Sedací vana do malé i velké koupelny

Zažitá představa, že sedací vana má jen necelý metr délky a patří do minikoupelny, je vlastně logický nesmysl. Copak ve vaně někdo leží? Těžko, brzy by polykal andělíčky. Pro dokonalé pohodlí posezení v malé i velké vaně nabízejí současní designéři řadu variant, stačí si jen vybrat.

131614-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

Japonci se možná štítivě odvracejí od našich koupelnových van, neboť tvrdí, že se namáčíme ve vlastní špíně, jenže to nás určitě od koupání neodradí. Jistě, nejlepší je dát si napřed sprchu, zbavit tělo prachu a potu, pak si pěkně napustit vanu plnou vody, přidat pár kapek vonného oleje, nejlépe ještě spustit masážní trysky, pěkně se uvelebit a nechat stres mizet v dáli. Jde ovšem právě o to „pěkně se uvelebit“. V běžné vaně totiž brzy pocítíte nepohodlí, začnou bolet záda, šíje, ruce. Takže pokud patříte k vyznavačům koupelnové relaxace, musí být vaše příští vana k tomu uzpůsobená.

Praktické posezení
Vany do délky zhruba 120 cm jsou ty skutečně sedací. Využijí je nejen majitelé malých koupelen, ale také třeba lidé s horší pohyblivostí. Vnitřek vany je vytvarovaný do pohodlného sedátka, ze kterého spustíte nohy do druhé části vany tak, že máte celou plochu chodidel opřenou o dno. Okraj vany za zády je zvýšený, nejlépe tak, že si  můžete opřít i hlavu.

Malé koupelny – inspirativní fotogalerie

Případně si k vaně můžete pořídit anatomickou opěrku zad a hlavy – něco jako v autě – a na boky položit područky z měkčeného plastu na položení rukou v pohodlné pokrčené poloze. Výrobci postupně dospěli ke skutečnému komfortu právě z hlediska lidí hůře se pohybujících. Moderní sedací vany jsou tak z boku opatřené dvířky, nepotřebujete k nim tedy žádné schůdky. Samozřejmostí je možnost vybavit vanu masážními tryskami. Pro relaxaci celého těla jsou výborné trysky umístěné tak, že vám tlak vody promasíruje jednak chodidla a jednak zádové svaly.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie van

Design i účel
Koupelna je místem intimního odpočinku, proto se jejímu vybavení věnuje stále větší pozornost. Pro designéry je tak stálou výzvou pro kreativní výtvory, které ovšem musí dobře sloužit svému účelu. Malé vany tak můžete mít kulaté jako broučka, střízlivě hranaté nebo ve stylu retro pěkně na kroucených nožkách ve tvaru vlny zvedající se pod hlavu. Důležitý je použitý materiál. Plastové a plechové vany se lisují už s vnitřkem upraveným pro sezení. Pokud ovšem chcete luxusní litinu, mramor nebo exotické dřevo, musíte pro sezení přikoupit různá vybavení, která se budou hodit právě do vaší vany. Sedátek s protiskluzovou úpravou, opěradel na ruce i podložek na nohy najdete u výrobců dost, případně vám je vyrobí přímo na míru.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie koupelen

Dřevo v lázni
Není to nic zvláštního – v dřevěných kádích se koupali už naši dávní předkové. A protože dřevo je materiál nad jiné přívětivý, vrací se k němu i moderní koupelnový design. Vany z cedrového nebo jiného tvrdého exotického dřeva jsou skutečně mimořádně krásné kousky, ať zvolíte jen jakousi velkou koupací mísu, hranatou vanu s opěrkami hlavy na obou stranách, připomínající staré dobré necky, ve které si můžete užívat dobrodiní lázně ve dvou, nebo hlubokou obručemi obepnutou vysokou káď, do které budete vstupovat po schůdkách, pohodlně se usadíte na sedátko, vodu budete připouštět speciálními tryskami zespodu a v kroužící páře si dokonale odpaříte stres z hlavy. Pro pohodlné sezení se do velkých dřevěných van umísťuje sedátko s vysokou opěrkou zad.

Vše pro zdravé koupání
Máte raději vanu velkou, abyste se v ní mohli pohodlně natáhnout? Na našem trhu najdete  speciálně tvarovanou vanu v délkách odpovídajících i vysokým postavám s anatomickým tvarováním vnitřku, provedeným ve spolupráci s ortopedy. Poloha polosedě-pololeže přináší v takové vaně možnost uvolnění všech zatuhlých svalů, pohodlné položení rukou několik centimetrů nad ležícím trupem a podepírání nohou poskytující možnost protažení lýtek i stehen. Pokud tyto tvary doplníte doporučovaným systémem připouštění teplé vody tryskami umístěnými za zády, budou unavené záda jsou stále jemně masírována teplou vodou, která pomáhá uvolnění krátkých svalů a odpočinku páteře, opory našeho těla.

Čtěte také:

Nadčasová koupelna plná technologií

Proměna koupelny, kterou zmáknete i vy!

Text: Gabriela Koulová
Foto: cgi.ebay.de, blog.woont.com, archtrends.com, Cersaie.com, coroflot.com, preisroboter.de, re-mobil.com, siltas.lt

11.4.2011 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist