Luxusní Art Deco v interiéru

Art Deco patří mezi výrazné a dnes už trošku také tradiční umělecké styly. Jeho kořeny sahají až do dvacátých a třicátých let 20. století. Tento dříve vskutku oblíbený styl spojuje modernitu, eleganci, přepych a funkčnost. Díky jeho všestrannost se mu podařilo ovlivnit architekturu, vybavování interiéru, sochařství, módu i šperkařství.

112356-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

Počátky Art Deco byly v Evropě
Název Art Deco je odvozen od mezinárodní výstavy, která se konala roku 1925 v Paříži. Jejím cílem byla propagace života v novém století plném moderní estetiky. Z Evropy se Art Deco především v podobě interiérového designu a architektury rozšířilo také do Ameriky. Na obou kontinentech pak tento styl reprezentoval především meziválečný blahobyt a růst, které tak udávaly základní tón jeho hlavním prvkům.

Materiály ukazují luxus svých majitelů
V oblasti interiérového designu se Art Deco snažilo oprostit od dřívějších vlivů a od lpění na tradicích. Tento posun pak samozřejmě výrazně zasáhl do veškerého vybavení interiéru i do jeho dekorování. Dobře patrná je tato změna v užívaných materiálech. Ty měly za úkol působit především moderně a luxusně. Art Deco proto rádo využívalo pro výrobu nábytku i bytových doplňků vzácné dřevo, mramor, chrom a sklo.

Velká inspirativní fotogalerie luxusního bydlení!

Doplňky musí být vidět
Samozřejmě že i v oblasti dekorací se projevovala touha zdůraznit přepych a náladu plnou optimismu a naděje. V interiérovém designu toho Art Deco dosahovalo pomocí jasných barev, rafinovaných geometrických vzorů a linií nábytku i zapojením zrcadel do prostoru. Mnoho výrazných dekorací, které doplňovaly luxusní vzhled interiéru, bylo zdobeno drahými kameny i slonovinou.

Originální Art Deco nábytek v interiéru
Pro nábytek ve stylu Art Deco je charakteristické především ono užití nezvyklých materiálů. Tak například typickým zástupcem Art Deco nábytku jsou toaletní a konferenční stolky či skříňky vyrobené ze zrcadel nebo exotického ebenového dřeva či mahagonu. Nábytek jako jsou šatní skříně, křesla nebo jídelní stoly pak bývaly často vykládány dřevem. Výroba a design nábytku byly také inspirovány futurismem, různé části nábytku proto bývaly nezřídka zdobeny lesklým kovem.

Zajímá vás, kde můžete Art Deco sehnat?
Pokud se vám zalíbily interiéry ze starých hollywoodských filmů a zatoužili jste po troše toho Art Deco stylu také ve vašem interiéru, pak počítejte s tím, že to bude něco stát, obzvlášť chcete-li si dopřát několik originálních Art Deco kousků. Originály asi nejsnáze seženete přes online aukce. Budete-li mít štěstí, možná se vám podaří narazit na nějaký Vintage skvost ala Art Deco v nějakém bazárku. Nicméně dnes můžete poměrně snadno sehnat i povedené repliky Art Deco nábytku v klasických prodejnách s nábytkem.

 

Čtěte také:

Zařiďte si bydlení v romantickém duchu

Bydlení podle indického učení vastu

Inspirujte se středomořským stylem bydlení

 

Klára Beščecová
Foto: Art-deco-style.com, Interiorholic.com, Interior-design-tutor.net, Decorati0ns.net, Muirhewitt.com

13.9.2011 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist