Aby chodby nebyly jen obyčejnými průchody

Na atmosféře vašeho domu nebo bytu mají svůj podíl všechny místnosti a prostory – tedy i chodby. Proto je třeba těmto „spojnicím“ mezi jednotlivými pokoji také věnovat určitou pozornost a vybavit je správným nábytkem i dekoracemi, aby korespondovaly se stylem celého interiéru.

Podstatné je správné osvětlení
Světlo a osvětlení vůbec je základem zařízení každé chodby. Dlouhé, prázdné a temné chodby v nás mohou vzbuzovat nepříjemný chladný dojem. Aby vaše chodby působily přívětivěji, je třeba je vybavit dostatečným, nejlépe teplejším a lehce tlumeným, osvětlením. Tajemství úspěšného osvětlení chodby spočívá také ve vizuálním rozdělení prostoru. Když v chodbě vytvoříte několik ostrůvků světla, dlouhý a úzký prostor nebude působit tak stroze a jednotvárně. Máte-li v chodbě okno, nezakrývejte ho těžkými závěsy, ale naopak využijte přílivu denního světla, které chodbu prozáří.

I chodby si zaslouží barevnou výmalbu
Další cestou, jak zpříjemnit vzhled chodeb, je správná barevná výmalba. Pro tyto účely je vhodné volit matnější barvy. Využít můžete barevný základ z přiléhajícího pokoje. Pokud chodba propojuje více místností, pak volte spíše neutrální, světlejší barvy. Určitý styl dodá chodbě také zajímavě graficky řešená tapeta.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie dekorací

Nezapomeňte na dekorace
Chodby
jsou nejen spojnicemi mezi pokoji, ale také místy, v nichž jejich obyvatelé skutečně žijí a neustále jimi prochází. Aby jste se v nich cítili příjemně, udělejte si z nich takové menší výstavní galerie. Na zdi i na stolečky vystavte své nejoblíbenější obrazy, rodinné fotografie nebo sošky, které jste si přivezli jako vzpomínku z příjemné dovolené.

Jak na úzkou chodbu?
Přejte si, aby dlouhá, úzká chodba nepůsobila stísněně a nepříjemně? Tajemství spočívá v optickém zkrácení prostoru pomocí drobnějších dekorací. Obecně platí, že čím subtilnější nábytek a doplňky využijete, tím spíše chodbu zkrátíte a opticky rozšíříte.

Také nábytek má v chodbě své místo
Nábytek, jímž se rozhodnete vybavit vaše chodby, by měl být především užitečný. V úzkých rovných chodbičkách si často nemůžete dovolit mnoho nábytku. V chodbě, která vede z předsíně, by však nemělo několik základních kusů nábytku chybět. Patří sem například zrcadlo, úzká lavička, na kterou se můžete posadit při zouvání bot, či menší stolek, kam můžete odkládat klíče nebo poštu. Pokud vám to prostor umožní, zařiďte chodbu také věšákem na odkládání kabátů a deštníků. Širší chodby můžete vybavit také rohovou skříňkou, která nezabere tolik prostoru, nebo poličkou, na umístění lampy a květiny.

Čtěte také:

Nové trendy pro váš obývací pokoj

Rozsviťte obývací pokoj tím správným osvětlením

I malý byt může působit prostorně
Klára Beščecová
Foto: Easycolortips.com, Designheaven.wordpress.com, Myfurtinestore.com, Gandana.com, Homeklondike.com

26.4.2011 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist