Architekt radí: Závlahové systémy od A do Z

Závlaha patří mezi důležité faktory, ovlivňující kvalitu a vzhled okrasné zahrady. Zahradu můžeme zavlažovat manuálně, tedy zahradní hadící s napojením různých typů koncových postřikovačů nebo plošného zavlažovače.Tato metoda se dá použít jen při velmi malé rozloze zahrady, je časově náročná, ne příliš úsporná a v podstatě ji lze použít spíše jako doplňkovou zálivku.

Pokud chceme plně automatizované zavlažování, které dokáže obstarat nekonečně velké plochy zahrad a bezstarostně, nezbývá nám než se poohlédnout po automatickém závlahovém systému. Mezi základní přednosti závlahového systému patří dosažení značných úspor vody díky rovnoměrné a cílené závlaze, minimalizace odparů vody při zálivce v nočních nebo ranních hodinách,  šetrnější a rovnoměrnější  způsob zálivky trávníku a rostlin a lepší využití vody. Výhodou závlahových systémů  je dále automatická závislost intenzity závlahy na srážkách, značná úspora času ve srovnání s ručním zaléváním a v neposlední řadě rychlá návratnost investičních nákladů. Při zpuštění závlahy se vytváří zajímavý vizuální efekt a příjemné mikroklima. Závlahové systémy jsou  centrálně řízeny ovládací jednotkou, jejíž obsluha je i přes vysokou sofistikovanost  systému velice snadná.

Stavební připravenost
Na závlahový systém je třeba myslet již v době hrubé stavby domu či před úpravou zahrady. Je to z důvodu potřeby určit, kudy povede závlahové potrubí a v případě že bude rozvod zasahovat do prostorů venkovních dlažeb, je nutné během přípravy podkladu dlažby připravit průchody pro potrubí, elektřinu a ostatní kabeláž pod dlažbou. Finanční náklady na takovouto přípravu jsou zanedbatelné a vyhnete se tak případným problémům během instalace, které by mohly vést k prodražení přípravných prací. Závlahový systém je možné také  instalovat do již založené zahrady se stávajícím trávníkem. Vždy je ale nutné aby pozemek před návrhem závlahového systému navštívila odborná firma, která vás seznámí s možnými způsoby provedení, doporučí vhodný typ závlahového systému, projedná s vámi umístění ovládací jednotky , posoudí kapacitu zdroje vody a možný způsob připojení.

Celá článek  Závlahové systémy od A do Z si můžete přečíst na Magazínu Zahrada

30.10.2011 3:20

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist