Posuvné dveře řeší nedostatek prostoru

Titulek článku se pochopitelně nesnaží tvrdit, že posuvné dveře jsou jakýmsi všelékem na nedostatek místa v domě či bytě. Na druhou stranu je pravdou, že mnohé potíže se tímto způsobem „vyléčit dají“ a stačí se jen zamyslet nad tím, jestli právě ty vaše starosti nepatří mezi ně. Navíc nadcházející povánoční období je pro nákup takového bytového vybavení ideální, stavební sezóna přichází až s jarem a co obchodníci neudali před vánocemi, budou se snažit prodat a uvolnit si sklady.

124810-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

Posuvné dveře není možné instalovat na jakékoliv místo a stejně tak není možné říct, který systém posuvných dveří je nejlepší. Vše má své pro a proti.

Dvě zásadní výhody posuvných dveří

V první i druhé řadě je výhodou posuvných dveří jejich nakládání s prostorem. Otevírání nezasahuje do prostoru místnosti a není tedy problém vedle dveří postavit jakýkoliv kus nábytku či cokoliv jiného. Běžné dveře zasazené do pantů se nejčastěji otevírají směrem na pravou stranu a potřebují pro sebe poměrně dost jinak nevyužitelného místa. Mluvíme tedy o „zádveřním slepém rohu“, do kterého se standardně v levných detektivkách ukrývá vrah či zloděj a který posuvné dveře neznají.

Otevřené posuvné dveře také ničemu a nikomu nepřekáží. Zvláště dvoukřídlé posuvné dveře jsou vlastně mobilní stěnou, kterou lze otevřít-zašoupnout a spojit tak dvě místnosti v jednu větší. U dveří standardně otvíravých naopak samotná křídla (těla) dveří vždy nějak „trčí“ do místnosti.

Nevýhody

Posuvné dveře nejsou ve většině případů schopné takové zvukové / pachové a jiné izolace tak, jako zavřené klasické dveře. Platí to v případě, kdy tělo dveří je zavěšeno pouze v horním rámu (v horním vedení) a spodek dveří „plandá“ či „visí ve vzduchu“ a nebo se pohybuje po pojezdových kolečkách. Mezi spodní stranou dveří a podlahou je tedy poměrně dost místa.
Naopak toto neplatí v okamžiku, kdy se dveře pohybují v kolejnicích nebo rámech ošetřujících vedení dveří jak v jejich spodní, tak i horní části.

Vchodové dveře – inspirativní fotogalerie

Ceny

Odpovědět na otázku, kolik stojí posuvné dveře je stejně nemožné, jako zeptat se, kolik stojí např. televize. Posuvní dveře jsou vesměs dražší, nebo´t jsou technologicky náročnější. Nejdražší jsou pak takové řešení, kdy křídla dveří „mizí“ zasunutím v těle stěny. Standardní jsou instalace a dveře v celkové ceně kolem 8 – 15 000Kč. Rozhoduje přirozeně také materiál a rozměry, takže obyčejné plastové posuvné dveře do koupelny mhou stát třeba 2 000Kč.

Interiérové dveře – inspirativní fotogalerie


Karel Drobný
Foto firem Invocb a D-Holz

2.1.2008 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist