Okno do domu oko

Nedílnou součást obvodového pláště domu tvoří okna. Jsou vystavována nejrůznějším povětrnostním vlivům, slunci, dešti, mrazu, silnému větru a těm musí být schopna odolávat i desítky let. Stárnou rychleji než dům a je třeba počítat s tím, že dříve či později bude jejich výměna nutností.

123366-1100x618.jpg Celá galerie 8 Zdroj: archiv redakce

Vhodná údržba může samozřejmě životnost oken prodloužit, ale ani tak se nelze vyhnout stárnutí materiálu a také úbytku izolačních schopností.  A když okna již zcela doslouží, nebo se jejich oprava nevyplatí, přichází na řadu nákup oken nových.

Při výběru nových oken nelze opomenout podstatný fakt, že okna jsou součástí vnější estetické tváře celého domu. Jejich tvar, velikost, šířka profilů, barva, kování, anebo typ zasklení patří k významným konstrukčním prvkům všech budov.  Na okenní konstrukce je však kladen velký počet technických požadavků, ty pak ovlivňují tvorbu optimálního vnitřního klimatu.  Taktéž se podílejí na energetických ztrátách respektive úsporách.
Vzhledem k tomu, že člověk stráví mezi 70 až 90% svého života v interiéru, je jasné, že dostatečné množství přirozeného denního světla je velmi důležitou podmínkou pro kvalitní život. Aby místnost měla dostatek denního světla, plocha prosklení by měla tvořit asi 1/10 až 1/8 podlahové plochy místnosti.

Aby okenní výplně chránily také před hlukem pronikajícím z vnějšího prostředí, je důležitá i tloušťka okenních tabulí, jejich vzájemná vzdálenost a taktéž výplň mezi skly. Schopnost tlumení zvuku se nazývá neprůzvučnost. Optimální vzdálenost z tepelně izolačního hlediska je 18 až 20 mm a z hlediska akustické izolace platí, čím je vzdálenost skleněných tabulí větší, tím je i odhlučnění vyšší.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní fotogalerie oken.

Samozřejmě jsou tu i další požadavky na funkčnost, a to kvalitní ovládací prvky okna, které především  umožňují pohyb proskleného křídla v rámu a dále bezpečně uzavírají  okno proti nechtěnému otevření.  Současná moderní okna musí splňovat i požadavky na snadné ovládání a samozřejmostí by měla být splněná bezpečnostní kritéria. Moderní kování jsou již konstruována tak, že při zavření okna dochází k přitažení křídla do rámu na více místech.

Při montáži oken je třeba sledovat dodržení dilatace. Je možné, že v letním období se fasáda domu rozehřeje třeba i na 50°C. V zimě zase může teplota klesnout pod -25°C. A při těchto teplotních rozdílech se mění i objem různých typů materiálu a bez dilatace se okna vlivem smršťování a roztahování kroutí, následně pak svěšují, klesají a závěrem ani netěsní.

Na tomto místě je třeba připomenout, že kvalitu kromě jiného, určuje i cena výrobku. Vždy je dobré okna nakupovat u renomovaných odborníků, kteří garantují i odborné servisy, záruční i pozáruční. Záruční lhůtu na dílo stanovenou podle občanského zákoníku na 24 měsíců budete mít ve smlouvě s dodavatelem jistou.

Pokud se rozhodnete kupovat nová okna, určitě nepřehlédněte článek Nová okna – vše co byste měli vědět
Text: Zuzana Bohdalová
Foto:  myhomezine.com, phicontractor.com, decorations.net, viahouse.com, newsfromtheblock.com, homenix.com

18.6.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist