Jak levně a pohodlně zařídit jídelní kout

Ve většině domácností bývá centrálním bodem velká televizní obrazovka v obývacím pokoji. Přirozeným centrem Vašeho domova by však mělo být místo, kde se rodina společně schází u jídla, nejčastěji tedy jídelní stůl v kuchyni či přímo samostatná jídelna. Pokud si chcete i Vy doma vytvořit útulný a příjemný prostor pro společné stravování, kde se vaše rodina bude ráda sházet, poradíme Vám jak na to.

Kvalitní stůl a židle jsou klíčové ingredience pro celkový dojem Vaší kuchyně, jídelního koutu nebo jídelny. Pokud se Vy a vaši blízcí budete ve Vaší kuchyni cítit příjemně a pohodlně při jídle, bude Vám chutnat a u jídla si odpočinete.

Jídelní sety

Výrobci a prodejci kuchyňského nábytku ulehčují život zákazníkům tím, že nabízejí již zkompletované jídelní sety, které zpravidla tvoří stůl a židle v jednotném designu. Tyto sety se vyrábějí z různých materiálů (dřevo, kov, sklo) a v mnoha různých barvách a stylech provedení. Velký výběr jídelních setů nabízí například eshop nabytek-elegance.cz, kde navíc můžete aktuálně využít na všechny jídelní sety akci Doprava a vynesení zdarma! Ušetřit tak můžete až 1.000,- Kč. Volba jídelního setu se tak jeví jako nejjednodušší a zpravidla i nejlevnější cesta k získání perfektně barevně i materiálově sladěného jídelního prostoru.

Jídelny – velká inspirativní fotogalerie

Vhodná velikost jídelního stolu

Při výběru jídelního setu nehleďte jen na kvalitní materiály či barevné ladění, ale především na vhodné rozměry a tvar jídelního stolu, aby dobře zapadl do prostoru místnosti a aby každý měl pohodlný přístup ke svému jídelnímu místu. Při jídle se lidé chtějí cítit uvolněně, pohodlně a nechtějí se tísnit. Při výběru velikosti stolu je vhodné myslet také na to, že ne vždy se u stolu schází pouze rodina, ale často i návštěvy. Pokud tedy máte k dispozici dostatek prostoru, vyplatí se vybírat stůl raději o něco větší (jídelní sety se běžně vyrábějí pro 4 – 10 osob), případně zvolit stůl s možností rozložení. Naopak řešením do malého prostoru mohou být jídelní sety s rohovou lavicí, u kterých je však úspora místa vykoupena menším pohodlím.

Při výběru velikosti a tvaru jídelního stolu a židlí je dobré si také uvědomit, zda bude jídelní set součástí kuchyně, nebo jestli mu bude vyhrazena celá samostatná místnost například jídelna. Pokud bude jídelní stůl umístěný přímo v kuchyni, je dobré počítat s tím, že okolo stolu budete potřebovat častěji procházet a pracovat. V takovém případě je vhodné volit jídelní set, který umožní zasunutí židlí co nejvíce pod jídelní stůl, aby zbytečně nepřekážely v prostoru kuchyně.

Barva, design a doplňky

Jídelní set je dobré barevně sladit s okolním vybavením – barvou stěn, podlahou a nábytkem. Volba jídelního stolu a židlí pak  závisí nejen na velikosti místnosti, ale i na jejím tvaru. Statisticky většina domácností dává přednost hranatým stolům. Pokud se vám ale líbí kulatý, a dobře zapadne do prostoru jídelny či jídelního koutu, tak jděte do toho! Kulatý jídelní stůl navozuje velice přátelskou atmosféru a budete se u něho cítit skvěle.

Neomezujte se pouze na design stolu a židlí. Ideálního výsledku dosáhnete, pokud se zaměříte i na doplňky a dekorace, které mohou váš jídelní kout příjemně oživit, barevně doplnit a sjednotit tak celý dojem z místnosti.

Přejeme vám šťastnou ruku při výběru!

24.5.2013 8:05

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist