Budete kupovat školní psací stůl pro vaše dítě?

S koncem prázdnin přichází pro mnohé rodiče povinnost vybavit svým dětem jejich pokoje žákovským nebo již studentským nábytkem. Nejproblematičtější je pak pořízení správného psacího stolu, jehož výška by měla odpovídat výšce toho, kdo u něj bude od září psát své domácí úkoly. A možná je ideální zamyslet se nad polohovatleným stolem, který „poroste“ společně se školáky.

Základním problémem je sladění výšky postavy dítěte, výšky desky psacího stolu – respektive výšky jeho pracovní deky a výšky sedáku židle, na které školák sedí. Pokud je stůl u židle polohovatelná, není v zásadě problém najít optimální řešení. Platí zde několik zásad.

1. Dítě, stejně jako dospělý člověk by měl při sezení mít chodidla volně poležené celou plochou na podlaze. Holenní kost přitom zůstává v rovině kolmé a na podlahu a nebo je jen ve velmi mírném sklonu – skrčení. Stehenní část je přitom v rovině rovnoběžné s podlahou.

2. Záda zůstávají vzpřímená a předloktí sedícího je volně položené na desce psacího stolu tak, aby lokty nebyly níž, než uvedená deska a stejně tak by neměly být „ve vzduchu“.

Velká inspirativní galerie stolů

3. Ideální – zejména pokud se dítě věnuje výtvarné výchově a nebo technickému kreslení, je pak možnost nastavit sklon pracovní desky.

TIP: Vzhledem k tomu, že počítače jsou dnes zcela nezbytnou součástí výbavy žáka i studenta, pak je potřeba s tímto faktem počítat. Elektrické a propojovací kabely mohou na stole překážet a snižovat plochu pracovní desky, stejně jako dokáží vytvořit nepříjemnou změť v okolí stolu. Zkuste zvážit možnost tzv. „datové nohy“, to jest nohy stolu, která je dutá a která poslouží

Jaká výška stolu je vhodná pro vaše dítě?

Výška postavy dítěte
Výška stolu
115 cm
cca 51 cm
120 cm
cca 54 cm
130 cm
cca 57 cm
140 cm
cca 60 cm
150 cm
cca 63 cm
160 cm
cca 66 cm
170 cm
cca 69 cm
180 cm
cca 72 cm
190 cm
cca 75 cm
190+ cm
cca 78 cm

 

další inspirace pro dětský pokoj

Red.

Foto: Kettler

13.8.2009 12:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist