Přestavba vysloužilé minikoupelny

Koupelna by měla poskytovat určitou úroveň pohodlí a relaxace. Takže je docela možné, že i vy zjišťujete, že právě vaše koupelna už neskýtá ten pravý komfort, který byste u  ní předpokládali. Navíc malé koupelny netolerují ani nepatrné chyby, a tak se v dnešním článku soustředíme právě na přestavby vysloužilých minikoupelen.

Jestliže už se na nepěkný obklad v koupelně nemůže nikdo ani podívat, záchod je tak malý, že se na něm nedají přečíst ani rozložené noviny a dvoje dveře se často zároveň otevírají do malé úzké chodby, je načase s tím něco udělat.

Nemusíte si zvát rovnou bytového architekta, abyste dokázali svou malou koupelnu přestavět ke spokojenosti všech členů rodiny. Zamyslete se společně nad prostorem, požadavky a účelem jednotlivých částí koupelny a jistě výsledek bude stát za to.

Prvním krokem může být například vybourání příčky mezi záchodem a koupelnou. Malá vana bude vždy lepší než žádná, a tak popřemýšlejte, zda by se nedala například pootočit o 90 stupňů a pořídit v rohovém provedení a nápad je na světě.

Posuvné dveře mohou ušetřit prostor v koupelněv předsíni. A další centimetry plochy jsou k dispozici.

Jakmile odstraníte staré zařizovací předměty, udělejte si pečlivý nákres plochy (ve správném měřítku), kterou máte nyní k dispozici a zjišťujte přesné rozměry nových zařizovacích předmětů. Uložení předmětů posouvejte nejdříve na nákresu, dokud nebude vaše představa o přestavbě kompletní.

Nezapomeňte ani na možnost zcela nového způsobu napojení na instalační šachtu, pokud vaše vana i wc budou na nových místech. Vyspádovanou odtokovou trubku zabudujte do malé soklové zídky, která odděluje wc od koupelnové části. Rozvody vody, kanalizace a elektroinstalací dejte do pořádku dříve, než přijdou na řadu povrchové úpravy.

Co se týče povrchových úprav malých koupelen – rozhoduje praktičnost. Nutností je vodotěsnost ploch kolem sprchy, vanyumyvadla. Stěny celé koupelny musí odolávat kondenzované páře. Zvolený povrch by se měl dobře čistit, aby se na stěnách koupelnyv budoucnu neusazovaly plísně.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie koupelen


Zařizovací předměty do koupelny pořizujte pouze v nezbytných počtech kusů. Snažte se, aby v malém prostoru nebylo vše nahuštěno. Dispozici koupelny promyslete do nejmenších detailů, abyste při započatých rekonstrukčních pracích nemuseli již nic měnit.

Nejrychlejší a nejstylovější způsob rekonstrukce nebo spíše obměny staré koupelny je nový barevný nátěr stěn a výměna ručníků a drobných předmětů ladících s touto barvou. Prostor malé koupelny lze zvětšit i tak, že celou jednu stěnu za umyvadlem bude tvořit zrcadlo.

V opravdu těsné koupelně dejte přednost sprchovému koutu před vanou. Místo můžete ušetřit také umístěním sprchy nad vanu.

Marné není ani popřemýšlet o umístění koupelny do prostoru některého z větších pokojů, pokud se neobáváte razantní rekonstrukce. Taktéž je možnost ubrat z prostoru pokoje sousedního a koupelna se tak rázem zvětší.

Malá koupelna neznamená automaticky také chudou koupelnu. Některá koupelnová studia se přímo zaměřují na zařizovací předměty vhodné do malých prostor.

I v malé koupelně však potřebujete odkládací prostor, nezapomeňte však, že příliš velké množství věcí dokáže opticky zmenšit každý prostor. Většina poliček, zástěn, případně i skříněk by tedy měla být z čirého skla anebo plastu. Místo bidetu pořiďte umyvadlovou baterii se sprškou. Nejvíce volného prostoru nechejte před umyvadlem. A dbejte na vhodné vícezdrojové osvětlení koupelny, i to výrazně pomůže k optickému zvětšení malého prostoru.

Náš další článek: „Proměny malé koupelny – inspirace pro vás“ se také zabývá touto problematikou, můžete do něj rovněž nahlédnout.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: ehomedecor.net, homemodels.org, interiorideas.com, freeimageslive.co.uk, justatouchofgray.blogspot.com, designernotes.modwalls.com

10.8.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist