat každého člena rodiny, aby si vyrobil tu svou oblíbenou. Betlém se tak bude rozrůstat a vaše vánoční dekorace oken bude dokonalá. A pokud nejste zdatní po tvořivé stránce, můžete si takový betlém třeba upéci z perníkového těsta.

Betlém může být i třeba z perníku
Betlém může být i třeba z perníku (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Udržitelnost

Vánoce a k tomu přináležející vánoční dekorace sklouzly do komerce a marketingu. Jsou ve znamení shonu, nervozity, ale i nákladnosti, opulentních darů a předhánění se v pompéznosti. Vánoce by ale především měly být o zastavení se v každodenním shonu, udělání si čas na setkání s příbuznými a přáteli, je to čas rozjímání, vzpomínek, klidu a míru. 

Svíčky jsou tradicí
Svíčky jsou tradicí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

A v tomto duchu bychom měli připravit i naše vánoční dekorace oken. Nevkusné blikající soby, plastové prefabrikované zvonky s umělým jehličím nebo kýčovité zavěšené vycpaniny Santů v oknech zkusme nahradit decentními přírodními materiály. 

1. tip: Do misky dejte obyčejné šišky, které si nasbíráte v lese (rozumí se, že si z lesa neodtáhnete pytel šišek), doplňte několika snítkami smrkových větviček a přidejte jednu či dvě barevné ozdoby na stromeček.

2. tip: Na parapet posaďte květináč s vánoční hvězdou (Pryšec nádherný – Euphorbia pulcherrima) a do květináče zapíchněte špejli s barevnou mašlí, která bude k barvě hvězdy ladit. Okno osviťte LED světýlky.

3. tip: Z papíru podle předlohy nebo vlastní fantazie vystřihněte několik domečků, které mohou symbolizovat váš dům, náves nebo historickou památku, doplňte LED svíčkami. 

Jako vánoční dekorace oken jsou oblíbené i domečky a vesničky
Jako vánoční dekorace oken jsou oblíbené i domečky a vesničky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

4. tip: Z různě velkých špalíčků dřeva si vytvořte adventní svícen, který ozdobíte mechem a větvičkami. Svícen použijte jako vánoční dekoraci okna buď jako samostatní svícen pro jednu svíčku, nebo jako adventní pro 4 svíčky.

Vánoční dekorace oken by měly mít svou symboliku, ne bezhlavě přeplácat okna vším, co nám přijde pod ruku. Snažte se vsadit na jednoduchost, přírodnost a udržitelnost. Oč příjemněji budou ve vašich oknech vypadat lucerničky se světélky než obrovský, křiklavě červený Santa s pytlem a Rudolf s typickým nosem, obojí blikající jako disco koule. 

Zdroj informací: eppi.cz; druidova.mysteria.cz

Publikováno: před 3 měsíci, Autor: Martina Pilzová

Mohlo by vás dále zajímat

Výroba vánoční hvězdy z kolíčků

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jedním z krásných symbolů Vánoc je hvězda. Tak si jednu vyrobte.

Inspirace na vánoční dekorace

Tipy na vánoční dekorace a výzdobu z koření a kůry ovoce.

Vánoční skřítek

Návod na výrobu vánočního skřítka.

Jak se vyrábí krásné šperky z prázdných kávových kapslí

Po kávě nevyhazujte kávové kapsle. Ukážeme Vám vychytaný způsob na jejich předělání k obrazu šperků a dekorací.

Jak vytvořit vánoční girlandu z přírodních materiálů

Návod na ozdobnou vánoční girlandu do okna se můžete naučit u nás.

Jak vyrobit vánoční dekoraci ze šišek

Potřebujete na poslední chvíli vytvořit vánoční dekoraci? Vyrobte si s námi jednoduchou ozdobu ze šišky.

ČTĚTE DÁLE

Příprava štědrovečerní tabule v moderním duchu i tradičně
Příprava štědrovečerní tabule v moderním duchu i tradičně

Vánoce

Štědrovečerní menu je klíčovým prvkem vánočních oslav, kdy rodiny a přátelé usedají ke společnému stolu, aby spolu sdíleli radostné chvíle a lahodné pokrmy.

Minimalistickým Vánocům bude slušet minimalistická dekorace
Minimalistickým Vánocům bude slušet minimalistická dekorace

Vánoce

I když nejsme vyznavači dekorací, minimalistická vánoční výzdoba nás může těšit celé vánoční svátky. Vánoce mohou vonět i zdobit zároveň.

Nápady na zdobení vánočního stromečku. Trendy pro tento rok
Nápady na zdobení vánočního stromečku. Trendy pro tento rok

Vánoce

Zdobení vánočního stromu je každoročně spojeno s otázkou, jak ho letos vyzdobit, aby se hodil do moderního interiéru? Tradičně, nebo podle posledních trendů?

Nechte se inspirovat na Vánoce
Nechte se inspirovat na Vánoce

Vánoce

Vánoce jsou svátky rodinných setkání, ale i dobrého jídla a pití. Jaký si zvolit trendy jídelní set pro letošní Vánoce, aby byl přímo pro vás?

Užijte si svátky v duchu pohádkové romantiky
Užijte si svátky v duchu pohádkové romantiky

Vánoce

Trendem jsou o vánočních svátcích i barvy Festive Ballroom. Pokud si chcete užít svátky ve stylu romantiky, pohádek a něžných barev, je to pro vás to pravé.

Kousek voňavého jehličí využijete pro výrobu svícnu
Kousek voňavého jehličí využijete pro výrobu svícnu

Vánoce

Svícen z tisu nám přinese do interiéru kousek přírody, a to nejen díky zelené barvě, ale také díky vůni, která se z větviček bude linout.

Vánoční dekorace oken moderně i udržitelně
Vánoční dekorace oken moderně i udržitelně

Vánoce

Vánoční dekorace oken z přírodních materiálů jsou vkusnější než jásavě barevní sobi, Santové a další dekorace, které si v podstatě na dekorace jen hrají.

Oblékněte si ložnici do vánočního stylu
Oblékněte si ložnici do vánočního stylu

Vánoce

Vánoční atmosféru může navodit v ložnici slavnostní povlečení, které může být v zajímavých vzorech i barvách doplněné o vánoční doplňky.

Na vánoční stůl patří živé květiny
Na vánoční stůl patří živé květiny

Vánoce

Vánoční aranžmá z růží můžeme umístit do obyčejné papírové krabice. Přinášíme tip, jak vyrobit dekoraci, která vydrží svěží po téměř celý advent.

Vdechněte interiéru o svátcích nádech elegance
Vdechněte interiéru o svátcích nádech elegance

Vánoce

Jedním ze stylů, které vévodí letošním svátkům, je vánoční styl All About Stars. Co s sebou přináší? Jsou to typické barvy i styl, které můžou vládnout i u vás.

Vytvořte si doma pohádkové Vánoce
Vytvořte si doma pohádkové Vánoce

Vánoce

Pohádkový les je jedinečný vánoční trend, který se inspiruje pohádkami. Máte i vy chuť vrátit se do svého dětství, jen nevíte jak? Poradíme vám.

O Vánocích ozdobte stůl dekorací z živých květin
O Vánocích ozdobte stůl dekorací z živých květin

Vánoce

Vánoční dekorace z růží ozdobí stůl po téměř celý advent. Výroba přitom není složitá, není potřeba ani mnoho materiálu. Zde je návod na výrobu.