Neobvyklé bydlení: originální londýnský mrakodrap připomínající vajíčko

Za jednu z nejvíce kontroverzních budov v samém srdci britské metropole bývá označován mrakodrap, kterému se říká London Gherkin. Budova – svým tvarem připomínající vajíčko nebo okurku – byla otevřena v roce 2004 a dnes patří mezi dominanty královského města.

109780-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

Mrakodrap London Gherkin vznikl po teroristickému útoku
Historie London Gherkin ovšem sahá ještě více do minulosti. V místě, kde se nyní tyčí tento originální londýnský mrakodrap, stála až do roku 1992 budova zcela jiná. Šlo o sídlo Baltické burzy, které se však stalo terčem teroristického útoku Irské republikánské armády. Po výbuchu bomby, kterou teroristé v blízkosti původní burzy odpálili, nebylo možné budovu zachránit. Na jejím místě pak vyrostl velmi neobvyklý mrakodrap dnes nazývaný London Gherkin (anglické slovo Gherkin lze přeložit jako nakládaná okurka).

London%20Gherkin%203.jpg

Zdroj: archiv redakce

Okurkový mrakodrap byl oceněn i britskými architekty
Autorem vajíčkového nebo také okurkového mrakodrapu (jak se budově v Londýně velmi často přezdívá) je známý britský architekt Norman Foster, který za tento svůj počin získal velmi prestižní ocenění Královské britské společnosti architektů za výstavbu nové nejlepší budovy za rok 2004.

London%20Gherkin%208.jpg

Zdroj: archiv redakce

Třetí nejvyšší budova v londýnském centru
Kromě velmi neobvyklého vzhledu vyniká London Gherkin i v dalších ohledech. Jedná se totiž o třetí nejvyšší mrakodrap, který byl dosud postaven v samém centru Londýna. Jeho výška dosahuje úctyhodných 180 metrů, v níž se tyčí 40 pater. V jejím předposledním, tedy ve 39. patře, je dokonce umístěna velmi luxusní restaurace, která je nejvýše položenou restaurací v britské metropoli.

London Gherkin šetří životní prostředí i energie
Budova neobvyklého mrakodrapu byla navržena jako velmi ekologická a energeticky šetrná stavba. K úsporám energií dochází především díky zvoleným materiálům. Dvouvrstvé sklo, jenž pokrývá dokonce 24 000 čtverečních metrů jejího povrchu, se stará jednak kvalitní izolaci a zároveň poskytuje dostatek denního světla. Ventilaci a odvod tepla v horkých dnech zajišťuje rafinovaný systém šachet, které se nachází mezi jednotlivými podlažími. Teplo je do budovy dodáváno také za pomoci solárního ohřevu.

London%20Gherkin%205.jpg

Zdroj: archiv redakce

Pokud se chystáte na návštěvu hlavního města Velké Británie, rozhodně si London Gherkin nenechte ujít. Ono to vlastně ani moc dobře nejde, tento mrakodrap totiž nelze přehlédnout.

Čtěte také:

Nejpodivuhodnější domy světa

V Polsku bude stát nejužší dům na světě

Kingdom Tower: nová nejvyšší budova světa bude měřit přes kilometr

Klára Beščecová
Foto: Homedit.com, Originalbuzz.info, Khamtran.com, Riqo.free.fr, En.wikipedia.org, Busyboo.com

14.10.2011 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist