Dřevěné exteriérové obklady – krása a izolace v jednom

Krása dřeva láká mnohé z nás k tomu, abychom ho využívali v prostředí, které nás obklopuje. Ti odvážnější se pouští i do takových projektů, jako jsou exteriérové obklady z dřeva. Při volbě druhu dřeva pak rozhoduje mnoho kritérií, která je třeba pečlivě zvážit.

122244-1100x618.jpg Celá galerie 8 Zdroj: archiv redakce

Kromě běžných požadavků, které jsou kladeny na dřevěné exteriérové obklady, je třeba posoudit i mnoho specifických požadavků, stejně tak je poté vyžadováno jejich správné používání. Ke všeobecným kritériím rozhodování patří: prostředí stavby, geometrie budovy, představy jak investora, tak architekta, povětrnostní podmínky v okolí stavby a zároveň i jejich vliv na namáhání stavby. Dále jsou to stavební předpisy a také tepelná izolace a v neposlední řadě i protipožární ochrana.

Vybírat pak můžeme z několika dostupných variant exteriérových obkladů, jako jsou obklady z masivního dřeva s profilováním nebo s krycími lištami, tlakově impregnované dřevěné obklady, velkoplošné materiály na bázi dřeva, vytlačované vláknité profily a panely, šindele anebo cementovláknité a cementotřískové desky.

Kamenné obklady: Velká inspirtivní  fotogalerie.

Venkovní obklady z neošetřených dřevěných částí mají dlouhou životnost při minimálním udržování, a právě i z tohoto důvodu jsou často voleny uživateli.  Na venkovních plochách neošetřených materiálů jsou však vlivy povětrnosti poměrně rychle viditelné. Především vlivem klimatu, dále pak z důvodu orientace na světovou stranu dochází k barevným změnám na dřevěných obkladech.  Uvnitř jedné fasády se tyto barevné změny mohou projevit rozdílně. Povrchy severních, východních a jižních fasád i obklady ve stínu přečnívajících střech jsou světle až tmavě hnědé. Dřevěnéčásti vystavené povětrnosti západních fasád jsou naproti tomu stříbřité až tmavošedé, a to za většiny klimatických podmínek.

Dřevo v interiéru: inspirativní fotogalerie

Povrchová úprava je takový plášť pro každou stavbu, který ji vlastně díky svému vzhledu prodává.  Povrchová úprava má tedy mimořádný význam. Mimo jiné prodlužuje životnost dřeva, zvýrazňuje a dokresluje jeho přirozenou krásu, zlepšuje užitné vlastnosti, případně může i potlačovat barevné rozdíly.

 

Nátěrové hmoty je možné použít v nejrůznějších variantách, jako jsou například polyuretanové, epoxidové, syntetické nátěrové hmoty anebo vodouředitelné.  Stejně tak lze použít bezbarvé lazury, ty však nemusejí být do exteriéru vždy vhodné, jelikož ne vždy zabezpečí dostatečný ochranný účinek proti UV záření. Z dalších možností se nabízejí tenkovrstvá a tlustovrstvá lazura, pak také laky a krycí nátěry. Tyto nátěry jsou již velmi trvanlivé a také poskytují velmi dobrou ochranu proti UV záření.

 

Co se týče vybraných druhů dřeva, ze kterého je možné dřevěné exteriérové obklady pořizovat, patří k nim sibiřský modřín, velmi dobře známý svou vysokou odolností vůči napadení dřevokaznými houbami a velkou odolností vůči povětrnostním vlivům.  Velmi dobře se suší, ale nedoporučuje se sušící proces urychlovat, aby zbytečně nevznikaly výsušní trhliny.  Skandinávský smrk řadíme mezi měkká dřeva. Životnost tohoto dřeva při kontaktu se zemí je zhruba 5 až 15 let. Má bíložlutou barvu a jeho chemické ošetření je nutností.  Červený cedr, to je dřevo s unikátní rozměrovou stabilitou a přirozenou odolností vůči hnilobě. Neobsahuje pryskyřici a zdravý suk se na něm málokdy objeví. Barva dřeva je červenohnědá, není nutné jej povrchově upravovat, což je jistě velká výhoda.  I po letech je velmi stabilní a získává stříbrnou patinu.

 

Dřevo je cenný přírodní materiál s výjimečnými fyzikálními vlastnostmi, je obnovitelné a dá se všestranně využívat. Každý kousek dřeva je unikátní a snad právě proto si jej často vybíráme do svých příbytků, jelikož od nich také očekáváme unikátnost.

Mohlo by vás zajímat:

14261.jpg

Zdroj: archiv redakce

Dřevo v interiéru – zkrášlí a zateplí

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: kealeytackaberryloghomes.com, archdaily.com, badnugly.deviantart.com, freshhousedesign.com, fordaq.com, iroonie.com, timberedhouse.ru

18.5.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist