Luxusní Art Deco v interiéru

Art Deco patří mezi výrazné a dnes už trošku také tradiční umělecké styly. Jeho kořeny sahají až do dvacátých a třicátých let 20. století. Tento dříve vskutku oblíbený styl spojuje modernitu, eleganci, přepych a funkčnost. Díky jeho všestrannost se mu podařilo ovlivnit architekturu, vybavování interiéru, sochařství, módu i šperkařství.

Počátky Art Deco byly v Evropě
Název Art Deco je odvozen od mezinárodní výstavy, která se konala roku 1925 v Paříži. Jejím cílem byla propagace života v novém století plném moderní estetiky. Z Evropy se Art Deco především v podobě interiérového designu a architektury rozšířilo také do Ameriky. Na obou kontinentech pak tento styl reprezentoval především meziválečný blahobyt a růst, které tak udávaly základní tón jeho hlavním prvkům.

art%20deco%201.jpg

Zdroj: archiv redakce

Materiály ukazují luxus svých majitelů
V oblasti interiérového designu se Art Deco snažilo oprostit od dřívějších vlivů a od lpění na tradicích. Tento posun pak samozřejmě výrazně zasáhl do veškerého vybavení interiéru i do jeho dekorování. Dobře patrná je tato změna v užívaných materiálech. Ty měly za úkol působit především moderně a luxusně. Art Deco proto rádo využívalo pro výrobu nábytku i bytových doplňků vzácné dřevo, mramor, chrom a sklo.

Velká inspirativní fotogalerie luxusního bydlení!

art%20deco%203.jpg

Zdroj: archiv redakce

Doplňky musí být vidět
Samozřejmě že i v oblasti dekorací se projevovala touha zdůraznit přepych a náladu plnou optimismu a naděje. V interiérovém designu toho Art Deco dosahovalo pomocí jasných barev, rafinovaných geometrických vzorů a linií nábytku i zapojením zrcadel do prostoru. Mnoho výrazných dekorací, které doplňovaly luxusní vzhled interiéru, bylo zdobeno drahými kameny i slonovinou.

art%20deco%202.jpg

Zdroj: archiv redakce

Originální Art Deco nábytek v interiéru
Pro nábytek ve stylu Art Deco je charakteristické především ono užití nezvyklých materiálů. Tak například typickým zástupcem Art Deco nábytku jsou toaletní a konferenční stolky či skříňky vyrobené ze zrcadel nebo exotického ebenového dřeva či mahagonu. Nábytek jako jsou šatní skříně, křesla nebo jídelní stoly pak bývaly často vykládány dřevem. Výroba a design nábytku byly také inspirovány futurismem, různé části nábytku proto bývaly nezřídka zdobeny lesklým kovem.

art%20deco%208.jpg

Zdroj: archiv redakce

Zajímá vás, kde můžete Art Deco sehnat?
Pokud se vám zalíbily interiéry ze starých hollywoodských filmů a zatoužili jste po troše toho Art Deco stylu také ve vašem interiéru, pak počítejte s tím, že to bude něco stát, obzvlášť chcete-li si dopřát několik originálních Art Deco kousků. Originály asi nejsnáze seženete přes online aukce. Budete-li mít štěstí, možná se vám podaří narazit na nějaký Vintage skvost ala Art Deco v nějakém bazárku. Nicméně dnes můžete poměrně snadno sehnat i povedené repliky Art Deco nábytku v klasických prodejnách s nábytkem.

 

Čtěte také:

Zařiďte si bydlení v romantickém duchu

Bydlení podle indického učení vastu

Inspirujte se středomořským stylem bydlení

 

Klára Beščecová
Foto: Art-deco-style.com, Interiorholic.com, Interior-design-tutor.net, Decorati0ns.net, Muirhewitt.com

13.9.2011 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist