Místo pro boty v předsíni nebo v šatně?

Každý ví, že když ho tlačí nebo dřou boty, má celý den zkažený. Ovšem i ony potřebují péči a také odpočinek, aby nám druhý den zase dobře sloužily. Navíc předsíň je vstup do vašeho bytu, takže by měla být vaší vizitkou – včetně botníku.

135801-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Tentokrát si speciálních designových kousků moc neužijeme i když předsíňový nábytek samozřejmě také prochází vývojem a je ovlivňován módou. Botník je ovšem kus nábytku, který musí nejen zvenčí dobře vypadat, ale hlavně uvnitř dobře sloužit.

Police nebo drátěné závěsy?
Ideální jsou botníky, ve kterých jsou na jednotlivé boty připravená „kopyta“ nebo také „péra“. Střevíc navléknete na dřevěnou nebo plastovou špičku a vypnete pevnou pružinou do paty. Kůže tak nemá možnost se v suchém prostředí smrštit, tvar boty zůstává zachován a ráno do ní pohodlně vklouznete. Takových botníků je ale málo, spíš je to námět pro šikovného domácího kutila, který si ve skříňce na boty může takové závěsy vytvořit sám. Většinou se boty ukládají na police nebo drátěné koše. Obojí je zhruba stejně správně. Na drátěném programu mají boty možnost se ze všech stran provětrat, což jim rozhodně svědčí. Na polici ovšem zase leží podrážka v celé délce a nemá tendenci se prohýbat na nepatřičných místech – což je vhodnější zvlášť když boty ukládáte na delší dobu.

Velká fotogalerie předsíní

Šikmo nebo rovně?
Tady jednoznačně platí, že pro obuv je dobré to druhé. V šikmých přihrádkách totiž bude špička nebo pata vždycky opřená, a to kůži ani jiným materiálům nedělá dobře – prostě se otlačují. Jenže… v předsíni nebývá mnoho místa, takže dáváme přednost užším skříňkám s výklopnými policemi – a do těch se boty ukládají šikmo. Je to praktické, vejde se jich tam hodně, ale měly by být využity na ty, které jsou tak říkajíc v provozu. Letní na zimu a zimní na léto patří na kopytech na rovné police, kde budou mít dostatek prostoru, aby dýchaly a vzájemně se neodíraly.

Předsíň nebo šatna?
Do předsíňového botníku se vám většinou všechny ty střevíčky, lodičky, polobotky a kozačky nevejdou. Takže v něm ponecháváme jen ty, které právě nejčastěji nosíme a obuv na domácí přezutí. Právě proto, že sem ukládáme čerstvě zutou obuv, měl by mít takový botník nějaké větrání. Že se z něj nemusí linout právě nejkrásnější vůně? Tomu se dá snadno zabránit – existuje celá řada velice kvalitních přípravků, které potlačují nepříjemný odér z bot. Nejlépe je ošetřit je hned, když je sundáme. Pak nebude cítit botník a příslušný sprej splní i svůj podstatnější úkol – v botě vytvoří prostředí, které potlačuje pocení nohou, respektive likviduje právě onen nepříjemný zápach z potu. A protože jde o spreje, tedy o tekutiny, je třeba, aby měly možnost uschnout, jinak si ráno budete nazouvat botu vlhkou.

A jak v šatně nebo skříni, kam ukládáme to, co zrovna nenosíme nebo nosíme jen občas? V žádném případě nepatří boty dohromady se šatstvem. Chce to buď skříňku zcela samostatnou, nebo pokud máte moderní skříňovou stěnu, tak alespoň dobře oddělenou sekci. V ní, stejně jako v předsíňovém botníku, pamatujte také na to, že máte i boty zimní – vysoké. Vždycky by měly stát – jakmile je přehneme, zaděláváme si na to, že popraskají.

Dřevo nebo kov?
Tak tohle už opravdu záleží jen a jen na vašem vkusu. Nabídka botníků je velká, můžete vybírat z barevných kovových, které vám oživí prostor předsíně, střízlivých černých nebo bílých (případně černobílých) moderních v jednoduchých tvarech, rustikálně laděných z borovicového nebo smrkového masivu… Když k takovému  botníku doladíte i věšákovou stěnu a nebudete nechávat boty za vstupními dveřmi jen tak volně rozhozené, může k vám kdykoliv vstoupit nečekaná návštěva. Vaše předsíň bude jako ze škatulky.

Text: Gabriela Koulová
Foto: sichel-home.lu, cbcdiscount.com, deco-in.com, falegnameriamazza.com, izideal.it, ksiop.canalblog.com, yatego.com, moebelkultura.de, hotdigital.eu

9.3.2011 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist