Předstěnové instalace v rekonstruovaných koupelnách

Při rekonstrukci se často chceme obejít bez různých vysekávání drážek a rozkopávání zdiva, zbytečného vynášení stavební sutě, prachu rozšiřovanému po celém bytě a také bez nadbytečného hluku. Toho můžeme docílit renovací za pomocí předstěrových instalací. V nich totiž může být umístěno vedení veškerých rozvodů a zdravotnětechnických zařízení.

110202-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Předstěnové instalace jsou výhodné zejména při rekonstrukcích koupelen ve starších domech, taktéž i v panelových domech či v podkrovních bytech. Mezi jejich výhody patří: snížení pracnosti, nezeslabování stěn a statických parametrů zdiva a také to, že při práci nevzniká nadměrný hluk, stavební suť ani prach.

Oproti klasickému umístění rozvodů vody a umisťování zařizovacích předmětů zahrnují předstěnové instalační systémy i možnost řešení rozvodů vody a odpadů jednoduše před původní stěnu, a navíc umožňují i použití závěsných zařizovacích předmětů jako například klozetových mís.

Při další modernizaci lze instalační prvkyzařizovací předměty navíc velmi snadno vyměnit.  Jejich aplikace ani nezvyšuje zatížení stropních panelů.  Důsledně při nich bývá oddělena stavební konstrukce a instalace.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie koupelen

Obrovskou výhodou při použití předstěrových stavebních konstrukcí při rekonstrukci je zkrácení doby vyřazení objektu z provozu na minimum. Jejich montáž je přesná a rychlá a pomůže nám taktéž snížit náklady na celkovou rekonstrukci koupelny.

Rozvody vody a kanalizace lze u předstěrových instalačních systémů upevňovat přímo na hrubou stavební konstrukci a ty se pak zakryjí předstěnou anebo se uchytí na speciální víceúčelové konstrukci zabudované v nosném rámu, ve stěně anebo v krycí předstěně. V koupelnách je lze obložit obkladovými panely anebo opláštit sádrokartonovými deskami s vodorovnou úpravou a opatřit například keramickým obkladem.

Předstěnové instalace jsou vyráběny různými dodavateli různě. Některé jsou v různém stupni dokončení a některé jsou již s konečnou úpravou.  Součástí je i splachovací nádržka, která je v konečné úpravě skrytá, jen ovládací tlačítka vystupují z obkladů.

Pokud uvažujete, pro které výrobní řady popřípadě firmy se rozhodnout, záleží především na tom, jaký bude druh konstrukce, zda se bude jednat o lehkou příčku anebo zazdění. Dále důležitým prvkem při rozhodování bude jistě cena a firma, která bude vámi objednanou práci provádět.  Dále může rozhodnout to, do jakého typu výstavby je systém kupovaný, zda do panelového domu, pro půdní vestavbu anebo pro vestavbu zazděním. Některé prvky jsou totiž určené jen pro daný typ určitých prostor.

Další z velikých předností  předstěrových systémů je řešení zvukové izolace jak potrubí, tak mezistěnových prostor v souvislosti s šířením hluku potrubím. Parametry přípustného hluku v obytných prostorech jsou v zemích Evropy přísnější než u nás.

O dalších dobrých nápadech do koupelen se dočtete v našich článcích: Vychytávky do vaší koupelny, Dlažby do koupelny, Tipy na úložné prostory v malé koupelně. 

 

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: modernbathroomvanities.com, bathroom-design-idea.com, moderninteriortrends.com, home-designing.com

12.7.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist