Dlažby do koupelny

Plánujeme-li rekonstrukci anebo stavbu nové koupelny, je třeba citlivě zvážit výběr dlažby. V rámci výběru zařízení koupelny, je třeba přizpůsobit jeho tvaru a velikosti, stejně tak i barvě, druh a velikost obkladů. Dlažby a obklady hrají důležitou roli v celkovém estetickém výrazu koupelny. Návrh typu a formátu obkladů a dlažby je jedním z nejnáročnějších a taky zásadních bodů při stavbě i rekonstrukci koupelny.

Při volbě dlažby je třeba vycházet z charakteru prostředí koupelny a naší představy konečného vzhledu tohoto interiéru.  Soulad se zvolenými zařizovacími předměty je velmi důležitý, neboť  necitlivá volba barev v kombinaci s ostatním zařízením způsobí naprostou disharmonii a nesoulad v této místnosti.

dla_by-do-koupelny-7.jpg

Zdroj: archiv redakce

V koupelnách nedochází k nadměrnému zatěžování podlahoviny a ani k mechanickému poškození,  avšak mají mokrý provoz. Jelikož koupelny patří v bytě k místnostem, kde dochází nejčastěji k úrazům, je zde potřeba možnost uklouznutí eliminovat na minimum. Proto je velmi důležité zvolit do koupelny vhodnou dlažbu.

Pokud se rozhodujeme, jakou podlahu pořídíme do nové nebo rekonstruované koupelny, obvykle dáme přednost keramické dlažbě před ostatními podlahovými krytinami.  Rozhodující je množství jejich dobrých vlastností jako jsou odolnost proti opotřebení, nenasákavost, snadná údržba odolnost proti vodě a rovněž možnost instalovat pod ni podlahové vytápění.

Velmi oblíbené jsou v koupelnách velkých bytů a prostorných vil keramické obkladydlažby imitující svým povrchem přírodní kámen, většinou pískovcové nebo béžové barvy.  Opět nalézají uplatnění i celoskleněné obklady, a to ve velkých formátech i v mozaice.  Pro podlahy jsou rovněž velmi vhodné glazované a slinuté dlaždice a provozně bezpečnější dlažbyse strukturovaným povrchem.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie koupelen

Velmi kvalitní, avšak luxusní podlahovou krytinu do koupelny představuje dřevo.  O této tématice se více dočtete v našich článcích: Dřevěná podlaha i v koupelněÚprava a údržba dřevěné podlahy v koupelně.

V exkluzivních interiérech je využíván mramor a žula pro podlahy i obklady. Lze je použít v mnoha povrchových úpravách jako například: vysoký lesk, jemné nebo hrubé broušení anebo pískování.

Další koupelnovou podlahovou krytinou se mohou stát nejrůznější druhy ryze přírodních materiálů- linolea . Je nutností klást ji na rovnou plochu, je totiž tvrdá a tím pádem i křehká. Je-li podkladová plocha opravdu dokonale rovná, stane se i povrch prakticky nezničitelný.  Mimo sprchový kout lze na podlahu využít i nalitý broušený plastbeton.

Ve vzhledu koupelny hrají významnou roli barvy. Sytější odstíny barev nás více aktivují, mírnější tóny nám naopak pomohou vytvořit klidnější atmosféru.

A ještě malá rada závěrem: kvůli nevyhnutelným ztrátám při řezání dlaždic je obecně doporučováno zakoupit o 10 až 15 % více dlažby, než je rozměr předpokládané plochy.

 

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: rapidregrout.com, pinnacletiling.co.uk, discounttilesupplies.co.uk, woatile.com, badgerbathrooms.com

15.6.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist