Zvolte vhodné osvětlení do koupelny

Osvětlení je v koupelně velmi zásadní otázkou. Je lepší zvolit jedno centrální světlo nebo několik bodovek? Jak blízko vany lze svítidla umístit? Na co si dát pozor a kam neopomenout světlo umístit? Na to vše se vám pokusíme odpovědět v následujícím článku.

132060-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

Dostatek světla v koupelně je v podstatě nutností, abychom se mohli správně postarat o pleť, nanést make-up a hladce oholit. Na koupelnové osvětlení jsou však kladeny ještě větší nároky než-li je správné umístění a dostatečná intenzita světla. Vzhledem ke zvýšené vlhkosti vzduchu v této místnosti je třeba myslet také na zvolený materiál a na bezpečnost.

Bezpečnost na prvním místě
Při volbě koupelnového osvětlení se doporučuje vybírat kvalitní materiály, která odolají i zvýšení vlhkosti. Vhodné je například sklo, chrom, plast a nerezové materiály. Svítidla, která se rozhodnete umístit do koupelny, by navíc měla splňovat bezpečností normy. Proto vybírejte taková, na nichž je skutečně napsáno, že jsou určena pro použití v koupelnách. Bezpečná svítidla by měla být dostatečně izolovaná, a tudíž i dobře chráněná při polití vodou. Koupelnové osvětlení si žádá také volbu kvalitnější (třeba halogenové) žárovky.

Velká fotogalerie moderního osvětlení

osvetleni%20v%20koupelne%201.jpg

Zdroj: archiv redakce

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie koupelen

Jak osvětlení správně rozmístit
Každá koupelna by měla mít jedno centrální světlo, které lze využívat zároveň s dalšími doplňkovými nástěnnými, umyvadlovými nebo bodovými světly. Centrální světlo by mělo být dostatečně intenzivní a především schopné osvětlit celou koupelnu. Lokální světlo se pak doporučuje umístit nad zrcadlem a případně také v blízkosti umyvadla – nejlépe po obou jeho stranách ve výšce očí. Toto světlo by nemělo být příliš oslňující. Do podkrovních koupelen jsou pak vhodná také bodová světla vpuštěná do zkosené střechy.

Světlo pro tu správnou atmosféru
Vzhledem k tomu, že koupelna neslouží pouze k fyzické očistě, ale také k relaxaci, je vhodné zvolit ještě další druh osvětlení, které navodí správnou odpočinkovou atmosféru. Takové světlo by mělo být spíše tlumeného a lokálního charakteru. K tomu účelu dobře poslouží výklopná bodová světla s možností nastavení směru záření, hodí se také speciální voděodolné osvětlení přímo zabudované do vany a nebo vyrobené z LED diod a zapuštěné v těsné blízkosti vany.

Čtyři zóny
Prostor koupelny lze pro účely volby osvětlení rozdělit do několika zón:

 

1. První z nich se nachází přímo ve vnitřních prostorech umyvadla, vany a sprchového koutu – jde tedy o místa, kde dochází k bezprostředními styku s vodou. Do těchto míst se svítidla obvykle neumisťují, výjimkou tvoří světla určená do masážních van a sprchových koutů.

2. Druhou zónu tvoří nejbližší okolí vany (především nad ní), kde se styk s vodou opět prakticky nevyhnutelný. Do těchto míst patří jen speciální svítidla s velmi kvalitní izolací (na obrázku označeno jako ZONE 1).

3. Do třetí zóny spadá okolí vany, sprchového koutu a umyvadla do vzdálenosti 0,6 m a nad vanou nad 2,25 m. V těchto místech by stále ještě nemělo být umístěno žádné osvětlení mimo specializovaných svítidel určených přímo pro tato místa (na obrázku označeno jako ZONE 2).

4. Poslední zónu tvoří prostor mimo předchozí tři zóny, kam lze bez obav umístit klasická koupelnová svítidla.

Čtěte také:

Barvy v koupelně – která je ta nejlepší

Inspirace: Koupelny, které mají styl

Koupelnové radiátory – design i klasika

Klára Beščecová
Foto: homedit.com, krisallendaily.com, nicespace.me, bathroom-ideas-design.com, cankulagi.com, interiordesignsguide.com, homedesigninspiration.com

 

18.10.2011 7:55

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist