Jak čistit okna, dveře a stěny, přírodní cestou?

Mnoho hospodyněk se tajně přiznává, že se ničeho nebojí víc, než mytí oken, protože přes veškerou snahu jsou na oknech často vidět šmouhy. Jako ještě obtížnější vypadá ovšem mnohým z nich problém, jak správně vyčistit dveře a především stěny. Přitom není nic mrzutějšího než šmouhy na okně v jasném slunečním světle, nebo pohled na dveře, u kterých jsou kolem kliky ošklivé skvrny. V zásadě platí, že bychom neměli čekat tak dlouho než se špína usadí. Velkým ulehčením jsou pak správné čisticí prostředky z truhly nápadů naší prababičky.

128861-1100x618.jpg Celá galerie 10 Zdroj: archiv redakce

Zářivě čistá okna, rámy a okenní parapety

Právě při mytí oken se vyplatí dodržovat určitý postup – nejdříve zcela vyklidíme okenní parapety a přikryjeme okolní choulostivý nábytek a podlahy kolem okenic. Potom začneme s otíráním rámů, pokračujeme umytím okenních tabulek a nakonec očistíme i samotné parapety. Stejně jako v koupelně a kuchyni je i při mytí skla nejdůležitější přísadou ocet. Je to čistě přírodní prostředek a má schopnost vázat tuk, či žluť z cigaretového kouře, která se na zařízení pomalu, ale jistě usazuje. Pro potřeby čistění domácnosti je nejvhodnější vinný ocet. Můžeme používat i zředěný octový roztok.

Interiérové dveře – inspirativní fotogalerie

Pro průzračnější okna

Velmi starým a překvapivě dobrým prostředkem proti různorodé špína na okenních tabulkách je obyčejná kopřiva. V každém případě nezapomeňte použít při manipulaci s touto bylinou rukavice – všichni víme proč.

Co budeme potřebovat:
Svazek čerstvých kopřiv
1 l vody
10 lžic octa
Postup:
Vodu a ocet nalijeme do kbelíku. Ponoříme do ní listy kopřiv a silně mneme – asi tak cca 3 minuty. Poté okna rychle otíráme.

Jak na okenní rámy

Dřevěné rámy stejně tak, jako ty plastové, otíráme vlhkým hadříkem – pakliže jsou rámy natřeny barvou, použijeme čpavkovou vodu (tedy 2lžíce vodného roztoku čpavku naředěného ½ l vlažné vody).

Nepřehlédněte! Velká inspirativní fotogalerie oken.

Houževnaté nečistoty

U dveří, v případě různých omyvatelných nátěrů stěn nebo u tapet většinou stačí, otřeme-li je vodou. Při silnějším znečištění pomůže mazlavé mýdlo, které nejprve rozpustíme ve vodě. Uschlé špinavé nánosy nejdříve trochu změkčíme taktéž mazlavým mýdlem. Některé skvrny na tapetách s hrubou strukturou lze odstranit pryží na gumování obrázků, nebo otřít maztkovým práškem – takzvaným klouzkem.

Čisticí prostředek na dveře

Další recept se hodí především k čištění dveří. Lze jej však s úspěchem použít také na dřezy, umyvadla či dlaždičky v koupelně, ale i na podlahy.

Co budeme potřebovat:
2 lžíce sody
250 g plavené křídy
2 lžíce mýdlových vloček
½ l vody

Postup:
Sodu nejprve roztlučeme v hmoždířích a pak přidáme plavenou křídu a mýdlové vločky. Nakonec přilijeme vodu. Směsí otíráme dle návodu potřebné plochy.

Zašpiněné tapety

Na skrytém místě vždy nejprve vyzkoušejte, zda vaše tapety omlazovací kúru snesou!

Co budeme potřebovat:
¾ l vlažné vody
500 g otrub
2 g vodního skla (k dostání v drogeriích, či potřebách pro kutily)
1 lžíce terpentýnu

Postup:
Všechny přísady rozmícháme, než vznikne hustá kaše – jí pak otíráme tapety.

Jen a pouze na omyvatelné stěny

Tuto mimořádně silnou mýdlovou vodu používáme ke zničení odolných skvrn.

Co budeme potřebovat:
2 lžíce vodného roztoku čpavku
2 lžíce octa
2 lžíce sody
4 lžíce teplé vody

Postup:
Přísady jednoduše smícháme a roztokem pak očišťujeme postižené plochy. Podle potřeby osušujeme jemnou mycí houbou, aby se stěny neprodřely.

Vchodové dveře – inspirativní fotogalerie

Text: Lucie Sýkorová
Foto: jimmywindowswindowcleaning.com, wecleanathens.com, etsy.com, ibelieveinadv.com, joeyveltkamp.blogspot.com,

26.11.2010 11:11

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist