Vestavěné skříně – řešení v atraktivním designu

Od momentu, kdy byl vyroben první kus až do současnosti, získávají vestavěné skříně stále více na popularitě. A proč? Díky své variabilitě a schopnosti ušetřit značnou část místa – to vše navíc při zachování dokonalého designu. V první řadě je dobré mít alespoň základní představu o tom, k čemu bude skříň sloužit. Vestavěné skříně lze aplikovat do všech interiérů, kde potřebujeme dostatek úložných prostor – v hlavní obytné místnosti, v ložnici, dětském pokoji, pracovně na chodbě nebo v hale. Dobře koncipovaná vestavěná skříň musí využít každého volného místa, poskytovat přehled a snadný přístup ke všem uloženým věcem.

Design systému vestavěné skříně by měl korespondovat se zbytkem interiéru. Momentálně je nejaktuálnější materiálovou jednotkou posuvné mechaniky jednoznačně hliník – oproti jiným materiálům je výrazně lehčí, pevnější, odolnější, trvanlivější a méně náročný na údržbu. Hliníkové rámy vynikají praktickým a estetickým tvarováním a jsou skoro nehlučné. Jsou-li okolní zařizovací předměty a nábytek v místnosti hodně výrazné, bude nejspíš lepší sáhnout po méně nápadném strukturování povrchu, stejně tak, jako budeme volit i střídmou barevnost. Je-li naopak interiér příliš jemný a nenápadný, lze ze dveří a čelních ploch vestavěných skříní učinit jeho dominantu.

Šatní a vestavěné skříne – fotogalerie

Ve skříni

O přehlednost se postarají například průhledné kontejnery, prosklená čela zásuvek a drátěné programy. Dosažitelnost uložených věcí zase zaručí výsuvné a sklápěcí šatní tyče. Výsuvné police jsou zase například vhodné pro odkládání bot. Platí zásada, že místo nahoře u stropu a dole u podlahy náleží věcem nejméně potřebným a užívaným. Věci, které potřebujeme mít po ruce často, ukládáme do zóny mezi výškou očí a pasu.

Moderní designové interiéry – Velká fotogalerie

Zvláštní úchyty pak pamatují třeba i na vysavač s hadicí nebo na  žehlicí prkno. Praktickým nápadem je i sklopný nebo otočný věšák. Přehlednosti a pořádku docílíme rozdělením zásuvek vnitřními přihrádkami, výškou odpovídajícími typu uložených věcí (na drobné prádlo stačí 10 cm, pro objemnější věci budeme potřebovat 30 cm). Zásuvky s takzvanými plnými výsuvy můžeme beze strachu vytáhnout „nadoraz“, protože jisticí zarážky zabrání jejich vypadnutí. Vestavěnými skříněmi lze také předělit místnost. Poskytují dokonalou kamufláž při schovávání sklápěcí postele i v případě utajení domácí pracovny.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie skříní

Dveře

ABS hrana je novodobým druhem termoplastu, vysoce odolného proti nárazu i vodě, navíc v moderním designu. Chrání dřevotřísku před poškozením a sáním vlhkosti. K výrobě dveří se totiž nejčastěji používá právě laminovaná dřevotříska, která ve spoustě dekorů velmi věrohodně imituje různé druhy dřeva. Další variantou jsou dýhované materiály, opět v široké škále dřevin, smrkem počínaje, přes dub, buk až po finančně náročnější exotické dřeviny . Sáhnout je možné i po dveřních výplních z ratanu a masivu. Ty pak mohou být kazetové, žaluziové a z mřížkovaných výpletů, pro něž se jako dobře využitelný a oblíbený stal i bambus. Materiály lze také různě kombinovat a jejich prostřednictvím plochu vertikálně nebo horizontálně členit (opět v závislosti na dalším vybavení interiéru).

Aktuální „bombou“ v oblasti systémů vestavěných skříní jsou skleněné a zrcadlové výplně posuvných dveří (v bronzovém nebo stříbrném provedení). Ty napomohou optickému zvětšení a prosvětlení místnosti (v malých bytech jsou často jediným velkým zrcadlem). Kvůli bezpečnosti jsou takovéto výplně podlepené fólií. Při rozbití sklo i zrcadlo pouze popraská a neroztříští se na nebezpečné kousky.

Skleněné výplně

Ornamentální skla – neboli vzorovaná, jsou průsvitná (transparentní) skla s dekorativním zdobením. Motiv a struktura skla určují stupeň jeho průsvitnosti. K dostání je více než 30 druhů designového provedení, např. geometrické, stylizované, figurativní, klasické nebo exkluzivní.
Bezpečností skla – skládají se ze dvou vrstev plochého plaveného skla a bezpečnostní fólie. Ta při nechtěném rozbití zamezí poranění osob. Materiál celou vestavěnou skříň odlehčí a zároveň vkusně a efektně zakryje její vnitřní prostor.
Hladké čiré plavené sklo – je na jedné straně pokryté kvalitním lakem. Na pohled připomíná pískované sklo, skříním dodává neutrální matný a průsvitný vzhled.
Čiré plavené sklo – z jedné strany je pokryté barevným lakem. Jeho hladký povrch je odolný proti poškrábání, snadno se čistí a seženete jej v různých pastelových barvách.
Saténové sklo – v podstatě se jedná o kombinaci laku a saténovou úpravu povrchové struktury skla (poskytuje 12 odstínů). Atraktivní design velmi dlouho vydrží – ekologicky nezávadný je totiž chráněn druhou vrstvou skla. Polypropylénový film je nanesený na zadní straně a zaručuje bezpečnost proti poranění v případě rozbití desky.
Poškozené sklo – v případě, že máte již starší vestavěnou skříň a skleněné výplně jsou poškozené, či nakřápnuté, vyzkoušejte dekorační samolepicí fólie. Velmi efektní jsou fólie v imitaci pískovaného skla, vyrobené ze speciální, vodou omyvatelné slídy. Jejich čistění pak uvítá každá žena: stačí na ně teplá voda s přídavkem saponátu. Aplikací takové fólie nejen oživíte interiér a vzhled své staré vestavěné skříně, ale také zpevníte poškozené dveřní výplně.

Text: Lucie Sýkorová
Foto: walkinwardrobestore.co.uk, interiordesignforthebedroom.blogspot.com, homes-interior.com, hitdecors.com,granddesignservices.com

20.12.2010 6:27

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist