Pryč se stereotypy aneb vyhrajte si s koberci

Stále se poměrně často při vybavování domácností uchylujeme ke stereotypům. A je to škoda. Pro sestavování nábytku a dekorací v bytě platí sice jistá pravidla, ale proč bychom si nemohli pohrát alespoň s kobercem a jeho vzory či tvarem. Koberec nemusí být přece nutně jen pod konferenčním stolkem anebo mít kulatý tvar.

121306-1100x618.jpg Celá galerie 29 Zdroj: archiv redakce

Pohrát si s koberci, jejich vzory, tvarem i způsobem uplatnění se rozhodla dánská společnost Ege, která připravila pro trh kolekci s názvem Play the Edge, která boří zavedené mýty a mění obvyklý způsob uvažování o tom, jak by měl koberec vypadat, anebo jak a kam bychom ho měli položit.

Členky designérského týmu společnosti Ege, Helle Lykke Jensen a Signe Fink Nǿrgaard vytvořily tuto zajímavou kolekci, která nás má motivovat, abychom si dokázali pohrát s novými formami, a zároveň nás motivuje k tomu, že při pořizování koberců budeme uvažovat zcela jinak, než jsme byli dosud zvyklí.

Koberce: inspirativní fotogalerie

Kolekce si dala za úkol zatočit s konformismem, který neustále vládne v zařizování interiérů našich domovů. Tvar koberců tedy není přizpůsoben ani konferenčnímu stolku, ani rovným okrajům chodby.  Namísto toho designérky pracovaly s úhly, které zcela popírají jakékoli běžné přímky v zařízení interiéru. Velice rády se zhostily úkolu provokovat proti daným tradicím a vytvářet nové přístupy v myšlení i v samotném využívání.

Obě designérky našly svou inspiraci ve světě japonských papírových skládaček origami a ve tvarech drahých kamenů, jejichž linie a sítě uvnitř struktur vypadají odlišně vždy v závislosti na úhlu pohledu. Toto staré japonské umění, kdy se z papíru skládají nejrůznější zvířátka, figurky a tvary v sobě zahrnuje vždy mnoho skrytých linií a okrajů. Stejně tak i množství linií a různě velkých částí z celku poskládaných do nejrůznějších tvarů v kolekci koberců Play the Edge vytváří konečnou celistvost a výslednou rovnováhu. Úkolem, který na sebe celá kolekce vzala, je naučit nás pohlížet na obvyklé věci jiným, netradičním způsobem, podívat se do hloubky běžně užívaných předmětů.

Autorky této kolekce cítily nutnost vnést do designu veselý prvek. Mimo jiné je to zcela dobře patrné na netradičních formách a přitažlivých barvách. Všude kolem nás se vyskytují věci, předměty, tvary, které dráždí naši fantazii a budí naši zvědavost. Takové věci jsou pro nás jistou hranicí mezi známým a neznámým. Autorky se shodují na tom, že tato kolekce by měla dát zařízení v bytech srdce a vdechnout jim osobitost.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: egecarpets.com, trendbuyers.com, edilportale.com

17.9.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist