Interiérové dveře musí ladit a nepřekážet

Při koupi bytu jsou interiérové dveře něco, co vůbec neřešíme. O tom, jak jsou praktické a jak se hodí do jednotlivých místností se začneme přesvědčovat až ve chvíli, kdy začneme byt užívat. A leckdy mohou být právě interiérové dveře velkým problémem.

Není výjimkou, že dveře jsou nainstalovány tak, že se musí složitě obcházet, nebo se otevírají do malé místnosti a zabírají tak zbytečně místo, případně jsou zbytečně veliké a hlučné. Jak tedy správně vybrat dveře, aby seděly, dobře vypadaly a nikde nepřekážely?

 

Základem je správná volba právě pro váš byt či dům. Pokud nemáte příliš místa, což pro panelákové bydlení bývá pravidlem, pak sáhněte po dveřích posuvných. Posouvají se podél zdi a vyžadují tak prostor pouze na stěně vedle nich. Velmi zajímavě se jimi dá vyřešit zavíraní koupelny a toalety umístěných vedle sebe. Jednoduše posouváte dveře tam, kde je zrovna potřebujete a nemusíte řešit volné místona stěně.

Vchodové dveře – inspirativní fotogalerie

Další možností jsou dveře zasouvací do zdi. Ty vám musí nainstalovat odborník, protože k jejich umístění a správné funkčnosti je potřeba stavební pouzdro umístěné ve zdi a s tím je spojená celá řada stavebních prací. Ovšem odměnou vám budou funkční dveře, které navíc v interiéru velmi dobře vypadají. Posuvné i zásuvné dveře se hodí do obývacích pokojů nebo kuchyní, méně už do ložnic a dětských pokojů, jejich nevýhodou je totiž zvuková a tepelná netěsnost.

 

Mnohem levnější variantou jsou samozřejmě klasické dveře otočné. Jejich design se naštěstí dávno posunul kupředu a nemusíte tak volit pouze tradiční poloprosklené s umělohmotnou klikou. Sáhnout můžete po dřevěných, prosklených se zdobnými lištami, ale i po celoskleněných, které se vyrábějí z tvrzeného skla chráněného foliíproti rozsypání skla, takže i když dojde k nehodě a sklo se rozbije, nikdy se nevysype na zem v ostrých úlomcích.

Interiérové dveře – inspirativní fotogalerie

V bytech, kde se snažíme navodit přímořskou atmosféru můžete sáhnout po již téměř zapomenutích dveřích kyvných. Tradiční lítačky máme spojené spíše s provozem v restauracích než s domovem, ovšem i kyvné dveře mohou být velmi zajímavých doplňkem bytu. A v neposlední řadě také třeba při vstupu z kuchyně do jídelny velmi praktické.

Posledním typem dveří, který se řadí k těm, jež vám ušetří spoustu místa jsou dveře skládací či lamelové. Na trhu jsou k dostání jak tradiční koženkové s harmonikovým skladem, tak i skládací, které vybočují do jedné strany. Tento typ dveří se hodí téměř do každé místnosti, oceníte jejich nenáročnost na prostor, nepotřebujete ani prostor ve stěně a s tím spojené stavební úpravy, ani prostor na stěně vedle. Takže pokud opravdu bojujete s místem, skládací dveře se vám určitě osvědčí.

O prosklených dveřích si více můžete přečíst v článku Prosklené dveře jsou nejlepším lékem na deprese

Petra Martišková
foto: digsdigs.com, homewah.com, sliding-doors.org,

11.7.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist