Světla, osvětlení a svítidla do vaší kuchyně – jak si s nimi poradit?

V případě interiérů kuchyní je výběr a umístění správného osvětlení navýsost důležité. Jak si však osvětlení správně vybrat, nepřehnat to s množstvím a ještě svítidla optimálně rozmístit? Na co si dát pozor nechcete-li, aby vám umělé osvětlení zničilo zrak?

131930-1100x618.jpg Celá galerie 30 Zdroj: archiv redakce

Kuchyň je místem, kde se pracuje s ostrými nástroji a elektrickými spotřebiči, proto se bez pořádného a dostatečně intenzivního zdroje světla nelze obejít. Obecně můžeme říci, že čím je prostor větší, tím větší příkon zdrojů budeme potřebovat. V malé místnosti si často  vystačíme jen s jedním centrálním svítidlem, ale ve velkém interiéru je na zajištění rovnoměrného osvětlení potřeba více svítidel.

Co musí správné osvětlení splňovat?
Rovnoměrnost dopadu – Obzvláště v pracovní zóně by se neměla objevovat střídavě světlá a tmavá místa! Osvětlení je třeba navrhnout tak, aby světlo zcela rovnoměrně pokrývalo celou plochu.

Hospodárnost – Dnes se na úsporu energie i vlastních nákladů hledí daleko více, než dříve. Pamatujte, že laciné zdroje osvětlení, lampy, ale i samotné žárovky mohou být náročné na spotřebu energie, což se nakonec nejvíc projeví ve vaší peněžence. O jejich negativním vlivu na lidský zrak ani nemluvě.
Snadná údržba – Pakliže svítidlo pravidelně čistíte, může sloužit svému účelu mnoho let. V případě, že se do zářivek, či  jiného světelného zdroje dostanou nečistoty a prach, ovlivní to kvalitu osvětlenía navíc může dojít i k požáru.

Velká fotogalerie moderního osvětlení

Základní dělení svítidel:
1.  CentrálníSvítidlo, kterému přiřadíte dominantní funkci. Mělo by zajišťovat rovnoměrné osvětlení co největší plochy.
2.  Funkční Svítidlo situované tak, aby vám poskytlo rovnoměrné a ne tak ostré osvětlení, kdykoliv jej budete potřebovat. (lampa u psacího stolu, speciální ohebná „bodovka“ nad krájecím prkénkem či sporákem)
3. Dekorativní Svítidlo sloužící k dotvoření atmosféry, a to nejen poskytovaným tlumeného (případně zabarveného) světla, ale i svým designem. (stolní lampičky, stojací lampy)

Jaké světlo je tedy to správné?
Naprosto ideálním řešením je kombinace umělého osvětlení s přirozeným světlem denním. Nemáte-li tu možnost (například pozbývá-li vaše kuchyň oken), rozhodně neuděláte chybu, rozhodnete-li se pro zabudování osvětlení do dna horních skříněk. Komfortním řešením je též osvětlení vnitřního prostoru horních skříněk. Na obklad nejsou vhodné halogenové žárovky. Zde je lepší zvolit zářivky nebo obyčejné žárovky. Halogenové žárovky však dobře poslouží v zapuštěném, reflektorovém provedení, a také uvnitř prosklených skříněk. Sem lze instalovat i bodová svítidla, je však dobré, dát si pozor, aby při neúplném otevření dvířeknedocházelo k jejich propalování.

Kuchyně – velká inspirativní fotogalerie

Do kuchyně pronikly i nástěnné lampičky – využijeme zejména ty, kterými se dá otáčet volně všemi směry kolem osy, do polohy, kterou potřebujeme. Moderní kuchyňské linky jsou vybaveny kompaktními tělesy, obsahujícími jak zářivky, tak i bodová halogenová světla, přičemž režim lze přepínat dle potřeby. Příjemná jsou rovněž svítidla z opálového skla, která jsou k dostání v bílé, šedé, nebo třeba červené barvě – stačí si jen vybrat. Do moderní kuchyně využijeme i povrchovou úpravu světel, například z matného niklu. Některá světla nabízejí libovolnou kombinaci barevných čoček, což je ideální pro relaxaci, k práci nicméně volíme vždy světlo čiré. Novinkou poslední doby jsou diody. Vynikají téměř nulovým odběrem elektrické energie a využívají se právě jako osvětlení pracovních ploch (nenahrazují hlavní osvětlení). Velkým trendem je jejich použití k prosvětlení polic, čímž kuchyňským linkám dodávají netradiční rozměr a ozvláštňují tento, jinak všední, prostor.

Pracovní plocha si zaslouží vaši pozornost!
Největší pozornost byste rozhodně měli věnovat osvětlení, které bude situováno nad pracovní deskou vaší kuchyňské linky. Světlo, které na pracovně vytíženou plochu dopadá, by mělo mít dostatečnou intenzitu a zabezpečit tak správnou vyváženost barev. Pracovní zóna by měla být rovněž osvětlena tak, aby si kuchař při práci nestínil. Takové osvětlení mohou zajistit jedině zabudovaná samostatná světla. Ideálním řešením je využití svítidel, umístěných pod kuchyňskou linkou. Stejně jako v jiných místnostech i zde však musíme při návrhu osvětlení myslet na celý prostor, barvu stěn, kuchyňské linky a dalších aspektů interiéru. Osvětlení pracovní plochy proto doplníme o celkové (centrální neboli stropní) svítidlo a popř. osvětlení jídelního stolu.

Text: Lucie Sýkorová
Foto: arhdecor.com, isabar.com, fm-m2.org, customdoorfactory.com, homesickdesigns.com, shopstopstore.com, homedesignstyle.org, myhomestyle.org, homelifenow.com, kitchendesignr.com, themaisonette.net, fancyhomedesign.net, minimalisti.com, duchessofcorbin.com, iseecubed.com, homedecorremodeling.com,housetrendfurniture.com, ledtape.co.uk, homedit.com, kitchenspreston.co.uk, cfw-kitchen-worktops.co.uk, furniture.trendzona.com, timticks.com, buildinghomebar.com, cococozy.com

1.2.2011 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist