Speciální nábytek pro seniory zajistí bezpečnost a komfort

S přibývajícím věkem se stává pohyb náročnější a vlastní byt se může změnit v překážkovou dráhu plnou nástrah. Jen pro představu – v naší společnosti žije kolem tří milionů seniorů. Pokud senioři bydlí v bytě či domě sami, měly by se jejich životu přizpůsobit i prostory, ve kterých žijí a tráví svůj čas.

121191-1100x618.jpg Celá galerie 20 Zdroj: archiv redakce

Velké zjednodušení bytových úprav nabízí nábytek vyrobený přímo pro seniory. Nábytek navržený speciálně pro potřeby seniorů a zdravotně postižených v sobě skrývá vysokou užitnou hodnotu a příjemný design, který je tolik potřebný pro vytvoření domácí atmosféry.

Seniorský nábytek je určen pro starší či imobilní osoby a je doplněn o speciální prvky, jako jsou mechanická nebo elektrická polohovatelná lůžka, seniorské židle či křeslašatní skříně. Speciální nábytkové řady zahrnují sedací nábytek, postele, matrace a rošty, skříňové sestavy a další doplňky, které jsou vytvořeny s ohledem na potřeby starších či hendikepovaných osob.

 Nábytek je přizpůsoben požadavkům na zvýšenou pevnost, pohodlí a ergonomii při užívání. Užitné vlastnosti takového nábytku zaručuje omyvatelný povrch s vysokou odolností proti poškození. Důležité jsou zejména bezpečnostní detaily v podobě plastových zaoblených hran, oblých či pružných úchytek, uzamykatelných dveří s možností sklopných klíčů a vyššího úhlu otevírání dveří. Přístup k uloženým věcem je tak usnadněn otevřením dveří do úhlu 170°.

Pro domácí komfort seniorů, kteří mají obtíže s pohybem, je důležité, aby se měli v případě ztráty stability čeho držet. Riziko zakopnutí snížíte odstraněním kusových koberců, které kloužou a dalších nejrůznějších překážek.

Pro bezpečné koupání je třeba zajistit nejlépe sprchový kout se sedátkem a sníženou podlážkou. Samozřejmostí by v koupelně měla být záchytná madla. Senioři rovněž ocení stejně jako vyšší židle také zvýšenou toaletu.

Při zařizování interiérů pro seniory mějte na paměti nutnost speciálního sedacího nábytku, pohodlných křesel, nočních stolků s možností výklopné jídelní desky a dalších konkrétních pomůcek jako třeba antidekubitních matrací.

Novinkou v roce 2013 jsou matrace SPRING SENIOR R s pružinovým jádrem bez kovu. Komfortní matrace je založena na novém konstrukčním řešení EMB (ergonomicky tvarované profily ve tvaru pružin). Je vyrobena z vysoce kvalitní polyuretanové pěny VITAL s velmi dobrou elasticitou a tvarovou stálostí. Tato matrace je dostatečně pevná a při zatížení kopíruje tvar těla. Potahová látka vytváří separační vrstvu mezi jádrem matrace a lidským tělem a tudíž brání pronikání tělesné vlhkosti do jádra matrace.

Velká fotogalerie stylového nábytku

Polohovatelná lůžka v mechanickém, elektrickém, případně hydraulickém provedení se liší způsobem polohování, tvarem a typem opláštění, případně šířkou a členěním ložné plochy a řadou dalších speciálních funkcí.

Text: Alexandra Rohanová
Foto: turbo-sprayer.com, creativehomeidea.com, kezu.com.au, blog.rollmobility.com, reperage-sante.fr, houzz.com, info.furnitureconcepts.com, crownfurniture.com.au, mobility-aids.com, amode.co.uk, homeagaindesign.com, cococozy.com, model55.com

3.6.2013 1:43

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist