Jak zařídit malou a úzkou kuchyň

Miniaturní kuchyně jsou často diskutované téma, jelikož problematika zařízení takového mini prostoru, trápí mnoho lidí. Skutečný problém ovšem nastává, když dojde na minikuchyňky, které mají ke všemu ještě „nudlovitý“ tvar. Neklesejte na mysli, my pro vás máme totiž pár tipů a rad, jak si poradit se zařizováním právě těch kuchyní, které jsou omezeny nejen velikostí prostoru, ale i jeho tvarem.

K úzké kuchyni nevelkých rozměrů můžete přijít například tak, že se nastěhujete do bytu 1+1 a v momentě, kdy se vám třeba narodí potomek, bude najednou potřeba zařídit mu jeho vlastní pokoj. To se dá vyřešit právě tak, že se z úzké, malé předsíně udělá kuchyň.  Tato přestavba s sebou nese ještě jednu velkou nevýhodu, a to sice tmu. V předsíních totiž okna příliš často nebývají, a proto je hala po „liftingové“ úpravě na kuchyň navíc ještě velmi tmavá. Věřte tomu nebo ne i s takovým prostorem se dají dělat zázraky…

Velká fotogalerie kuchyní IKEA

Dispoziční řešení

Je-li kuchyň úzká jako nudle, opatřete si jednoduchou linkou ve tvaru „nudle“. U takové linky potřebujete 90 cm prostoru mezi linkou a zdí – to je základní požadavek malé a úzké kuchyně, kterému podléhají v podstatě všechny další úpravy. Dalšími možnostmi jsou linky do L či U a nebo dvě linky I naproti sobě. Zde můžeme zmenšit hloubku jedné z nich tím, že do ní neumístíme žádné spotřebiče, a vystačíme si s šířkou 50 či 40 cm. Musíme ale pamatovat na to, že mezi dvěma protilehlými linkami musí být min. 120 cm volného prostoru.

Připravit oběd pro čtyřčlennou rodinu na ploše 50 centimetrů je téměř nemožné. Proto si vytvořte alespoň několik pracovních ostrůvků. Sklápěcí desky, výsuvné i přídavné plochy jsou proto nezbytností. Překrytím kuchyňského dřezu nebo sklopením parapetu získáte cosi navíc. Výsuvné spodní police jsou také ideálním řešením.

Zbavte se stínů

Při zařizování myslete především na dostatek světla, ať už ve formě klasických ramp se zabudovanými bodovkami, nebo třeba ve formě světelných polic ve skříňkách, které jsou navíc i estetické. Úzký kuchyňský prostor opticky rozšíříte použitím odlišných barev na stěnách, které jej rovněž prosvětlí. Dlouhá stěna by měla být tmavší než úzká strana kuchyně.  Optického zvětšení prostoru dosáhnete tehdy, nahradíte-li vrchní část linky policemi.

Ty jsou vhodným doplňkem po celém obvodu kuchyně. Vynikajícím řešením k prosvětlení tmavé kuchyně je použití zrcadel. Zkuste instalovat spíše více jednotlivých zrcadel menších rozměrů než jedno dominantní. Působí útulně a odrážejí světlo ve více úhlech. Zajímavě také působí zrcátka umístěná nad hlavou – čili nad úrovní vrchních skříněk. Šikmo umístěné odrážejí celou horní polovinu linky i s pracovním pultem, čímž získáte další rozměr. Netradičním řešením je i zrcadlová dlažba.

Kuchyně – velká inspirativní fotogalerie

Každý kus se počítá

Důležitá není jen velikost, ale i počet skříněk. Čím menší a užší kuchyň je, tím větší roli hraje chytré vybavení vnitřních úložných prostor. Ke slovu tak určitě přijdou rohové skříňky s půlkruhovými otočnými poličkami, skříňky zavěšené od stropu, ale opět i již zmíněné, super úzké (deset až patnáct centimetrů) a až dva metry vysoké poličky. Jídelní kout se stolemžidlemi může velmi dobře nahradit bar, koncipovaný jako součást kuchyňské linky. Tento moderní prvek kuchyň (či kuchyňjídelnou) osvěží a ušetří mnoho prostoru.

Velké rodinné obědy můžeme přesunout do obývacího pokoje, či vyřešit je pomocí rozkládacího stolu. Pokud si opatříte menší digestoř, získáte další prostor navíc. Můžete jej využít k umístění přídavné horní skříňky. Nezapomeňte využít také výklenků, lze do nich zabudovat poličky a ty pak zamaskovat stylovým textilním závěsem, případně stahovací roletou.

Chytré spotřebiče

Protože nám jde o každý centimetr i chladničkumrazničkou vybíráme z co nejužších a nejvyšších modelů.  Spotřebiče s liniemi modelek jsou poměrně snadno k dostání, takže je z čeho vybírat.  Důvtipně zabudovaná mikrovlnná trouba taky ušetří nějaký ten „centimetřík“  a pokud skutečně bojujete o milimetry, nabízí se drátěné programy – například zavěšením mříže (nad dřez či zmíněnou mikrovlnnou troubu) získáte prostor pro odkládání kuchařského náčiní, aniž byste tak „utáhly opasek“ rozměrům kuchyně. Také se vyplatí poohlédnout se po kombinovaných spotřebičích. Můžete si tak pořídit menší troubuvarnou deskou, na které jsou jen dvě nebo tři plotny, či mikrovlnku a pečící troubu v jednom.

K designovým trendům přistupujte obezřetně

Úzký a malý prostor zdánlivě nenabízí příliš mnoho řešení pro designové úpravy, ale úplně se také omezovat nemusíte. Dobře bude vypadat supermoderní minimalistická linka, stejně jako patinovaná dvířkazásuvkymasivu a s ozdobnými rámečky. Pozor si ale dejte při výběru barev a volte takové odstíny, které celý kout ještě více ,,neutopí“. Ideální jsou světlé dřevěné dýhy nebo světlý lak, stejně jako prosklená dvířka a chybět samozřejmě nesmí pořádné osvětlení; když už ne přirozeným denním světlem, tak alespoň dostatečným počtem bodovek.

Jak sami vidíte, i s malou a úzkou kuchyní se dá „pracovat“. Možná, že to nebude právě ta kuchyň, o které jste vždy snili, ale třeba se právě v této maličké místnůstce budete cítit o to útulněji.

Text: Lucie Sýkorová
Foto: countryliving.com, curtisswoodworking.com, decorations-designs.info, apartmenttherapy.com, anselmfraser.com

27.1.2011 6:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist