Kingdom Tower: nová nejvyšší budova světa bude měřit přes kilometr

Novou nejvyšší budovou světa se má stát mrakodrap Kingdom Tower (Královská věž), jehož výška by měla přesáhnout doposud nepokořených 1000 metrů. Dosavadní prvenství drží dubajský mrakodrap Burdž Chalífa s výškou 828 metrů. Stavba Kingdom Tower by tedy měla vyhrát souboj o nejvyšší budovu na světě o téměř 200 metrů.

Mrakodrap bude centrem celého městského komplexu
Budova Kingdom Tower, jejíž výstavba by měla podle plánu vyjít na téměř 20,8 miliardy korun, bude postavena v saúdskoarabské oblasti Džidda poblíž Rudého moře. Mrakodrap by se měl stát centrálním architektonickým bodem plánovaného nového městského komplexu s názvem Kingdom City, který by měl být vzdálen pouhých 70 kilometrů od nejposvátnějšího místa islámu, tedy od Mekky.

Multifunkční Kingdom Tower s luxusním hotelem i vyhlídkou
Mrakodrap Kingdom Tower
navrhlo architektonické studio Adrian Smith + Gordon Gill Architecture a jeho dokončení je naplánováno do roku 2016. V budově by se mělo skloubit hned několik funkcí. Půjde o spojení soukromých a komerčních prostor, v nichž bude možné nalézt luxusní hotel Four Seasons, kanceláře, apartmány i byty k pronajmutí. Pyšnit se ovšem bude moci také nejvýše položenou vyhlídkovou terasou na světě, která bude situovaná do výšky téměř neuvěřitelných 610 metrů. Původně měla ovšem terasa sloužit jako přistávací plocha pro helikoptéry.

Královská věž bude mít nejméně 200 pater
Konečná výška nejvyšší budovy světa zatím není známa, jisté ale je, že se v ní bude nacházet minimálně 200 pater. Nynější nejvyšší budovu světa Budrž Chalífa tak Královská věž překoná ještě nejméně o 50 pater, které bude obsluhovat 59 výtahů a 12 eskalátorů. Výtahy, které povedou k vyhlídkové terase přitom pojedou rychlostí 10 metrů za sekundu neboli 35 kilometrů v hodině a to v obou směrech.

Vzhled Kingdom Tower má znázorňovat růst
Design mrakodrapu Kingdom Tower kombinuje vysoce technické a organické prvky. Štíhlá a lehce asymetrická konstrukce má evokovat svazek listů rostoucích od země směrem k nebi. Symbolika růstu je více než jasná, Královská věž má být chápána jako základ a příslib okolního rozvoje. Vzhled budovy by měl také zapadat do kulturního prostředí Saudské Arábie a zároveň znázorňovat kultivování současného designu výškových budov.

Čtete také:

Neobvyklé bydlení: Rozevlátá budova On the Flight Of Birds/ Při letu ptáků

Capital Gate je  novou nejšikmější budovou na světě!

Futuristická vinice Chateau Cheval Blanc

Klára Beščecová
Foto: Skyscrapercity.com, Home-designing.com

15.8.2011 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist