Panelákové koupelny a chyby v jejich prostorovém řešení

Velmi často si stěžujeme na to, že máme v malých panelákových koupelnách nedostatek prostoru a stále tu chybí místo na potřebné věci, ale většinou si za to můžeme sami. Zatím nejsme stále schopni vnímat koupelnu jako obytnou součást bytu, ale velmi často z ní pořád děláme odkladnou místnost například na úklidové a prací prostředky.

136514-1100x618.jpg Celá galerie 12 Zdroj: archiv redakce

Často ani nedokážeme pochopit, že určité zvyklosti v zařizování koupelny se dají změnit, a to k lepšímu. Koupelnový prostor a zvláště ten malý pořád vnímáme ve stejném zorném úhlu. Přesto tyto prostory skýtají nemalé možnosti a lze v nich provést řadu změn.

 

Zařizujete malou koupelnu? Poraďte se na forum.living.cz

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie koupelen

Často si neuvědomujeme, že spojení koupelny s toaletou sice přinese ušetření místa, ale zároveň tím ztratíme celou příčku, tedy 2 stěny, na které lze umístit další skříňky, a tak získat další úložné prostory. Pokud z WC uděláme úklidovou místnost, není se pak čemu divit, že   je vnímána jako nehorší místnost v bytě. Toaletu lze doplnit vysokými skříňkami, do kterých  lze pohodlně ukládat všechny koupelnové a toaletní doplňky a další drobnosti. A navíc, pokud byt obývá početnější rodina, je propojení koupelny s WC nepraktickým řešením.

K propojení těchto místností vedou obvykle pouze 2 důvody. Prvním je dvou nebo jednočlenná domácnost a druhým důvodem je nemožnost umístění alespoň malého umývátka do prostor WC.

Do malých místností je nutné vybrat ten správný typ a velikost klozetu. Dlouhodobě preferované jsou u nás závěsné klozety, a to hlavně z důvodu snadné údržby podlahy pod nimi. Tyto typy představují trendové a čisté vybavení. K jejich upevnění se využívají předstěnové systémy, o kterých píšeme v našem článku „Předstěnové instalace v rekonstruovaných koupelnách“. U těchto systémů je zaručena dostatečná pevnost bez zvýšených nároků na nosnost zdi.

Stejně tak se mnozí z nás domnívají, že rohová umyvadla přinesou do koupelny ušetřené místo navíc. Většinou však omezí přístup, zabrání případnému umístění skříňky a obvykle ani neposkytnou možnost odkladné plochy. Jako vhodnější volba se nabízejí umyvadla symetrická, která snadno zapadnou do takřka jakéhokoli prostoru a tudíž i do malých  koupelen a navíc často poskytnou i ten žádaný odkládací prostor.

A nakonec je tu problém zda zvolit vanu nebo sprchový kout. Skvělým kompromisem mezi  vanou a sprchovým koutem je asymetrická vana opatřená  zástěnou z bezpečnostního skla. Ta poskytne vytouženou příjemnou koupel a stejně tak dobře zastoupí sprchový kout pro praktické a rychlé osvěžení či rychlou hygienu.

Doporučujeme: Koupelny fotogalerie 2012

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: homesdesigns.net, trendecoration.com, calfinder.com, interimoo.com, docsalte.com, trendecoration.com, housedecoratingidea.com, ptstaging.com

28.1.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist