Vstupní dveře a jejich bezpečnostní třídy

Vchodové dveře jsou vizitkou našeho domova a často o svém majiteli prozradí více, než by si třeba i přál. Dají se doslova vyšperkovat například použitím průhledových okének nebo působivého kování tak, že se stanou designovým prvkem celého domu. Jejich výběr je dán velikostí dveřních otvorů, zárubní a možností otevírání v rámci prostoru.

132256-1100x618.jpg Celá galerie 13 Zdroj: archiv redakce

Vstupní domovní dveře musí plnit požadavky stejně tak, jako okenní konstrukce. Hodnota U  zabudovaných dveří ve standardní velikosti 1,1m x 2,2 m by neměla překročit 0,80 W/(m2.K). V oblasti prahu je tepelný most relevantní, jelikož rám není možné v této oblasti zateplit. Mimo požadavky tepelné, je navíc důležitý požadavek dlouhodobé vzduchotěsnosti. Je to z toho důvodu, že dveře jsou mnohem více namáhané než okna. V novinkách našeho trhu se již objevují i speciální prahové profily s uzavíracími mechanismy.

U bytových jednotek bývají vstupní dveře o šířce 90 cm, to však obvykle nepostačuje pro vstupní dveře do domu. U těch může být největší běžná šířka až 115 cm. Obvykle záleží na osobním výběru zákazníka a doporučení architekta.

Existují jistá pravidla pro instalaci dveří. Měly by se například otevírat z místnosti menší do větší. Také se nesmějí otvírat do komunikačních prostor. Vchodové dveře se otevírají obvykle dovnitř. Volba otevírání vchodových dveří směrem ven padne pouze u výběru těch domovních dveří, kde je zastřešen prostor vstupu a zádveří.

Policejní statistiky hovoří jasně: Až 85% všech vloupání je realizováno skrz vchodové dveře. Je pochopitelné, že v bytech vyšších pater je to pro zloděje jediná přístupová cesta do bytu. Pokud chcete klidně spát, investujte raději do osazení kvalitních bezpečnostních dveří.

Podle míry zabezpečení se dveře dělí do 6 tříd. Odolnost dveří se testuje při statickém zatížení, dále při dynamickém zatížení a také se testuje na odolnost proti pokusům o násilné vniknutí. Nejen konstrukce dveří, ale i zárubně, čepy a panty, zámek, vložka a klíče musí splňovat bezpečnostní kritéria. V současnosti už tedy bývá tento systém nabízen jako celek. Nakupující může samozřejmě žádat různé změny bezpečnostních prvků v závislosti na jím zvoleném designu či ceně výrobku.

Vchodové dveře – inspirativní fotogalerie

U bezpečnostní třídy 1 se předpokládá napadení dveří příležitostným zlodějem, který na jejich překonání používá pouhé fyzické síly nikoli nástrojů.

Bezpečnostní třída 2 pracuje s předpokladem, že zloděj postupoval stejně jako u bezpečnostní třídy 1, ale navíc použil k otevření dveří některý z jednoduchých nástrojů, jako například háček, drát, pinzetu, nůž, kleště nebo šroubovák.

Předpokládaný pokus o překonání dveří jako překážky je u bezpečnostní třídy 3 hodnocen a zkoušen stejně jako u třídy 2, jen navíc se má za to, že byl zloděj vybaven větším šroubovákem a hlavně páčidlem.

Útok zkušeného zloděje předpokládá bezpečnostní třída 4. Takovýto zloděj již může být vyzbrojen těžším kladivem, nůžkami na plech, sadou vrtáků a malou elektrickou vrtačkou.

Interiérové dveře – inspirativní fotogalerie

Bezpečnostní třídy 5 a 6 jsou spojeny se speciálními typy bezpečnostních dveří určených ke specifickým účelům, například dveře v bankách, trezorech atp.

Další naše články, které se věnují dveřím jsou: „Symbolika barev vstupních dveří“, „Interiérové dveře musí ladit a nepřekážet“ a „Skleněné dveře v interiéru! Proč ne?“.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: lapeyre.fr, surberswindowsandsunrooms.com, 4distinct.com, venturacaststone.com, jimshelpinghands.com, modernus.com, hunterdonrealtygroup.com, seopressreleases.com, ironentrydoor1-balticirongrey.blogspot.com, dreamdesignblog.tumblr.com, woodworkhut.com, aconcordcarpenter.com

17.10.2012 12:40

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist