Úprava a údržba dřevěné koupelnové podlahy

V současné době je výběr podlahových krytin tak velký, že si spotřebitel snad ani nemůže vybrat, aniž by nezaváhal. V módních trendech poslední doby však převládají podlahy z přírodních materiálů, jako jsou dřevo nebo korek. V kurzu jsou nadále i dlažby.

Jestliže zvolíme jako podlahovou krytinu do koupelny dřevo, je nasnadě, že od něj očekáváme v první řadě vodoodpudivost. Co se týče exotického dřeva, do koupelny je vhodný teak. Teakové podlahy se vyrábějí jako parketové nebo dýhové. Jsou sestavovány z masivních nebo vícevrstvých hranolků. Teakové dřevo je poněkud finančně náročnější, což je věc, se kterou je třeba předem počítat. Metr čtvereční tohoto materiálu a to i bez práce za pokládku se může pohybovat až kolem 3tisíc Kč.

Na podlahové krytiny se většinou používá exotické dřevo, náš buk nebo smrk nejsou vhodné. Je však pravdou, že ani u exotických dřevinnelze vyloučit i několikamilimetrové spáry. Vznikají obvykle při změnách relativní vlhkosti a teploty vzduchu.

Podlahy – velká inspirativní fotogalerie

 

Co nejkvalitnější povrchová úprava je nejdůležitější podmínkou dlouhodobé životnosti. Lakování uzavře póry a ochrání je před vlhkostí. Je třeba zvolit však správnou tloušťku laku neboť jeho vysoká vrstva má pak za následek nežádoucí klouzání.  Stejně tak, jak jsou důležité prostředky na ochranu těchto povrchů, je důležité i pečlivé vytírání, to proto, aby na podlazezbytečně nesetrvávala voda.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie koupelen

Chceme- li zachovat původní vzhled teakové podlahy, je dobré, ji ošetřit bezprostředně po položení. Nejlépe uděláme, napustíme-li ji olejem. Ve výběru toho správného nám jistě poradí odborníci ve specializovaných prodejnách. Olej je potřeba nanášet až do úplného nasycení materiálu, které poznáme jednoduše tak, že natíraný materiál už další olej nebude schopen vsakovat. Může se stát, že naneseme laku mnoho, ten je nutné potom setřít hadrem. Je možné, že povrch dřeva neustálým používáním a vlivem kontaktu s vodou zhrubne. V tomto případě zvolíme přebroušení teakové podlahy jemným smirkovým papírem. Jakmile dosáhneme smirkováním žádoucího hladkého povrchu, opět dřevo napustíme olejem.  Tento postup by mělo stačit opakovat jedenkrát ročně. Teakové dřevoje odolné vůči horku, vlhku a dokonce i slané vodě.

Dřevo v interiéru: inspirativní fotogalerie

Pokud se vrátíme ke dřevěným podlahámkoupelně, které nejsou z teaku, ale ze dřeva rostoucího v severním mírném pásmu, na takové se používají disperzní lazury, které zvýrazní sametově matným filmem přirozenou strukturu dřeva. Pro povrchovou úpravu dřeva v interiérech se používají ale i olejové emaily a laky z nitrocelulózy, a to v lesklém i matném provedení. Dřevo připravené pro povrchovou úpravu by mělo být suché, zbavené živičných skvrn, obroušené a následně oprášené. U lakovaných podlah je pak velmi snadná běžná údržba.  Stačí je utírat vlhkým hadrem a možné je i použití saponátu. Dřevěné podlaha s naolejovaným povrchem podtrhává strukturu dřeva a zdůrazňuje přírodní původ materiálu. Olej proniká do svrchní nášlapné vrstvy a zintenzivňuje tak barevnost odstínů dřeva.

Ten, kdo upřednostňuje přírodní materiály, jistě nebude litovat času věnovaného na pečlivou údržbu dřevěné podlahy v koupelně, která by měla stejně jako ostatní zařízení této relaxační místnosti člověku dodávat ztracenou energii po náročném dni.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: homeconceptdecoration.com, bathroom-suites365.co.uk, woodfloorsolutions.co.nz, swiftsorchids.com, furniture.trendzona.com, luxury-deco.com

9.5.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist